Fantastik Dörtlü


Godric GryffindorHelga HufflepuffRowena RavenclawSalazar Slytherin
GodricgGodric Gryffindor, Gryffindor binasının kurucusudur. Binasına cesur, yiğit ve zeki büyücüleri seçmiştir. Harry Potter da bunlardan biridir. O da Harry Potter gibi Godric’s Hollow’da doğmuştur, kasabaya ismini veren de odur.

Godric Gryffindor Hogwarts’ı kuran 4 büyük büyücüden biridir ve büyük bir şatoda (Hogwarts’ın okul olarak kullandığı) doğmuştur. Diğer büyücülerde olduğu gibi o da bir safkandır. Gryffindor, büyü yerine Muggle silahları olan oklar ve kılıçlarla çalışmıştır. 4 yaşına geldiğinde ise üzerinde “Godric Gryffindor” yazan sihirli bir kılıç ona hediye edilmiştir.

Gryffindor, büyücülükle ilgilenmeye başladığında “Biçim Değiştirme”‘ye karşı özel bir yeteneği olduğunu görmüş, bu yüzden hayatının büyük zamanını Mısır’da, yani en iyi Biçim Değiştiren Animaguslar’ın olduğu yerde geçirmiş. Yine Ravenclaw ve Hufflepuff gibi, işaretini seyahatlerinde bulmuş. Gryffindor Mısır’ı terk etmek üzereyken, bir hırsız onun bütün eşyalarını -kılıcı da dahil olmak üzere- çalmış. Hırsızlar, hızlı bir şekilde kum üzerinde kaçarken ileride bir aslan belirmiş. Aslan, hırsızları korkutarak Godric Gryffindor’un hayatını kurtarmış. Böylece Godric, hayatını ona borçlu olduğunu hissederek binasının simgesini aslan yapmıştır.

Ayrıca o, Gryffindorlu birçok arkadaşı ile birlikte savaşırken genç yaşta ölmüştür. Godric Gryffindor binası için cesur öğrencilere öncelik vermiştir. Ayrıca Rowling, Godric Gryffindor’un kendi zamanının en büyük düellocusu olduğunu belirtmiştir.

Godric Gryffindor sihirsel yeteneğe sahip herkesin Gryffindor’a seçilebileceğine inanıyordu.

Görünüşü, JKR nin sitesindeki resme göre yeleye benzer kırmızı saçları, yeşil gözleri ve güçlü bir yapısı vardı.

Yaşadığı Yer, Seçmen Şapka’ya göre Gryffindor vahşi kırlardan geldi. Bathilda Bagshot’un Sihir Tarihi adlı kitabında ise durum daha açıklayıcı: Gryffindor Godric’s Hollow’ un West Country köyünde doğdu.

Yetenekleri, JKR’ye göre Godric Gryffindor tüm zamanların en hünerli düello yapan kişisidir ve Muggle ayrımına karşı çıkan aydınlatıcı bir savaşçıdır.

Sahip Olduğu Nesneler, Seçmen Şapka aslında Gryffindor’a aittir. Kabzasında yakut bulunan cin yapımı kılıcı hala kullanılır durumdadır ve yakın zamanda Dumbledore, Harry, Ron ve Neville’in eline geçmiştir. Kılıç çalınmamıştır fakat cinler öyle sanmaktadır.

Helga_HufflepuffHelga Hufflepuff,Hufflepuff binasını kuran 4 büyük büyücüden birisidir. Binasına, barışcıl, sakin ve adaletli olanları almıştır. Helga Hufflepuff’ın doğum günü ve doğduğu yer zaman içinde kaybolup gitmiştir. Söylenenlere göre kendisi küçük bir çiftlikte dünyaya gelmiş ve genç yaşta çalışmaya başlamıştır. Hufflepuff’ın çocukluğu ve ailesinin çiftçiliği ve çiftliği istediği gibi olmamıştır.

