7 Hortkuluğun Hikayesi

Aşağıda Voldemort tarafından yaratılmış yedi Hortkuluk’a dair bir inceleme yer almaktadır. Her bir Hortkuluk’un incelemesinde kısa bir açıklama, Hortkuluk’un kendine özgü becerileri ve her bir Hortkuluk’un seri içerisindeki görünümlerini detaylandıran bir zaman çizgisi bulunmaktadır. Belma Demir bizler için hazırladı!

GÜNLÜK (1943 – 1992)

Açıklama
Bu şeytani günlük, Voldemort henüz Hogwarts’ta öğrenciyken Hortkuluk’a dönüştürülmüştür ve büyük ihtimalle de Mızmız Myrtle’ın ölümünden doğmuştur. Voldemort, Harry’yle karşılaşmadan önce günlüğünü bunun Slytherin’in canavarını bir kez daha serbest bırakmak için kullanılabileceğini ümit ederek Lucius Malfoy’a emanet etti. Bu plan; günlük, onu ve küçük Tom Riddle’ın yankısını bir Basilisk dişiyle yok edecek olan Harry Potter’ın eline geçinceye dek işe yaramıştı.
Beceriler
1) Boş sayfalara yazı yazma yoluyla bir okuyucuyla konuşabiliyordu.
2) Bir kişinin orijinal olarak yazılmış anıları görmesini sağlayabiliyordu. Bu, Düşünseline benzer bir gösterimdi ama muhtemelen düşünceler, Hortkuluk tarafından değiştirilmiş olabiliyordu.
3) Kaynak olarak belirlediği bir insandan enerji emebiliyor ve yalnızca kendisinin barındırdığı ruh parçası için bir beden vücuda getirebiliyordu.
Zaman Çizgisi
Voldemort’un Hogwarts’ta bulunduğu süre zarfında yaratıldı. Lucius Malfoy’a verildi. Ginny Weasley’nin Biçim Değiştirme kitabının arasına girdi. Ginny tarafından Ginny’nin erkeklere dair (Harry’ye dair!) problemlerini tartışmak için kullanıldı. Mızmız Myrtyl’a fırlatıldı. Harry Potter tarafından bulundu. Ginny tarafından çalındı. Sırlar Odası’nda genç Tom Riddle’ın biçimini aldı. Nihayetinde 1992’de Harry Potter tarafından bir Basilisk dişiyle yok edildi.
HARRY POTTER (1981 – 1998)

Açıklama
Harry Potter, 31 Ocak 1981 tarihinde Voldemort onun ailesini öldürüp Harry’ye bir öldüren lanetle saldırdığı vakit Hortkuluk yapılmıştır. Yaşayan bir Hortkuluk olarak Harry’nin Voldemort’un zihniyle güçlü bir bağlantısı vardır ve bu bağlantı, Harry’nin yara izi aracılığıyla kurulmuştur, bu gerçekleştiğinde Harry, yara izinde olağanüstü bir acı hisseder. Ölüm Yadigârları’nda Harry, Voldemort’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye ihtiyaç duyduğunda bu bağlantı önemli bir rol oynamıştır. Nihayetinde Voldemort, Yasak Orman’da Harry’yi Avada Kedavra’yla vurduğunda Voldemort’un ruhunun Harry’nin içinde yaşayan parçası yok olmuştur.
Beceriler
1) Çataldili konuşabilmekteydi.
2) Voldemort’un duygularını sezebilmekteydi.
Zaman Çizgisi
31 Ocak 1981’de yaratıldı. 1998’de Yasak Orman’da yok edildi.
NAGINI (1994 – 1998)

Açıklama
1994’te Riddle Evi’nde Voldemort’un ruhunun aşılandığı şeytani bir yılandır. Yaşlı bir bekçinin ölümüyle yaratılmış ve Voldemort’un Hortkuluk’ları arasında altıncı Hortkuluk olması hedeflenmiştir (oysa yedinci Hortkuluk’tur). Karanlık Lord’un en sadık hizmetkârı olarak Nagini, Hogwarts Savaşı’nda Neville Longbottom tarafından yok edilene dek pek çok kez efendisinin emrinde hareket etmiştir. Godric Gryffindor’un kılıcı kullanılarak ikiye bölünmüştür.
Beceriler
1) Bir insan cesedini ele geçirebiliyordu.
2) Voldemort’un duygularını sezebiliyordu.
Zaman Çizgisi
1994’te yaratılmıştır. Ateş Kadehi’nde Voldemort’la birlikte mezarlıkta görülmüştür. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Esrar Dairesi’nde Arthur Weasley’ye saldırmıştır. Ölüm Yadiğârları’nın birinci bölümünde Malfoy Malikânesi’nde Voldemort’un yanında görülmüş ve Charity Burbage’i yemiştir. Bathilda Bagshot’ın cesedini ele geçirmiş ve kontrol etmiştir. Bağıran Baraka’da Snape’i ölümcül biçimde yaralamıştır. Godric Gryffindor’un kılıcını kullanan Neville Longbottom tarafından parçalanmıştır.
GAUNT'LARIN YÜZÜĞÜ (1944 – 1996)

Açıklama
Baba Tom Riddle ve ailesinin ölümüyle Hortkuluk yapılmış olan Gaunt yüzüğünde üzerinde Peverell armasının yer aldığı siyah bir taş bulunmaktadır. Ama Dumbledore keşfedene dek bu küçük taşın gerçekte ne olduğunu kimse bilmemektedir. Dumbledore, ölmeden evvel Hortkuluk’u kesin olarak yok etmek için kılıcı kullanmış ve yaşın orta yerinde belirgin bir çatlak bırakmıştır.
Beceriler
1) Güçlü, ölümcül bir lanet içermektedir.
Zaman Çizgisi
Voldemort tarafından çalınıp Voldemort’un babası ve babasının anne babasının ölümü yoluyla Hortkuluk hâline getirilmiştir. Üzerinde bir lanetle birlikte eski Gaunt Evi’nin enkazına atılmıştır. Dumbledore’un sol eline temas etmiştir. 1996’da Godric Gryffindor’un kılıcını kullanan Dumbledore tarafından darbe alarak yok edilmiştir.
HUFFLEPUFF KUPASI (1946 – 1998)

