Fantastik Canavarlar Film İncelemesi

Çok değil belki ama bizim kuşak için eski furya sayılan ancak heyecanını hiç yitirmeyen serinin devam filminde, 2001 yılında ilk olarak Felsefe Taşı‘nı izlediğimde hissettiğim duyguları tekrar yaşatan kraliçe Rowling’e ve tüm emeği geçenlere teşekkürü biz Potterkafa’lar bir borç biliriz :)
fantastic-beasts-newt-scamander-bowtruckleÇok maziye dalmadan hemen filme geçecek olursak film ortalama 2 Saat 13 Dakika ve her dakikasında maziden bir şeyler duymayı beklerken bir yandan Rowling ve ekibinin yaratmış olduğu yep yeni bir sahneye adapte olmaya çalışıyorsunuz. Yönetmenimiz David Yates burada harika sahneler çıkartıyor ve bizleri ne kadar 70 yıl geriye de götürseler Amerika büyü dünyasının fazlasıyla cüppe veya tüylü şapkalardan arındığını görüyoruz.

fantastic-beasts-and-where-to-find-them-colin-farrell-gravesFilmde genel olarak esen bir Amerika’da ve büyü yapma gerginliği var gerek; Macusa gerek Seherbaz’lar aşırı soğuk ve iticiler, Newt’in New York City‘e ayak basması ile başlayan macerasında bu soğukluk onunla beraber kendini hissettiriyor, takıldığım özellikle Newt’in gövdesini dönük yürümesi ve çekingen tavırları eğer kahraman olacaksa bunu bize hissettirmeli değil mi? :)

fantastic-beasts-and-where-to-find-them-early-reviewsFilmde Newt’e apayrı bir dünya yaratılması onun gerginlikleri ve dostları bambaşka bir yer Amerika ve yepyeni sahneler Harry Potter’ı daha önce izlemeyenlerin çok fazla (şu an için) bir kafa karışıklığına gideceği söylenemez kısacası “- Ben hiç Harry Potter filmi izlemedim ki, Fantastik Canavarlar’da ne anlattığını nereden bileyim?” cümlesi gereksiz kalacaktır. Jacob ile tanışması çok rastlantısal olarak çarpışmaya dayalıdır ve gittikleri bankadan Jacob fırınını açmak için krediye başvurur ve Newt ise başına sürekli dert açan parlak eşya düşkünü Niffler’inin peşindedir. Bu maceralarına Macusa’da çalışan Queenie ve seherbaz adayı Tina katılır ve çıktıkları maceradan son anda idamdan kurtulurlar, kafanız iyice karıştı biliyorum. Kısacası bu güzel kurguyu ne kadar anlatsak siz izlemeden bir güzel sona kavuşturamayız :)

fantastic-beasts-grindelwaldFilmin diğer cephesinde son zamanlara kadar kötü rolde Grindelwald’ı oynayan ismin Johnny Depp olduğu sürprizi bizi şok ederken ilk filmde oynadığı toplam süre 2 dakikayı geçmiyor bile kısacası sadece görünüyor burada, Grindelwald’ın elleri ile sihir yapabilme yeteneği ve gücü gözlerden kaçmıyor ancak filmi izlediğinizde Percival Graves şekline bürünen Grindelwald bizlere çok özlü iksir kokusu verirken Percival Graves rolünü oynayan Colin Farrell şimdilik görevini tamamlamışa benziyor.

cvoun_guaaavkke-1İkinci Salemci’ler olarak evlatlık çocuklar edinerek onları aşırı disiplinli yetiştiren hayırsever olduğundan şüpheli olduğumuz Mary Lou cadı karşıtı bildiriler dağıtan ve onlara karşı sürekli ön yargı ile kuyruk acısı taşıyan aşırı oportünist bir yerliyi canlandırıyor. Mary’nin evlatlık edindiği ve sık sık disiplin ayağına dayak attığı evlatlığı Ezra Miller yani filmdeki adı ile Credence Barebone bir Obscurus bunun ne olduğunu Fantastik Canavarlar kitabını okumayan arkadaşlar merak edecektir.

obscurusObscurus olarak adlandırılan bu canlının ne olduğunu Jacob gibi merak edenlere Newt şöyle açıklıyor;

