FC’dan Yeni Fragman

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’un Suçları’na ait yeni tanıtım filmi yayınlandı ve tanıtım, Harry Potter’a dair görmeyi beklemediğimiz birkaç önemi unsuru barındırıyor. Bir bakalım ister misiniz?

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’un Suçları’na ait bu tanıtımda heyecan duyulacak şok şey var. Dumbledore’un şık şapkası meselâ. Bu konuyu irdelemeden evvel sizi tanıtım filmini izlemeye davet ediyoruz:

İşte başlıyoruz. Fantastik Canavarlar Serisinin ikinci filminin tanıtımıyla karşınızdayız: Newt Scamander, Paris’e gider; Grindelwald, yükseliştedir ve bizimse Hogwarts Cadılık ve Büyücük okuluna dönmemiz gerekmekte.

O, “Zaman döndürücün yoksa gözünü kırptın mı kaçırdın demektir,” tarzı anlardan birkaçına yönelik daha derin bir inceme yapalım diye tanıtımı uzun uzadıya inceledik. Siz neleri kaçırdınız? Dikkatinizi neler çekti? Ve tüm bunlar ne anlama geliyor? Haydi bir bakalım.

Hogwarts!

Eh, bunu beklemiyorduk. Yani Fantastik Canavarlar: Grindelwald’un Suçları’nda Hogwarts’ı resmen ziyaret ediyor olacağız. Daha şimdiden bir sürü sorumuz var…

Sorular bir yana, kendi Hogwarts maceralarına kendilerini kaptırmış halde kulenin pencerelerinden dışarı bakınan o heyecan dolu öğrencileri görmek ne kadar harikaysa o tanıdık, eski şatoya dönmek de bir o kadar harika.

Profesör Dumbledore!

Dumbledore rolünde Jude Law’yu – nihayet – görüyoruz! Ona bir baksanıza! Ya sadece Dumbledore’un gözlerinde görülebilecek o parıltıya ne demeli? Ama onu tekrar ekranlarda görmenin heyecanına kapılmadan önce söylemeliyiz ki kendisi biraz zor durumda gözüküyor; Sihir Bakanlığı çalışanları olduğunu düşündüğümüz birkaç kişi tarafından etrafı sarılmış durumda.

Newt’ün ağabeyi Theseus Scamander’ın (Callum Turner) da sahnede (Aşağıdaki fotoğrafta, Dumbledore’un sol omzunun üzerinden bakınca görülmekte), Travers’ın (Derek Riddell) arkasında olduğu düşünüldüğünde bu, mantıklı geliyor. Henüz Theseus hakkında pek bir şey bilmiyoruz, ama onun Sihir Bakanlığı’nda Seherbaz Dairesi’nin başkanı olduğunu biliyoruz. Ciddi bir şeyler oluyor muhakkak…

O sınıfı hatırladınız mı?

Biz hatırladık! Görünüşe göre Dumbledore, henüz Hogwarts’ta müdür statüsünde değilken Sihir Bakanlığı, onu Karanlık Sanatlara Karşı Savunma sınıfında ziyaret etmekte. O merdivenleri nerede görsek tanırız – neredeyse Gilderoy Lockhart’ın kendisine gelen son posta hayran mesajlarını basamaklara yapıştırdığını hayal edebiliyoruz.

Newt, Paris’e gider

Sihir Bakanlığı, Dumbledore’u Paris’e gittiği söylenen bir M.I.A olan Newt Scamander hakkında sorgulamak üzere Hogwarts’a gelmiştir. Dumbledore, Bakanlık’ı sevecen bir üslupla yanıtlar: “Eh, eğer ona ders verme zevkine eriştiyseniz Newt’ün kurallara uymak konusunda pek iyi olmadığınız bilirsiniz.” Bu, tam da Dumbledore’un vereceği türde bir cevap.

Bir saniye, o bir püfür mü?

Dumbledore’u ve Hogwarts’ı görmenin heyecanı yetmemiş gibi bir de bir sokak lambasının sadece bir püfürle, yani ışığı verebilen ve alabilen havalı bir aletle yapılabilecek biçimde, sihirli bir şekilde söndüğünü görüyoruz. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları’nda Dumbledore, kendi püfürünü Ron Weasley’ye miras bırakmıştı. Bu, o püfür olabilir mi? Peki, ışıkları kim söndürüyor?