Beceriler
Büyük ihtimalle Helga Hufflepuff’ın kendisiyle nesiller öncesinden kurulmuş bir karabalık bağı sonucu kupaya erişmiş olan Hepzibah Smith’in ölümü yoluyla Hortkuluk hâline getirilmiştir. Voldemort, kupayı bir Hortkuluk hâline getirdikten sonra Lestrange’ların Gringotts Bankası’ndaki kasasına gizlemiştir. Hogwarts Savaşı’nın hemen öncesine dek yok edilmiş değildir, Sırlar Odası’nda bulunmuş bir Basilisk dişi saplanılarak yok edilmiştir.
Beceriler/Efsunlar
1) Muayyen, bilinmeyen birtakım büyülü özelliklerinin olduğu ileri sürülmekteydi.
2) Dokunulduğunda kendisini kopyalıyor ve dokunanı yakıyordu.
Zaman Çizgisi
1946’da Hepzibah Smith’ten çalındı. Lestrange’ların Gringotts’taki kasasına yerleştirildi. Üçlü tarafından ele geçirildi. Kendisine bir Basilisk dişinin saplandığı Sırlar Odası’na getirildi.
SLYTHERIN MADALYONU (1946 – 1998)

Beceriler
Madalyon, bilhassa ilginç bir Hortkuluk, çünkü Salazar Slytherin’e ait olduğu ve nesilden nesle devrolduğu düşünülüyordu. Melez Prens’te yaşlı bir ev cininin anılarından yola çıkarak gördük ki Voldemort’un madalyonu çaldığı kişi, Hepzibah Smith’ten başkası değildi. Madalyon, saf gümüşten yapılma ve üzerinde yılana benzer bir “S” harfi bulunuyor şeklinde tarif ediliyordu. İlk kez Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda kahramanlar Grimmauld Meydanı 12 Numara’yı temizlerken buldukları ağır bir madalyon şeklinde görüldü. Bir zamanlar deniz kıyısında bir mağarada, içince sihirli bir sıvının bulunduğu bir çanakta tutulmuştu. Asi Ölüm Yiyen Regulus Black, onu Dumbledore ve Harry mağaraya girmeden çok önce bulmuştu. Nihayetinde madalyon, Sihir Bakanlığı’nda Dolores Umbridge’den çalındı. Ron, Hortkuluk’u Godric Gryffindor’un kılıcını kullanarak yok etti, gerçi Hortkuluk’un ona Harry ve Hermione’nin öpüşen görüntülerini gösterdiği hesaba katıldığında Ron, Hortkuluk’u yok ederken biraz zorluk çekti.
Beceriler
1) Göreni cezbetmek ya da kötüye sevk etmek için görüntüler gösterebiliyordu.
2) Kendi kalp atışı vardı.
3) Kendi zihni, takanı boğazlama veya suda boğma iradesi vardı.
4) Onu takana olumsuz duygular aşılayabiliyor, onu takanın Patronus büyüsü yapmasını (ekseriyetle) imkânsız hâle getirebiliyordu.
Zaman Çizgisi
1946’da Hepzibah Smith’ten çalındı. Voldemort’un geçmişinde yer edinmiş bir mağaraya yerleştirildi. Regulus Black tarafından ele geçirilip Black’lerin evine geri getirilebilsin diye Kreacher’a verildi. Grimmauld Meydanı 12 Numara’da karanlık nesnelerin bulunduğu bir rafta üçlü tarafından kısa bir süreliğine fark edildi. Mundungous Fletcher tarafından çalındı. 1996’da Dolores Umbridge’in eline geçti. Sihir Bakanlığı’nda üçlü tarafından Dolores Umbridge’den çalındı. Ron Weasley’nin zihniyle oynayarak onun öfke duymasını sağladı. 1997’de Godric Gryffindor’un kılıcının darbesiyle nihayet yok edildi.
RAVENCLAW DİADEMİ (? – 1998)

Açıklama
Mücevherli tacın üzerinde, “Sınır tanımayan bir zekâ, en büyük hediyedir insana,” sözcükleri yazmaktadır. Ne yazık ki Rowena’nın kızı Helena, Kanlı Baron’a âşık olduğunda annesinin ince zekâsına sahip değildi ve annesinin paha biçilmez diademini çalıp bir ağacın içine gizledi. Gri Leydi’den (Helena’nın hayaleti) bu hikâyeyi duyduktan sonra Tom Riddle, diademi arayıp buldu ve onu yerli bir sokak serserisinin ölümü yoluyla Hortkuluk hâline getirdi. Taç, İhtiyaç Odası’nın deposunda yıllar boyunca güvenli bir şekilde gizlendi ama Crabbe’in büyüsü “ters tepince” Hortkuluk, kontrolden çıkmış Zebaniateşi’yle yok edildi.
Beceriler
1) Hasar aldığında gerçek kan sızdırabilmekteydi.
Zaman Çizgisi
Bir sokak serserisinin ölümüyle Hortkuluk hâline getirildi. İhtiyaç Odası’nda bir büstün başında muhafaza edildi. 1997’de Crabbe, Zebaniateşi’ni açığa çıkaran bir büyü yaptığında yok edildi.

1 thought on “7 Hortkuluğun Hikayesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)