Film Notları

Okurken duygulanacağınız harika bir yazı filmlerde ve sette yaşanan bilinmeyenleri sizler için açıklıyoruz.

Felsefe TaşıSırlar OdasıAzkaban TutsağıAteş KadehiZümrüdüanka YoldaşlığıMelez PrensÖlüm Yadigârları - 1Ölüm Yadigârları - 2
daniel-radcliffe24Daniel Radcliffe, Harry Potter rolünü aldığını duş yaparken öğrendi.
Cfc0c_liam-aiken-02Harry Potter rolü için aslında Gabriel Thomson düşünülmüştü. Ancak rol Liam Aiken’e verildi. Bir gün sonra, daha önce de Chris Columbus’la çalışmış olan Aiken’in İngiliz olmadığı fark edilince rol Aiken’den geri çekildi.
jkrYazar J. K. Rowling filmin oyuncularının İngiliz olması gerektiği konusunda ısrar etti. Bu kuralın istisnaları İrlandalı olan Richard Harris ve ABD doğumlu Zoe Wanamaker’dı. İngiliz olmayan diğer oyuncular ise Gringots Bankası’nda çalışan cüce Griphook’u canlandıran Amerikalı Verne Troyer ile yönetmen Chris Columbus’un kendi kızı, Susan Bones karakterini canlandıran Eleanor Columbus idi.
harry-potter-and-the-sorcerers-stone-extended-cut-2001-720p-brrip-x264-aac-5-1-mrmoviesfx-e38090thumperdce38091-mkv_snapshot_01-04-21_2014-07-29_18-19-50Hogwarts’ta merdivenlerde yer alan resimler arasında Anne Boleyn’in portresi net bir şekilde görülüyor. Boleyn, Kral VIII. Henry’nin ikinci eşi ve Kraliçe I. Elizabeth’in annesiydi. Anne Boleyn, cadı olarak bilinir!
scan14bAlbus Dumbledore rolü Patrick McGoohan’a teklif edilmişti. Ancak sağlık nedenlerinden dolayı McGoohan teklifi kabul etmedi. Richard Harris ise, 11 yaşındaki kız torunu, rolü kabul etmezse kendisiyle bir daha asla konuşmayacağı tehdidini savurunca rolü kabul etti.
happydani-2Çekimler sırasında çok eğlenceli anlar yaşandı. Oyuncuların ve yönetmenlerin yaptıkları şakalar dillere destan oldu. Daniel Radcliffe, rol arkadaşı Robbie Coltrane’in cep telefonunun dil seçeneğini Türkçe’ye ayarladı. Coltrane, dil seçeneğini tekrar İngilizce’ye çevirebilmek için filmin saç tasarımcısı Eithne Fennel’in bir Türk olan babasını aramak ve menüyü tercüme ettirmek zorunda kaldı.
Harry-Potter-HedwigHedwig’i başta Gizmo olmak üzere Ook ve Sprout isimli üç ayrı baykuş canlandırdı.
robin-williams-cover-ftrRossie O’Donnel ve Robin Williams, filmde ücret almadan rol almayı teklif eden iki ünlüydü. Ancak kendilerine rol verilmedi.
VoldemortmurdersLilyVoldemort’un Harry’nin anne babasını öldürdüğü sahnelerin senaryosu bizzat yazar Rowling tarafından yazıldı. Ne de olsa orada olup biteni en iyi bilen kişi Rowling’di.
Alan-Rickman-alan-rickman-13116405-2560-1702Severus Snape’i canlandırması için Alan Rickman bizzat yazar Rowling tarafından seçildi. Yazar, rolü hakkıyla canlandırması için, Snape’in son kitaba kadar açıklanmayan hayatı ve geçmişi hakkında Rickman’a özel tüyolar verdi.
harry18scarFilmde Harry’nin yara izi yazar Rowling’in direktifleri doğrultusunda alnının tam ortasına çizilmedi. Her ne kadar kitap kapaklarında yara izi alnın ortasında çizilmiş olsa da, kitaplarda yara izinin yeri belirtilmemiştir.
harry-potter1Filmin tam olarak kitapta anlatıldığı gibi olabilmesi için Harry Potter’ı canlandıran Daniel Radcliffe’e yeşil lens, Hermione Granger’ı canlandıran Emma Watson’a da dişlek takma diş takıldı. Ancak Daniel’ın gözleri lenslere uyum sağlayamadı ve reaksiyon gösterdiği için çıkarıldı. Emma Watson ise o dişlerle net olarak konuşamadığı için dişlerden vazgeçildi.