Newt ve Dumbledore, Londra’da

Paris’e gitmiş olabilir, ama Newt’ü aynı zamanda Londra’da, St Paul’ün çatısında Dumbledore’la gizli bir şekilde buluşurken görüyoruz. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?’da Dumbledore’un Newt’ün Hogwarts’tan atılmaması için çok uğraştığını öğrenmiştik – yani biliyoruz ki Profesör, eski öğrencisini pek bir seviyor. Şuraya konuyla tamamen ilgisiz bir not da düşelim: Dumbledore’un şapkasını sevdik.

Grindelwald serbest

Eh, görünüşe göre Grindelwald, pek uzun süre tutuklu kalmamış. Bu sahnede kara büyücüyü büyük bir kalabalığın önünde görüyoruz. Yanında da bir küreye benzer bir şeyi taşıyan iyi giyimli bir cadı var. Sihirli küreleri daha önce kehanetleri taşıyan küreler olarak görmüştük, yani bu da üzerinde düşünmeye değer bir şey gibi gözüküyor.

Söz konusu hanımefendiyi ise daha önce yayınlanmış bir fotoğrafta görmüştük: Bu karakter, Vinda Rosier (Poppy Corby-Tuech) gibi duruyor. Harry Potter hayranları, Rosier adını hatırlayacaklardır – bu, Voldemort’un ölüm yiyenlerinden birinin adıydı. Karanlık sanatlar, ailede nesilden nesle hüküm sürüyor olsa gerek.

Tina Queenie, Paris’te

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?’ın sonunda Newt ve Tina arasında yaşanan duygusal vedamım ardından Tina, Paris’te görülüyor. O da Newt’e mi katıldı dersiniz?

Görünüşe göre Queenie (Alison Sudol) de aynını yapmış. Goldstein kardeşleri tekrar iş başında görmek, bizi oldukça sevindirdi, ama onlar daha ziyade endişeli gibi duruyorlar. Neler oluyor, hanımlar?

Jacob geri döndü (Yaşasın!)

Sevgili No-Maj’ımız New Yorklu Jacob Kowalski de geri döndü – Newt’ün sihirli yaratıkları tarafından bir kez daha gülünç bir biçimde hayrete düşürülmüş – ama bunun her dakikasından keyif alıyor belli ki. Jacob’ın hafızası yerine geldi mi, yoksa Newt, ona kendini yeni baştan mı tanıttı? Her neyse, ikili birlikte başka bir maceraya atılıyorlar ve Jacob, bundan gayet memnun görünüyor. Çok sevimli.

Credence geri göndü – ve tabii Obscurus da

Çatıdaki bir karakterden kara bir duman ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Daha yakın bir açıdan incelediğimizde görüyoruz ki bu, Credence ve onun Obscurus’u – baskı altında kalmış cadı ve büyücülerden ortaya çıkan kara büyülü, olağanüstü şey.

Credence’ın yanında yalnızca fotoğraflardan aşina olduğumuz bir kadın karakter var; bu karakter, Maledictus (Claudia Kim) olarak biliniyor. O kadın kim? Credence neyin peşinde? Ve son filmin finalinden nasıl kurtuldu?

Fransa’da ilk kez gördüğümüz sihirli bir yer

Camdan bir kubbe şeklinde, “dragon”, “centaur”, “Le Niffleur” kelimelerinin şekillerini alacak biçimde kabartmalarla süslenmiş muhteşem bir yapı. Şimdi, Fransızcamız hiç de akıcı değil, ama şöyle kabaca bir tahminde bulunarak diyoruz ki bu son kelime, “Niffler”. Ama bu bina ne olsa gerek?

Leta Lestrange ile tanışıyoruz

Bir balo salonunda şık giyimli hanımefendi be beyefendiler, zarif bir biçimde dans etmekte olan bir kadını meraklı gözlerle izliyorlar. Seyircilerden biri de Leta Lestrange (Zoë Kravitz).

Leta’dan Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?’ da sadece ismen bahsedildi ve kendisi bir fotoğrafta görüldü, biz de Leta ve Newt arasında talihsiz bir şeyler yaşandığı hissine kapıldık. Haklıydık. Leta, o kadar insan dururken şu an Newt’ün ağabeyi Theseus ile nişanlı, yani eminiz ki Leta ve Newt arasında talihsiz bir şeyler yaşanmış olması zerre kadar şaşırtıcı değil. Ve tüm bunların üzerine Leta’nın soyadı nereden baksak tanıdık geliyor, bu durumda aile bağlarının nasıl olduğunu görmeyi merakla bekliyoruz.