Sihirbazlar işkence ve zulüm ile yer altına girmeden önce, hâlâ Muggle’lar tarafından avlanırken, genç büyücüler ve cadılar bazen zulmü önlemek için sihrini bastırmaya çalıştı. Dolayısıyla güçlerini öğrenmek yerine güçlerini kontrol etmek yerine Obscurus’u geliştirdiler. Obscurus bir güç birikiminin insan içerisine girerek Muggle olanlara zarar vermesi anlamına gelir.
Unutmadan aynısından yani Obscurus’tan bir adet Newt Scamander’da var, zaten New York’a ilk ayak attığında Seherbaz adayımız Tina, Newt’i şüpheli davranışları ile fark ettiğinde peşine takılır ve onu Niffler’i ile 3A kuralını ihlal ettiği için Macusa’da başkan ve divan üyelerinin toplantısını bölerek divana çıkartır. Orada Graves tarafından çantası araştırıldığında diğer Obcurus’u bulur.

newt-scamander-and-tina-goldsteinEn dikkat çekici sahnelerden birisi Graves yani çok özlü iksir kullanan Grindelwald’ın sorgu sonrasında Newt Scamander ve bakanlık çalışanı Tina’yı infaza mahkum etmesi, ancak çok gariptir ki bu infaz Avada Kedavra ile değil bir düşünseli havuzunun hipnotize ile gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Bu sahneyi şahsen hayran kaldım. Aralarında bir sıcaklık oluşmalarına rağmen adı geçen ilk cadı ismi Newt’in de Hogwarts yıllarından okul arkadaşı “Leta Lestrange” geçiyor. Tina bu bayanın bayanın varlığından rahatsız olmuyor ancak kahramanımız Newt’e bir yakınlık duydukça yasak aşkı hissediyor ve geri çekiyor. Filmin sonunda Avrupa’ya dönen Newt kitabını bitirip bir kopyasını elden Tina’ya getirme sözü vermeden önce Leta hakkında “-İnsanlar değişebiliyor şu anda oda değişmiştir belkide, inan bende değiştim.” diyerek gider ayak Tina’ya yeşil ışık yanıyor. Burada dikkat çeken konu Lestrange soyismi bu soy Harry Potter’dan tanıyacağımız karakter Bellatrix’in eşinin soyismi ve Lestrange ailesi, Riddle ailesi ile dosttur. Burada ne olacağı kafa karıştırırken 2018 yılında çıkacak olan serinin 2. filminde kadro olarak Eddie Redmayne Newt Scamander’ı, Johnny Depp Gellert Grindelwald’ı, Zoë Kravitz isminin ise Leta Lestrange’ı canlandıracağı duyuruldu. Kuralsız filminden tanıdığım bayan Kravitz’in resmi Newt’in büyülü valizinin içerisinde bulunan barakasında yer alan resminden tanıdım diyebilirim.

fantasticbeasts-redmayne-farrell-interrogationSon olarak New York şehrini Obscurus’tan kurtaran isim Newt Scamander olmasa bile Graves rolündeki Gellert Grindelwald’ı canavarları ile yakalayan ve çok özlü iksir kullandığını anlayan ve ortaya çıkartan isim Newt Scamander oluyor.

jacob_kowalski-fantastic_beasts-movie-2016-569Queenie ile yakınlaşmasından Jacob’ın bir Muggle olmasına üzülenler benim gibi çok olacaktır, ancak Newt’in yardımıyla açtığı Kowalski Fırını ile köşeyi dönüyor ve Queenie tarafından ziyaret ediliyor, Jacob’un yüzündeki gülümsemesinden ben hafızasının silindiğine inanmadım. Genel olarak film 3D alternatifinde yayınlanmasının canavarların görüntülenmesindeki yararına kadar mükemmel işlenmiş, belli ki bir senaryo olduğunda iş bayağı Hollywood tadı veriyor çünkü aksiyon sahnelerinde kitaptan çok senaryoya ait bir film olması kendini ifşa ediyor.

Not: Siz cadı ve büyücü dostlarım bu yazı altına yorumlarınızı yazarak fikirlerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)