Bu Detaylara Çok Şaşıracaksınız

Harry Potter’da kaçırdığın tüm paskalya yumurtaları, Fantastik Canavarlar’da açılıyor!

Fantastik Canavarlar filmi, küçük detayları gözden kaçırabileceğiniz kadar çok şeyin olduğu bir filmdir, özellikle her bir detay için ne kadar çaba sarf edildiğini fark ettiğinizde.

New York caddelerinde beliren posterlerden insanların kitap raflarında dizili kitaplara kadar herşey, J.K. Rowling’in sihir dünyasına uygun titizlikle düşünüldü ve tasarlandı.

Bu detayların ardındaki şirket ya da “kahramanlar”, camiada bilindikleri üzere MinaLima adlı grafik tasarım stüdyosu. Eğer bir Harry Potter filmi izliyorsanız, onların eserine bakıyorsunuz demektir.

“Senaryoya dökülen herşey ki bu durumda bahsi geçenler Çapulcu Haritasi ve Gelecek Postası, kitap ve mektupların her biri senaryoda hikayeyi anlatmaya ve ilerleyişe yardım ediyor, onları tasarlamalı ve iyi kullanmalıyız,” diyor MinaLima’da çalışan bir grafik tasarımcı olan Miraphora Mina.

MinaLima’nın en göz alıcı çalışmalarından biri ise Fantastik Canavarlar filminin başlangıç sahnesindeki gazetelerin, Grindelwald’ın yükselişi hakkında bilgi verişinin hızlı oynatma tekniği ile gösterilmesidir.

Sayfalar göz açıp kapayınca gitmiş oluyor dolayısıyla filmi sinemada izlerken, herşeyi yakalamak mümkün değil. Fakat Mina Mashable’a, bir deste Paskalya Yumurtası’nın küçük manşetlere sıkıştırılmış olduğunu söyledi.

“Fantastik Canavarlar filmi için New York Hayaleti gazetesini yaparken, bu durumdaki olayları sağlama almak zorundaydık ki tüm olaylar New York’un dönemin yerel diliyle anlatıldı.” şeklinde açıkladı Mina.

“Daima büyücü dünyasına karşı muggle dünyasına dair bir çeşit açıklamalar var. O yüzden manşetleri okursanız, -çünkü hepsi yazılmak zorunda kalındı- hepsi konu ile ilgili ve döneme, mekana ve büyücü dünyasına uygun.”

Hikayelere yakından baktığınızda, olaylar netleşiyor. Diğer yandan Yıllık Gobstones Toplantılarından ilhamlanılarak, New York Hayaleti gazetesinin ön sayfası Büyü Dışı insanların korkusu ve Fantastik Canavarlar’da ki şüpheciliğin kabul edilmesi üzerine yazılmış. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri Büyü Kongresi’nin (MACUSA) “Büyünün Açığa Çıkması” içeriği var ve örneğin, hikayeler küçük yazılarla bu şekilde araya serpiştirilmiş:

Ayrıca Tina ve Queenie’nin iş yerleri içinse göz alıcı bir referans verilmiş:

GELECEK POSTASI 1926

Yönetmen David Yates ve film prodüktörü Grindelwald’ın dünya çapında olduğunu gösteren araştırmalar göstermek istediler, MinaLima’da Avrupa’dan gazeteler eklemeyi rica etti.

Bunlardan en fark edilir olanı? 1926 yılı basımı Gelecek Postası

“Yine, 1926 yılının tüm makalelerinde, J.K. Rowling’in büyü kriterlerine ve zamanın okul müdürlerine, büyülerine ve seçilmiş yaratıklara kadar indik,” dedi Mina.

Bu herhalde kapak fotoğrafına en çok Paskalya Yumurtası koyulan sayıdır, yakından bakarsanız Dumbledore’u, Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda ortaya çıkan Baykuş araştırmacısı Griselda Marchabanks’ı ve hatta Harry Potter’ın büyük babası Fleamont Potter’ı anlatan manşetleri görebilirsiniz.

Ayrıca Harry Potter kitaplarında Voldemort güce eriştiğinde ses getiren korku atmosferini barındıran Hogwarts hakkında çeşitli makaleler de yer alıyor. “Hogwarts Güvenliği Artırıyor”, “Müdür endişeli ebeveynleri acil görüşmeye çağırıyor”, “Öğrenciler evlerine erkenden gitmeli”

Avrupa’dan Haberler

Güzelce toparlamak için, Avrupa’dan kesitler var. Almanya’dan bir aile geçitleri yok olunca ortada kalmışlar ve Fransa ise Avrupa’nın Quidditch Lig’inden bahsediyor.

Hazırlayan: Seda Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)