Whomping_Willow_CSHarry ve Ron’un Şamarcı Söğüt’e arabayla çarptıkları sahnenin çekimi için 14 adet Ford Anglia parçalandı
mydobbyÇekimler sırasında ev cini Dobby’nin sahnelerinde bir sopanın ucuna monte edilmiş bir top kullanıldı. Dobby, daha sonra dijital ortamda bu sopanın yerine yerleştirildi.
Hogwarts HeadmastersHarry’nin Müdür Dumbledore’un çalışma odasına girdiği sahnede tarihin en ünlü büyücü portreleri arasında Gri Gandalf’ın portresi de bulunuyor. Portre, Harry’nin hemen sağında.
hp2-9Bay Weasley, kitapçıda Granger ailesiyle sohbet ederken ”Diğer muggle’ların sizden korktuğunu öğrendim” diyor. Bu diyalog, kitabı okumamış olanlar arasında anlaşılmamış. Hermione’nin anne ve babası Granger’lar, karı-koca ”diş hekimi”dirler.
brendancolumbusHP2-tilechriscolumbusfamilyYönetmen Chris Columbus’un dört çocuğu da bu filmde rol aldı. Eleanor Columbus Susan Bones karakterini, Brendan Columbus, Violet Columbus çiçek taşıyan küçük kızı, Isabella Columbus ise kitapçıdaki küçük kız.
Potter_Harry_Ford_AngliaWeasley’lerin arabası, bir Ford Anglia’dır. Bu araç, yazar Rowling’in gençken en yakın okul arkadaşıyla birlikte kullandıkları araçla aynı model ve renkte.
img-thingFilmin kapanış jeneriğinde Hannah Abbott karakterinin ismi Hannah Hufflepuff olarak yazılmış.
Harris_as_DumbledoreRichard Harris, filmin gösterime giriş tarihinden birkaç hafta önce hayata gözlerini yumdu.
Harmony-Chamber-of-Secrets-harry-and-hermione-11639504-852-364Senaryonun son sahnesinde Hermione’nin Harry ve Ron’a sarılması yazılıydı. Ancak çekimler sırasında 11 yaşında olan Emma Watson, tüm çekim ekibinin önünde oğlanlara sarılmaya utanınca, yönetmen Chris Columbus sahneyi değiştirdi. Emma, önce Harry’ye sonra Ron’a sarılacaktı. Fakat Emma yine utandı. Sorun, Harry ile kucaklaşma, Ron ile el sıkışmayla çözüldü.
sarah-michelle-gellar-scooby-doo-movie-promo-artwork-mq2002 yılında bu filmin gösterime girmesini sabırsızlıkla bekleyen pek çok Harry Potter hayranı, sırf Harry Potter fragmanını izleyebilmek için ”Scooby Doo” filmini izlemeye gittiler.
Myrtle6-horzMızmız Myrtle’ı canlandıran Shirley Henderson, bir Hogwarts öğrencisini oynayan en yaşlı oyuncuydu. Yaşı 37’ydi.
Gilderoy_Lockhart_002Lockhart’ın fotoğrafçıya poz vermek için profilini gösterdiği sahnede geri plandaki raflarda kırmızı ciltli Harry Potter kitapları görülüyor.
British actress Tilda Swinton poses on tEmma Thompson, Profesör Trelawney rolünü 4 yaşındaki kızını memnun etmek için kabul etti. Rol aslında Tilda Swinton’a teklif edilmiş ancak geri çevrilmişti.
Dementor-wasp-2-1200x520Özel efektler bölümü, ruh emicileri yaratmak için tam sekiz ay uğraştılar.
Paul Kieveİllüzyonist Paul Kieve bu filmde danışman olarak çalıştı. Harry ve Hermione’ye (Daniel Radcliffe ve Emma Watson) fiziksel büyü efektleri yaratma dersleri verdi. Kieve ayrıca Üç Süpürge Barı’ndaki bir sahnede aniden belirme sahnesinde de oynadı.
guillermo-del-toroMARC_FOSTER 0002Film, yönetmen Guiellermo del Toro’ya önerilmişti. Ancak del Toro ”Hellboy” filmini çekmek için bu teklifi reddetti.

