En Güçlü Ölüm Yadigarları

…”Doğru söylüyorsun sanırım” dedi Hermione Ron’a. “Bu sadece bir ölümlü hikayesi, hangi hediyenin en iyi olduğu gayet açık, yani hangisini seçeceğin-” Üçü de bir anda; Hermione “Pelerin”, Ron “Asa”, Harry “Taş” dedi. Biribirlerine yarı şaşırmış, yarı eğlenmiş bir şekilde baktılar…

Ölüm Yadigarları (328)

Üç kutsal Ölüm Yadigarı; Görünmezlik Pelerini, Diriltme Taşı ve Mürver Asa yıllarca birçok büyücüyü cezbetmiştir.

Peki seni hangisi cezbediyor?

Eğer yapabilseydin büyücü dünyasının bu en güçlü objelerinden hangisine sahip olmak isterdin? Komik olan şey Harry, Ron ve Hermione hangisini seçecekleriyle ilgili konuşurken üçüde ayrı ayrı objelere ihtiyaç duyarcasını fikirlerini belirtmişti… Açıkcası bu bir az kişisel kararınız olsada biz yinede onları kendi aralarında bir kıyaslayalım. 

GÖRÜNMEZLİK PELERİNİ

Düşününce bu yadigarla Harry’nin maceralarıyla çok erken hatta ilk kitapta tanışmamız biraz komik… Daha da komik olan Harry’nin bu çok nadir ve güçlü objeyi basitçe Hogwarts içerisinde gezinmek ve ortalığı karıştırmak için kullanmasıydı…

Harry’e babasından kalan bu muhteşem Görünmezlik Pelerini, Potter ailesinin yıllardır süregelen yadigarlarından birisidir, Ozan Beedle’ın Üç Kardeş Hikayesi’nde Ignotus Peverell ile başladığı bilinir. Görünmezlik Pelerini en iyi yadigar olmak için resmen elinden gelenin en iyisini yapıyor, onu seçen kardeş yıllarca ölümden kaçabilmiş ama bu sırada diğer kardeşler daha mutsuz yaşamışlardır.

Düşünün ki o olmasaydı Harry kaç defa yakalanabilirdi. Bu gerçekler ışığından en mantıklı seçim bu yadigarı seçmektir. Hermione Granger’ın bunu seçmesine şaşmamalı sürpriz olarak düşünmemeliyiz her zamanki gibi mantıklı olandan yana olmuştur. Böylesi bir pelerinin günlük hayatta inanılmaz derecede avantajlı olabileceği doğrudur. Partilerdeki istenmeyen tanıdıklardan kaçmak, arkadaşlarımızla şakalaşmak veya bir hayalet gibi davranmak… Ancak bu pelerinin bazı olumsuz yanlarıda var, yanlış ellerde suçluların en iyi arkadaşına dönüşebilir, düşünsenize asla yakalanmadan hergün suç işleyen birisi… 

Ignotus Peverell’in yaptığı gibi akıllıca kullanıldığında ise hayatın içinde fark edilmeden sorunsuzca akıp gitmenize yardımcı olacaktır…

DİRİLTME TAŞI

“Hiçbir büyü öleni geri getirmez…”demişti Dumbledore… 

Ama bu efsanevi taş bunu yapabilecek güçteydi…

Üç Kardeş Hikayesi’nde söylendiği gibi Diriltme Taşı sevdiğin kişileri mezardan getirecek bir güce sahip. Tabi bunun bir bedeli karşılığında. Hikayede ikinci kardeş taşı kullanarak kaybettiği sevgilisini geri getiriyordu ancak bu ruhen dirilen kız “üzgün ve soğuktur” artık ölümlü dünyaya ait olmadığından onu çağıran taş sahibinin bir süre sonra kendini umutsuzluklarıyla beraber ölüme sürükler…

Harry böyle bir taşın olduğunu öğrendiğinde bu yadigarın neden onu bu kadar büyülediğini çok düşünmeden kestirebiliriz. Fazlasıyla hayatı boyunca kayıplar yaşayan birisi olan Harry, sevdiklerini geri getirme düşüncesinin bir gramı bile onun bu kadar etkilenmesini anlaşılır kılar.

Elbette bazı okuyucular Harry gibi düşünebilir fakat gerçekten mutlu olmadıkları halde kayıplarını geri getirmek ne kadar fayda sağlar ki?

HArry nihayet taşı bulduğunda Voldemort’a karşı son savaşta ona rehberlik eden Annesi, Babası, Lupin ve Sirius’u geri getirmiştir. 

Çoğu kişiye göre taşı seçmek biraz yıkıcı olabilir fakat tartışmasız kişinin dünyasını daha iyi bir hale de getirebilir. Örneğin tavsiyeler almak için büyük liderleri geri getirmek veya sadece düzgünce veda edilmeyen sevilenlere vedayı imkan kılmak için geri getirmek… Çok güçlü bir büyü…

MÜRVER ASA

En büyük kardeşe aittir. Ölüm kardeşe Mürver Asa’yı savaşmayı sevdiği için vermiş. Asa, Dünya’daki en güçlü asadır ve sahibi kimseye yenilmez. Mürver Asa en son sahibini düelloda yenen kişiye geçer, asanın önceki sahibinin ölmesi gerekmez.

Çoğu kişi için bu yadigar diğerlerinden üstündür çünkü insanlar yenilmemeyi ve güç sahibi olmayı her zaman ve çoğunluk olarak isterler çünkü onlara göre bu yadigar tartışmasız diğerlerinden hep üstte ve öesindedir. Mürver Asa için Ölüm Çubuğu, Kader Değneği gibi sıfatlarda kullanılır.

Efsanevi bu asa asırlar boyunca bir çok isime hizmet etmiş ancak sadece birinde en uzun kalmıştır. Görünüşte bu rakipsiz silah bir çok büyücüyü güçleri bakımından açıkça tahrik etmiştir.

Elbette bir sihirbazın ona sahip olması için kesin öldürmesi gerekmez, Albus Dumbledore 1945 yılında ünlü düellosunda Grindelwald’ı öldürmeden asayı almıştır. Harry ise Draco’yu silahsızlaştırarak asanın efendisi olmuştur. Voldemort’un bu güç takıntısı onun ölümüne neden olan bariz kriterlerden değil midir? Mürver Asa’nın gücü ne kadar kapsamlı gözükse de (Harry’nin kırık asasını düzeltmesi gibi) büyük güçler büyük sorumluluklar getirir, Harry’de asanın değerinden fazla sorun olduğuna karar vermiştir. Elbette dünyanın en güçlü büyülü nesnesine sahip olmak, diğer yandan karanlık güçlerin bu asa için seni öldürme peşinde olması, buna değer mi?

KARAR

Elbetteki sizin kararınız bizim için sonuçtur.

Bize göre ise Hermione ve Ignotus Peverell’den yana oyumuzu kullanıyoruz. Diğer ikisi çok daha ağır bir güç. Bedelleri Görünmezlik Pelerini’nin tam aksine sonuçlar doğurabilir.

Peki ya sizin kararınız nedir? Yorumlarınızı bekliyoruz.

1 thought on “En Güçlü Ölüm Yadigarları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)