Helga Hufflepuff, babası için çok üzülüyordu, çünkü babasının çiftliği onlara hiç para kazandırmıyordu. Bu yüzden Helga, iyi bir fikir bulmuştu. Helga, birkaç ay sonra olağanüstü başarısı ile yeni büyülü bitkiler geliştirdi ve yeni bitkileriyle yeni iksirler ortaya çıkardı. Gerçekte, Helga Hufflepuff Biçim Değiştirme (Çok Özlü İksir) İksiri’nin orijinal yaratıcısıdır. Başlarda bu iksir fazla bilinenlerden değildi, çünkü hiçbir zaman değiştiğin biçimden geri dönüşümü olmamıştı. Genç Hufflepuff bunlardan sonra babasına çiftliğinde yeni yöntemlerle çalışmasını öğretti.

Helga, buradaki hayatından sonra adalara göç etti ve bilgisiyle; yeni iksirler, karışımlar ve bitkiler bulmaya devam etti. Bu seyahatlerin birinde neredeyse ölmek üzere olan bir porsuk aldı ve Helga, bitkiyi sahibine iyileşmiş olarak geri verene kadar baktı. Böylece Helga porsukları iyileştirmek için yeni bitkiler yarattı. Bu arada da Hufflepuff, arkadaşı ile Hogwarts’ın kara gölünde bulunan siyah-beyaz ve gölgelerle kaplı balığa bayağı bir ilgi besliyordu. Hufflepuff’ın okulun bahçesi yapımında oldukça fazla bir rolü vardır. Helga Hufflepuff, Salazar Slytherin ile Godric Gryffindor’un arabulucusu idi. Fazla kavgalara karışan biri olmayan Hufflepuff, inandıklarına her zaman güvenirdi.

Slytherin okuldan ayrıldıktan sonra Hogwarts kurucuları birbirinden ayrıldılar. Hufflepuff ormanına geri döndü ve söylenenlere göre orada orijinal porsuğunu bularak huzurlu yaşamına devam etti ve sevdiği bitkiler arasında öldü.

Görünüş, JKR’nin sitesinne göre, canlı kızıl saçları, mavi gözleri ve tıknaz bir vücut yapısı vardı.

Yaşadığı Yer, Seçmen Şapka’ya göre “geniş vadiler”den geldi, bir okuyucunun söylediğine göre Wales’i işaret ediyor.

Yetenekler, JKR’nin sitesine göre, Hufflepuff özellikle yemekle ilgili büyülerde olan ustalığıyla ünlüydü. Hogwarts şölenlerinde geleneksel olarak servis edilen birçok yemeği Hufflepuff yaratmıştır. Ünlü büyücü kartında “farklı hayatları olan olan insanları Hogwarts’ı kurmak için bir araya getirdiği ve cana yakın yönleriyle sevildiği” belirtilir. Hufflepuff’ın bir diğer başarısı ise büyücülük dünyasında ev cinlerine yapılan muameleyle ilgilenmesidir. Hogwarts’ı onlar için bir sığınak haline getirmiştir, bunun sonucu olarak da onlara başka her yerde olduğundan daha iyi davranılmıştır.

Sahip Olduğu Nesneler, Üzerine porsuk resmi kazınmış, iki kulpu olan, küçük sihirli bir kadeh.

Retrato_Rowena_RavenclawRowena Ravenclaw, Ravenclaw binasını kuran büyücüdür. Binasına en zeki büyücüleri seçmiştir.

Rowena Ravenclaw’ın da diğer kurucular gibi doğum tarihi ve doğduğu yer zaman içinde kaybolmuştur. Diğer büyücüler gibi o da safkandı. Rowena, birkaç çocuk ile dolu olan küçük bir büyücü köyünde doğdu. Asosyal bir kız olan Rowena, kendi kendine büyü çalışmaya başlamıştı. Daha 8 yaşındayken kendi kendine ait olan birkaç büyü keşfetmiştir.

Birkaç yıl sonra Rowena, Avrupa seyahatlerine başlamıştır. Fransa’da en önemli büyülere çalışmıştı. Binansıın simgesi olan kartalı bu gezilerinden birinde bulmuştur. Küçük, dar bir yolda yürürken (seyahatindeyken) büyük, derin bir çukura düştüğünde, Rowena, kartalı görmüş ve kartal onu kurtarırken korktuğu bir şey olmuştur. Asasını düşürmüştü ama Rowena’nın çıkmasına yardım eden bu kartal onun asasınıda almış ve ona geri vermiştir. Rowena hayatında ilk defa böyle bir şeyle karşılaşmıştır. Daha sonra kartal uçup gitmiş ve Rowena, bir köye ulaşana kadar seyahatine devam etmiş. O zamandan beri Rowena bu kartala teşekkür borçluymuş ve onu yine görmese bile binasının simgesinin bir kartal olmasını istemiştir.