Su altında gezinti

Newt’ün su altında sihirli bir yaratığa binmiş haldeki kısa süreli görüntüsü, bizi şaşırttı. Yaratık, su yosunlarıyla ya da sarmaşıklarla kaplanmış gibi görünüyor ve bulanık yeşil bir rengi var. Bu ne çeşit bir sualtı yaratığı? Şöyle kabaca bir tahminde bulunmak gerekirse oyumuzu Kelpie’dan yana kullanıyoruz.

İşleri yoluna koymak

Bir karakter, ışıktan harflerin ve resimlerin yansımasıyla kaplı bir duvara bakıyor. Belli ki bir çeşit bulmacanın parçalarını bir araya getirmeye çalışıyorlar, ama bu bulmaca ne olsa gerek? Şimdi kafamız karıştı işte.

Haydi hep beraber büyücü sirkine katılalım

Bu filme bir büyücü sirkinin de dahil olduğunun söylendiğini daha önce duymuştuk, ama bu, o sirki tüm ihtişamıyla gördüğümüz ilk görüntü. Claudia Kim’in canlandırdığı karakterin merak konusu olduğunu ve aktör Ólafur Darri Ólafsson’ın sirkin sahibi olan Skender adlı bir karakteri canlandırdığını biliyoruz. Ve artık büyük gösteriyi görmeye hazırız. Sahi, büyücü sirki nasıl bir şey acaba? Bu sirkin sıra dışı ve eşsiz güçleri olan cadı ve büyücüleri barındırdığını düşünüyoruz. Hatta bundan daha fazlasını.

Belli ki tüm bu görüntüler Fransa’dan ve Moulin Rouge benzeri isim levhalarından birinde de “Le Circus Arcanus” yazıyor gibi duruyor. Latincede Arcanus, aşağı yukarı “sır” anlamına geliyor, bu yüzden de burada gizemli şeyler döndüğünü düşünüyoruz.

Pickett de geri döndü!

Newt’ün pek bir sevimli arkadaşı, bu tanıtımda yaramazlık peşinde ve biz de onun o çubuksu suratını gördüğümüze nasıl sevindik anlayamayız. Bırakın da Kabuluk, yaramazlık yapmaya devam etsin.

Credence’ın öfkesi

İlk filmde Obscurus’u hayatta kaldığına göre Credence, kesinlikle geri döndü; hem de yeni bir saç kesimi ve daha bir sürü şeyle (Huzur içinde uyu mantar kafa saç kesimi, seni daha yeni yeni tanıyorduk.) Credence, şüphesiz ki daha da güçleniyor ve haklı olarak da birinci filmde olup bitenlerden dolayı öfkeli.

Oraya buraya at koşturmaca

New York’a geri dönüyoruz; iki adam, bir dizi uçan atın çekmekte olduğu atlı arabayla MACUSA binasının çatısına iniş yapıyor. Bu atlar, Harry Potter’da gördüğümüz Testrallerle – yalnızca ölüme şahit olmuş cadı ve büyücüler tarafından görülebilen sihirli kanatlı atlar – aynı gibi duruyor.

“Grindelwald’a karşı gelemem.”

Grindelwald’un “dramatik bir şekilde kaçmayı” başardığını biliyoruz, ama bu sahnede Grindelwald’un bu kaçıştan önceki bir görüntüsünü görüyoruz ve o sakallara bakılırsa belli ki kilit altında epey vakit geçirmiş. Nasıl oldu da MACUSA’dan paçayı kurtarmayı başardı?

“O, sen olmak zorundasın.”

Londra’ya dönüyoruz; Dumbledore, Newt’e Grindelwald’a karşı harekete geçecek olanın kendisi olamayacağını söylüyor – o, Newt olmak zorunda. Eminiz ki Dumbledore’un Voldemort’un hakkından gelebilecek tek kişinin Harry olduğu konusunda olduğu gibi bunun için de sebepleri var.

Newt ve Theseus

Leta ile neler oluyor bilinmez, ama anlaşılan o ki Newt, ağabeyi Theseus ile cidden yeniden bir araya geldi. Kardeşler, görünüşe göre altlarındaki zemin çöktüğü sırada birlikte büyü yapıyorlar. Bunun ikilinin yüz yüze geleceği tek çöküş olmadığından eminiz…

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’un Suçları, 16 Kasım 2018 tarihinde vizyona girmiş olacak. Metni J.K. Rowling tarafından yazılan film, David Yates tarafından yönetildi.

ÇEVİRİ: BELMA DEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)