Dumbledore Ölümün Kendisiymiş

Harry Potter hayranları için dünya, seriyi ve karakterleri tekrar canlandıracak teorilerle dolu. J.K. Rowling’in bile açıkça anlatmasına rağmen, bu teoriler merakın da ötesine geçmiş durumda.

Son kitabın yayınlanmasından bu yana yapılan teorilerden biri, Harry, Snape ve Voldemort’un Ölüm Yadigarları ”Üç Kardeşin Hikayesi” nde anlatılan Peverell kardeşlerin modern versiyonu oldukları.

Kimdi bu Peverelll kardeşler kısaca hatırlayalım;

En büyük kardeşe aittir. Ölüm kardeşe Mürver Asa’yı savaşmayı sevdiği için vermiş. Asa, Dünya’daki en güçlü asadır ve sahibi kimseye yenilmez. Mürver Asa en son sahibini düelloda yenen kişiye geçer, asanın önceki sahibinin ölmesi gerekmez.

Diriltme Taşı’nı ölüm ortanca kardeşe ölen sevgilisini tekrar diriltebilmesi için vermiştir. Dumbledore taşı Snitch’in içine koyup Harry’e ulaştırmıştır.

Son kardeş ölüm onu yakalamadan geçebilecek bir şey istedi ve ölümden ona ait olan görünmezlik pelerinini aldı. Pelerin Harry’e büyük büyük dedesi Ignatius Perevell’dan miras kalmıştır. Pelerin halen Harry’dedir ve ondan önceki sahibi James Potter ‘dır.

vodliVoldemort, güç ve ölümü alt etme yeteneği arayan en büyük kardeşle özdeşleşmiş. Ta ki kibri kendi sonunu getirene kadar.

snapeSnape ise ölene kadar hayatını kaybettiği aşkına adayan, onun anısıyla yaşayan ortanca kardeşle ortak özellik taşıyor.

harryHarry’nin serüveni ise ölümün yıllarca arayıp bulamadığı, en sonunda kendi rızasıyla ölüme giden ve eski bir arkadaşmış gibi ölümü karşılayan en küçük kardeşe benziyor. Harry de aynı bu kardeş gibi ölümüne kendi isteğiyle yürüyor. Ölüm Yadigarları’nda Harry’nin tamamen ölmediğini, bir zamanlar küçük kardeşin olan görünmezlik pelerinine yıllarca sahip olduğunu ve kendini öleceğini bile bile feda ettiğini de ekleyebiliriz.

Where-your-treasure-your-heart-alsoHarry’e, Görünmezlik Pelerini’ni veren ve Harry öldüğünde onu King’s Cross’ta karşılayan ölümün efendisi Dumbledore değil midir?

KAYNAK
KAYNAK 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)