Diğer dörtlü ile okulu kurduğunda, dörtlüden biri olan Salazar, Rowena’nın korktuğu bir şeyi gerçekleştirmişti, öldürücü ve lanetleyici büyüler yaratmıştı. Salazar öldürücü ve lanetleyici büyüler yaratırken, Rowena, her zaman ona karşı koyacak büyüler geliştirirdi. Rowena genç bir büyücü ile evlendi ve 3 çocuğundan ikisi öldü. Evlendiği büyücü, duyumlara göre, Flitwick adında bir büyücüydü. Üçüncü çocuğu ise Hogwarts’a yazılanlardandı ve mezun olduğunda orada bir öğretmen oldu. Rowena geri kalan hayatında hatıralarını Hogwarts kütüphanesine yazdı ve oraya araştırmalarını bıraktı.

Görünüş, “Issız vadiden gelen adil Ravenclaw”. “Adil” kelimesi solgun tenine veya saçına olduğu kadar, genel çekiciliğine de hitap eder. Hiçbiri kesin olarak geçerli olmasa da, Rowling’in sitesindeki çizimde ve orijinal çikolatalı kurbağa kartında uzun koyu renk saçlı ve kahverengi gözlü olarak tasvir edilmiştir.

Yaşadığı Yer, Seçmen Şapka’ya göre Ravenclaw “ıssız vadi”den gelmiştir, bir okuyucuya göre de bu muhtemelen İskoçya’daki Glencoe veya Loch Ness’in olduğu bölgede bulunan “Büyük Vadi” anlamına gelmektedir.

“Not: İngilizce’de “ıssız vadi”, “glen” anlamına geldiği için bu varsayım yapılmıştır. “The Great Glen” de “Büyük Vadi” olarak çevrilmiştir.”

Aile, “Gri Leydi” olarak bilinen, Ravenclaw hayaleti olan kızı Helena.

Yetenekler, Çikolatalı kurbağa kartında yazdığı üzere ” hareket eden merdivenler planını onun önerdiği sanılıyor. En çok yaratıcılığı ve zekasıyla anılır”.

Eşyaları, Takıldığında zeka bahşeden, “sınır tanımayan bir zeka, en büyük hediyedir insana” sözleri kazılı olan bir diadem. Arnavutluk’a kaçıp onu bir ağacın kovuğuna saklayan kızı tarafından çalınmıştır. Daha sonra Tom Riddle tarafından bulunup hortkuluk yapılarak İhtiyaç Odası’na saklanmıştır. Diadem Zebani Ateşi ile yok edilmiştir.

Rowling’in sitesine göre Ravenclaw, bir efsaneye göre kırık kalbi yüzünden ölen, çağının en yetenekli cadısıydı.

“Zekası keskin olanlara eğitim vereceğiz” dediği söylenir. Rowena ile Hufflepuff samimi arkadaşlar idi. Söylencelere göre, Rowena, en son Brezilya’da unutulmaz arkadaşı Helga Hufflepuff için Amazon ormanları’ndan ona birkaç bitki almaya bir botla giderken görülmüş. Bir daha ne ondan ne de bindiği botundan haber alınmıştır.

ssSalazar Slytherin, Slytherin binasını kuran büyücüdür. Binasına en hırslı, en disiplinli, en sinsi ve safkan büyücüleri tercih etmiştir.

