Alan Rickman – Işık İçinde Uyu


Harry Potter ve Die Hard (Zor Ölüm), Robin Hood ve Dogma filmleriyle bilinen İngiliz aktör Alan Rickman, 69 yaşında hayatını kaybetti.

Ailesi Rickman’ın kanser hastası olduğunu söyledi.
Alan Rickman, Harry Potter filmlerindeki Profesör Snape ve Die Hard’da da Hans Gruber rolleriyle İngiltere’nin en sevilen aktörlerinden olmuştu.

Rickman, 1991 yapımı Robin Hood: Hırsızlar Prensi filmindeki Nottingham Şerifi rolüyle Bafta Ödülü’ne layık görüldü.
rickman5Ailesinden yapılan açıklamada, “Aktör ve yönetmen Alan Rickman, 69 yaşında kanserden hayatını kaybetti. Alan Rickman’ın ailesi ve arkadaşları yanındaydı” dedi.

Genelde ‘kötü adam’ rolleriyle bilinen Rickman, Tim Burton’ın 2007 yapımı Sweeney Todd filminde Hakim Turpin rolündeydi.
Rickman’ın daha romantik yüzünü ise 1990larda, Truly Madly Deeply filminde ve Sense and Sensiblity (Aşk ve Yaşam) ile 2003 yılındaki Love Actually (Aşk Her Yerde) filminde gösterdi.

Rickman, 1996’da Rasputin: Dark Servant of Destiny adlı mini TV dizisindeki rolüyle Golden Globe (Altın Küre) ödülünü aldı. Bir çok ödülün sahibi olan Alan Rickman’ı herkes Harry Potter filmlerinde ki Profesör Severus Snape rolü ile tanımıştı. Alan Rickman kimdir sorusu ise ölümü duyulduktan sonra araştırılmaya başlandı. Ailesi tarafından yapılan açıklamada ünlü oyuncunun uzun süredir Londra’da kanser hastalığı ile mücade ettiği öğrenildi. Kötü adam rollerini en iyi şekilde oynayan Alan Rickman neden öldü diye merak edilmeye başlandı çünkü Rickman’ın hastalığı gizli tutuluyordu.
alan-rickman-hayatini-kaybetti-alan-rickman-kimdir,2s17NKzwqE-uv8v8qk0XNg21 Şubat 1946 yılında doğan Emmy ödüllü sinema oyuncusunun babası da o sekiz yaşındayken kanserden vefat etmişti. Bir abisi iki de kız kardeşi bulunan oyuncu ilk eğitimine Derwentwater Primary okulunda başladı daha sonra Latymer Upper ve Chelsea Sanat College’da grfikerlik okumasına rağmen içindeki oyunculuk aşkını durduramayarak tiyatro oyunlarına dahil oldu. Sevgilisi Rima Horton’da tiyatro bölümü oyuncusuydu ve birlikte oyunlarda yer aldılar. Alan Rickman biyografisi yetenekleriyle doluydu. Önce Notting Hill Herald gazetesinde grafikerlik daha sonra da Grafiti isimli bir tasarım stüdyosunda çalışmıştı. İçindeki tiyatro aşkını eğitim ile tamamlamak isteyen Alan Rickman daha sonra Royal Academy of Art’a kayıt olarak tiyatro bölümünde eğitim aldı. Adının duyulması ise Zor Ölüm filmiyle olmuştu. Kötü adam rollerini o kadar iyi oynuyordu ki AFI Ödülleri’nde En İyi 100 Kötü Adamı arasından 46. sırada yer edindi. Daha sonra Robin Hood filminde yer alan oyuncu Harry Potter serisi ile tüm dünyada adının duyulmasını sağladı. Sadece kötü adam rollerinde değil komedilerde de yer alan başarılı oyuncu Londra’da yaşıyordu fakat kanser hastalığına yenik düştü.

1 thought on “Alan Rickman – Işık İçinde Uyu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)