Dumbledore’un Ordusu

Dumbledore’un Ordusu, J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Harry Potter serisinde bir öğrenci grubudur.

Harry Potter’ın Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Kurduğu ve 28 kişiden oluşan Karanlık Sanatlara Karşı Savunma grubudur.

Dumbledore’un Ordusu’nun Kurucuları
Harry Potter (DO öğretmeni/lideri)
Hermione Granger (vekil)
Ron Weasley (vekil yardımcısı)
Neville Longbottom (Lider/HP7’de)

Kuruluş ve Amaç; 
Bu grup Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu ‘nda Hogwarts Yüksek Müfettişi ve Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Dersi öğretmeni Profesör Umbridge’e karşı kurulmuştur. Amaçları S.B.D. Sınavına hazırlanmak ve büyüler öğrenmektir. Ayrıca Lord Voldemort’a karşı hazırlanmaktır.

Örgüt başarılı bir şekilde devam etmiştir. Örgütü kurma fikri Hermione Granger’dan çıkmıştır. Öğretmenin ise Harry Potter olmasını istemiştir. Örgütün kuruluş nedeni aslında Sihir Bakanlığı’nın Hogwarts’ta Dumbledore’un bir tür öğrenci ordusu kurmasından korktuğu için müdahale etmesidir. Bu müdahaleden en çok çekenler arasında ise Harry Potter vardır. Çünkü onun bir yalancı, Dumbledore’un ise bir bunak olduğunu düşünmektedirler. Grubun buluşma noktası İhtiyaç Odası’dır.

Üyeleri;

Cho Chang
Ravenclaw ‘ın Quidditch Takımında Arayıcı pozisyonunda oynar. DO üyesidir. İlk olarak Harry Potter ve Azkaban Tutsağı kitabında Harry’ye karşı Quidditch oynarken görülmüştür. Harry, Hogwarts’ta beşinci yılındayken çıkmaya başlarlar. Ama Cho’nun Harry’le öpüşürken Cedric’i hatırlayıp ağlaması sonucu bu ilişki kısa sürer ve birbirlerine göre olmadıklarını anlayıp ayrılırlar Cho Chang Noel Balosu’nda Cedric Diggory’nin dans davetini kabul ettiği için Harry sadece arkadaşı olan hint asıllı Parvati Patil ve Padma Patil ikizlerini dansa davet eder. Aslında bunu kendisi istememiştir, Üç Büyücü Turnuvası’na katılmış herkes bir partner bulmak zorundadır. Parvati’yle Harry, Padma’yla da Ron Weasley vals yaparlar. Bu arada yakın kız arkadaşları Hermione Granger da Viktor Krum’la çıkar.

Üçbüyücü Turnuvası’nın 2. yarışmasında tüm yarışmacıların en özledikleri varlıkları Kara Göl’de Denizhalkı tarafından rehin alınır. Fleur Delacour’un kız kardeşi Gabrielle Delacour, Viktor Krum`un yeni sevgilisi Hermione Granger, Harry`nin en iyi arkadaşı Ron Weasley ve Cedric Diggory`nin sevgilisi ise Cho Chang çalınır.

Luna Lovegood
Luna Lovegood Harry Potter serisindeki kurgusal karakterden biri. Aynı zamanda D.O.’nun bir üyesidir. Lakabı LakLak Lovegood’dur.Luna Lovegood’un patronusu yabani tavşandır. Luna Lovegood’un beline kadar uzanan, sarı saçları, çok açık renk kaşları ve yüzüne şaşkın bir ifadenin kazınmasına neden olan fırlak gözleri vardır. Belki asasını sağlama almak için sol kulağının arkasına sıkıştırmış olduğundan, belki Kaymakbirası tıpalarından yapılmış bir gerdanlık taktığından, belki elindeki dergiyi baş aşağı tutmuş olmasından ve belkide turp küpeleri olduğundan ayrıca onları takmaya bayıldığından buram buram çatlaklık kokar. Gözlerini normal insanlar gibi kırpmıyor, insanın gözlerine uzun uzun bakabiliyordu.

Testral’ları kimsenin görememesine rağmen Harry ile birlikte görebiliyordur (Testral’ları sadece ölümü görenler görebilir. Luna Lovegood annesinin ölümünü görmüştür)

Ginny ile aynı sene de Hogwarts’a başlamıştır; fakat Ravenclaw öğrencisidir. Babası Xenophilius Lovegood Dırdırcı dergisinin editörüdür. Annesi çok yetenekli bir büyücüydü. İcat yapmaya bayılırdı. Fakat bir gün icat yaparken büyük bir hata yaptı ve öldü. Luna o zaman 9 yaşındaydı. Annesini çok özleyen Luna bir gün diğer yaşamda annesi ile beraber olacağına inanmaktadır.

