Asalar

potTRmore blogspot

Mr Garrick Ollivander tarafından kullanılan başlıca üç asa özünün kabiliyetleri ve nitelikleri üzerine verilen açıklamalar, Mr Ollivander’ın şahsi notlarından alınmıştır.

Meslek hayatımın ilk yıllarında bir asa yapımcısı olan babamı, kelpi* tüyü gibi asa özü olmak için yetersiz materyallerle boğuşurken gördüğümde, aile mesleğini devralacağım gün geldiğinde en etkili asa özlerini belirleyip yalnızca onlarla çalışma isteğiyle dolmuştum. Bunda başarılı oldum. Çok sayıda deneme ve araştırmanın sonucunda, yalnızca üç materyalin meşhur Ollivander ismini taşımasından gurur duyacağım kalitede asalar meydana getirdiği sonucuna vardım. Bunlar: tek boynuzlu at kılı, ejderha yüreği telleri ve anka kuşu teleği. Bu fiyatça yüksek ve nadide materyallerin her biri bambaşka özelliklere sahip. Yazının devamında en üstün üç öz hakkında yaptığım incelemelerin kısa bir özeti yer alıyor. Okuyanlar akıllarının bir köşesinde bulundurmalı ki her bir asa; ağacından, özünden ve sahibinin hayat tecrübeleriyle karakterinden meydana gelen bir bütündür. Bu faktörlerin her biri eşit derecede önemli ya da biri diğerinden baskın olabilir; yani okuyacağınız yargılar son derece karmaşık bir özne olan asaların fazlasıyla yüzeysel bir değerlendirmesidir.
Tek Boynuzlu At
Ejderha
Anka

Asalarda Uzunluk ve Esneklik

Asaların uzunlukları ve esneklikleri hakkında verilen bilgiler asa yapımcısı Mr Garrick Ollivander’ın konu üzerinde notlarından derlenmiştir.

Pek çok asa yapımcısı asanın uzunluğunu basitçe, kullanıcının cüssesine paralel şekilde seçer ancak bu yüzeysel bir ölçüttür ve çoğunlukla işe yaramadığı net olarak görülür. Tecrübelerime göre uzun asalar, uzun boylu büyücülerin eline yakışsa da; yüce bir kişiliğe sahip, daha rahat ve çarpıcı türde büyüler yapan bireyleri seçme eğilimindedirler. Orta boy asalar ise, daha zarif ve şık büyülere uygundur. Yine de asalarla ilgili hiçbir unsur tek başına değerlendirilmemelidir. Ağacın türü, öz ve esneklik de aynı derecede önem taşıyabilir ya da asa boyunun etkilerini güçlendirebilir. Asa uzunlukları genellikle 23–36 cm aralığındadır. Fazlasıyla kısa (20 cm ve altı) veya çok uzun (38 cm ve üzeri) asalar satmış olmakla birlikte, bu fazlasıyla ender rastlanan bir durumdur. Çok uzun asaların gerektiği durumlarda asa sahibinin fiziğinde bir aşırılık söz konusudur. Bununla birlikte, göze batacak kadar kısa asalar boyu kısa kişileri değil de, karakterinde bazı eksiklikler taşıyanları seçer (uzun asalarla eşleşmiş çok sayıda ufak cadı ve büyücü vardır). Asanın esnek ya da sert olması, asa ve sahibinin içindeki uyum yeteneğinin, değişikliklere duydukları isteğin bir göstergesidir. Lakin tekrar ediyorum, bu bilgi ne asa ağacından, özünden, uzunluğundan; ne de asa kullanıcısının hayat tecrübelerinden ve sihir tarzından ayrı şekilde ele alınmamalıdır. Bunların her biri bahsi geçen asayı eşsiz hale getiren faktörlerdir.

Asa Ağaçları, Birinci Bölüm (A-J)

Asa ağaçlarının özellikleri ve yetenekleri hakkında verilen açıklamalar, çoğunluğun dünyadaki en iyi asa yapımcısı olarak kabul ettiği Mr Garrick Ollivander’ın, uzun meslek hayatı boyunca aldığı notlara dayanmaktadır. Göreceğiniz üzere, Mr Ollivander asa ağaçlarının insanlarınkine benzer bir idrak yeteneğine ve seçim yapabilme kabiliyetine sahip olduğuna inanır.

Mr Ollivander’ın asa ağaçları üzerine paylaştığı notlar şu yönde:

Her bir asa eşsizdir, karakteristik özelliklerini yapıldığı ağaçtan ve özünün geldiği sihirli canlıdan alır. Buna ek olarak, asalar ideal sahipleriyle eşleştikleri andan itibaren kullanıcılarına yeni şeyler öğrettikleri gibi, onlardan bazı şeyler de kapar. Sonradan öğrendikleri karakteristik özellikleri barındırmayan bu bilgiler; en etkili bulduğum asa ağaçları hakkında genel notlardır ve belli bir asanın özellikleri olarak algılanmamalıdır.

Ağaçların çok azı asa yapımına uygun niteliktedir (tıpkı insanların çok azının sihir yapabilme yeteneğine sahip olması gibi). Bu özel ağaçları ayırt edebilmek yılların tecrübesinden geçse de yaprakların arasında bir Kabuluk* yuvasına rastlamak, alelade ağaçlarda asla yaşamadıkları bilindiğinden, işinizi bir hayli kolaylaştırır. Asa türleri hakkındaki bu notlar temel bilgilerden öte görülmemeli, neticede asa yapımı hayat boyu sürecek kadar engin bir zanaat, ben de yaptığım ve sahibine ulaştırdığım her bir asa ile yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum.

Abanoz
Akasya
Akçaağaç
Alıç
Armut
Asma
Batı Çınarı
Ceviz
Çam
Çobanpüskülü
Defne
Dişbudak
Elma
Fındık
Gümüşi Ihlamur
Gürgen
Güvem

Asa Ağaçları, İkinci Bölüm (K-Z)

wands-tr

 

Kara Ceviz
Karaağaç
Karaçam
Kavak
Kayın
Kestane
Kiraz
Kızılağaç
Kızılcık
Kızıl Meşe
Köknar
Ladin
Mürver
Porsuk
Saplı Meşe
Sedir
Sekoya
Servi
Söğüt
Titrek Kavak
Üvez

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Send this to a friend