Salazar Slytherin, Godric Gryffindor ile aynı şatoda dünyaya gelmiş ve büyümüştür. Salazar, defalarca Gryffindor ile arkadaşlık etmeye çalışsa da, bunu başaramamıştır. Godric Gryffindor da bunu başaramamıştır. Godric Gryffindor, Mugglelarla çok samimiydi. Öte yandan Slytherin, muggleları bir süre sonra sevmemeye başladı. Sonra Slytherin, kalede başkaları ile arkadaşlıklar kurmaya çalıştı. Ama başarısız oldu ve bu yüzden Gryffindor’dan nefret etmeye başladı. Salazar Slytherin, Hogwarts Okulu’na sadece safkanların girmesini ve büyü ilminin öz be öz büyücü aileleri arasında kalmasın istiyordu çünkü muggle doğumlulara güvenmiyordu. Ama diğer kurucular buna karşı çıktı. Onların düşüncesi büyücü yeteneği olan herkesin bu okulda ders alabileceği üzerineydi. Bu yüzden Slytherin’in bu düşüncesi diğer kurucularla anlaşmazlıklara yol açtı ve bir sabah Slytherin Hogwarts’ı terketti. Gitmeden önce de Slytherin şatonun çok altında gizli bir bölüm inşa etti. Bu odanın adı sırlar odasıydı. Bu odanın yeri bilinmiyordu. Birçok yetenekli büyücü ve cadı bu odayı araştırsa da asla bulamadı. Slytherin oraya bir canavar yerleştirdi.

Basilisk yılanı bu yılanı ve bu odayı okula giren muggle doğumlu büyücüler(bulanıklar)in ortadan kaldırılması için yerleştirilmişti. Sonra Slytherin, yılanlarla ilişki kurdu. Dünyadaki ilk Çatalağız, yani yılanlarla konuşabilme yeteneğine sahip kişidir. Bu yüzden Slytherin binasının simgesi bir yılandır. Yine onun soyundan gelen Gaunt’lar ve varisi Lord Voldemort da Çatalağızdır. Serinin ikinci kitabında Harry bu odayı bulup yılanı Gryffindor kılıcı ile öldürdü.

Harry bir hortkuluk olduğu için yılanlarla konuşabiliyordu ama hortkuluk olmaktan çıkınca bu yeteneğini kaybetti. Rowling onun bu yeteneğini kaybettiği için hiç üzgün olmadığını açıklamıştır.

Görünüş: Sırlar Odası kitabında Slytherin’in heykeli oldukça yaşlı ve maymuna benzer olarak nitelendirilmişti.

Görünüş, JKR’nin sitesindeki resme dayanarak Salazar Slytherin’in bir deri bir kemik olduğunu, uzun gri bir sakalı ve solgun gri gözleri olduğunu söyleyebiliriz.

Yaşadığı Yer, Seçmen Şapka’ya dayanarak Slytherin’in bataklıklı arazilerden geldiğini söyleyebiliriz. Bu araziler genellikle İngiltere’nin doğu kısmında yer alır. Doğu Anglia ve bir kısmı da Londra’nın kuzeydoğusundaki Norfolk’ta bulunur.

Yetenekleri, Slytherin kayda geçirilmiş ilk Çatalağız ve ilk başarılı Zihnbend ustasıdır.

Eşyaları, Salazar Slytherin’in armasını taşıyan ağır bir madalyon. Bu madalyon Merope Gaunt Riddle’a miras kalmış ancak hamileliği sırasında Borgin ve Burkes’a satılmış, Hepzibah Smith tarafından satın alınmış akabinde Tom Riddle tarafından da çalınmıştır.

Muhtemelen bir de acemice yapılmış altın yüzük vardı ve bu yüzüğün üstünde Peverell aile arması bulunuyordu.

Salazar Slytherin’e göre Hogwarts’ta sadece safkan öğrenciler eğitim görmeliydi. Bu düşüncesi sebebiyle Godric Gryffindor ile kavga etti ve sonunda okulu terk etti. Bir efsaneye göre Salazar Slytherin Hogwarts’ta sadece kendi varisinin açabileceği gizli bir oda inşa etti. Bu odaya Sırlar Odası adını verdi ve Slytherin’in asıl amacını tamamlamak olan büyün Muggle doğumlu kişileri öldürmek amacıyla odaya bir de basilisk yerleştirdi. Harry Potter basiliski Fawkes ve Gryffindor’un kılıcı sayesinde alt etti.

Harry Potter aslında Salazar Slytherin’in istediği birçok özelliğe sahipti: Çatalağızlık, beceriklilik, kararlılık ve kurallara aykırılık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)