Luna, seherbazların Çürükdiş Komplosu’nun bir parçası olduğunu düşünür. Bu teoriye göre; karanlık büyü ve dişeti hastalığının bir bileşimiyle, Sihir Bakanlığı’nı içten yıkmaya çalışmaktadırlar. Harry bunu Slug Kulübünde Luna’yı davet ettiğinde Luna’dan duyar ve kahkahalara boğulur.

Harry Potter, Hermione Granger, Ron Weasley, Ginny Weasley ve Neville Longbottom ile Sihir Bakanlığı’na giderek Ölüm Yiyenler ile savaşmışlardır. Daha sonra onlarla birlikte çok iyi arkadaş, hatta Harry’nin en iyi arkadaşlarından olmuştur.

Büyük Hogwarts savaşından önce Harry’yi bir Ölüm Yiyenden, Sersemletme Büyüsü ile kurtarmıştır. Hogwarts Savaşı’nda ise Harry ve diğerleri ile birlikte savaşmıştır.

Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerelerde Bulunurlar kitabının yazarı olan Newt Scamander’in torunu Rolf Scamander ile evlendi. Ünlü bir doğabilimci oldu.

Ginny Weasley
Ginny Weasley Harry Potter serisindeki kurgusal karakterlerden biri ve D.O’nun bir üyesidir. İlk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı ‘nda King’s Cross istasyonunda ağabeylerini Hogwarts’a yollarken görüldü. Luna Lovegood ile aynı sene Hogwarts’a başlamıştır. Bütün Weasley’ler gibi o da Gryffindor öğrencisidir. Oldukça yetenekli bir Quidditch oyuncusudur, Gryffindor Quidditch takımındadır. İlk yılında Tom Riddle’ın Hortkuluk güncesi eline Lucius Malfoy tarafından geçirilmiştir. İmperius Laneti tarafından kontrol edilmiş ve Sırlar Odası’nı açmıştır. Ancak Harry Potter tarafından kurtarılmıştır. Kardeşleri Ron Weasley Fred Weasley George Weasley Bill Weasley Charlie Weasley Percy Weasley’dir. babası Arthur Weasley sihir bakanlığında, Muggle Eşyalarının Kötüye Kullanılması dairesinde çalışmaktadır. Annesi Molly Weasley ise çalışmamaktadır fakat çok yetenekli bir büyücüdür. Harry Potter ile 6. sınıfta çıkmaya başlamışlardır ve 23 yaşında evlenmişlerdir. Çocukları Albus Severus Potter James Sirius Potter Lily Luna Potter.

Diğer Üyeleri;
Fred ve George Weasley
Dean Thomas
Seamus Finnigan
Lavender Brown
Lee Jordan
Katie Bell
Alicia Spinnet
Angelina Johnson
Colin Creevey
Denis Creevey
Parvati Patil
Padma Patil
Ernie Macmillan
Justin Finch-Fletchley
Hannah Abbott
Anthony Goldstein
Michael Corner
Susan Bones
Terry Boot
Zacharias Smith (Bu karakter Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında yer almaktadır.)

Yıkılış
Örgüt en sonunda Cho Chang’in arkadaşı Marietta Edgecombe’nin örgütü Prof. Umbridge’e şikayet etmesinden sonra yıkılmıştır. Harry ise grubun elebaşı olarak sorumlu tutulmuştur. Albus Dumbledore’un odasına götürülmüş ve Dumbledore’un bu grubu bilmemesine rağmen bu grubu kendisinin kurduğunu söylemiş ve Harry’i kurtarmıştır. Ancak Dumbledore’un başı derde girmiştir.

Ama 7. kitabın sonunda, son savaşta, Harry’nin Lord Voldemort’u yoketmesiyle Ordu, Lord Voldemort’a Karşı Son Kez Birleşmiştir.

Örgütün Gerçek Dünyadaki Yansıması
J.K. Rowling ve Daniel Radcliffe bazı röportajlarında Dumbledore’un Ordusunu 2. Dünya Savaşında Nazilere karşı savaşan Fransız Direnişçilere benzettiklerini söylemeleri, özellikle serinin yazarı Rowling’in bunu söylemesi bazı çevrelerce de iddia edildiği gibi Voldemort’un düşüncelerinin Nazilere bir gönderme olduğu fikrini güçlendirmiştir.

KONUYA AİT DİĞER GÖRSELLER
   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)