Marc Foster ise filmi yönetme teklifini ”Finding Neverland” filmini çekmek için kabul etmedi.

Sirius-Black-Wallpaper-sirius-black-32913951-1024-768Sirius Black’in ellerinde ve vücudundaki dövmeler hapishanedeki Rus gangsterlerden esinlenilerek yapıldı. Dövmeler, kendisinden korkulan ve kendisine saygı duyulan adamı simgeliyor.

Gary Oldman, Sirius Black rolünü ”çalışmaya ihtiyacı olduğu için” kabul etti. Oldman bir yıldır film çekmiyordu.

harry-potter-fantastic-beasts-directorYönetmen Alfonso Cuaron, Daniel Radcliffe’in bir sahnede çok heyecanlı ve korkmuş görünmesini sağlamak için onu yönlendirirken şu sözleri kullandı: ”Üstünde sadece g-string çamaşır olan Cameron Diaz’ı görüyormuşsun gibi düşün”. Bu yönlendirme işe yaradı! Alfonso Cuaron’a yönetmenlik teklif edildiği sırada kendisi o ana kadar hiç Harry Potter kitabı okumamış ve filmi de izlememişti.
8ddcdf11c5fb8fb8851c8c0457e85383_400x400”Yüzüklerin Efendisi” filminde Gandalf rolünü canlandıran Ian McKellen, Dumbledore rolünü reddetti. Gerekçesini şu sözlerle anlattı: ”Bir efsaneyle yaşamak zaten benim için yeterince bela oldu. İki tanesiyle birden başa çıkamam.”
cuaron_hpYönetmen Cuaron, çekimlerden önce karakterleri oyuncuların bakış açısından görebilmek amacıyla üç ana karakter oyuncusundan birer sayfa karakterlerini tarif etmelerini istedi. Emma Watson gerçek bir Hermione gibi davranarak 16 sayfalık bir kompozisyon verdi. Harry, yani Daniel Radcliffe, bir sayfalık kısa bir karakter özeti hazırladı. Rupert Grint ise gerçekten Ron olduğunu kanıtladı: Ödevini yapmadı.
article-2458506-128C4F8F000005DC-864_306x423Cho Chang rolü için Londra’daki seçmelere 3000’in üzerinde oyuncu başvurdu.
a1ae6a35d9921c3ccd18e457c7e94b38Sualtı sahnelerinin çekimi sırasında Daniel Radcliffe ve birkaç diğer oyuncu, tüm sualtı ekibiyle birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirdi. Radcliffe, fotoğrafın, karedeki herkesin suratına photoshop’la Noel Baba’nın geyiği Rudolf’un burnu ve boynuz çizilmiş halini Noel tebrik kartı olarak kullandı.
kingsman-secret-serviceGüvenlik dalgıçları, oyuncuların su yüzüne çıkmalarına gerek kalmaması için nefes alma aletleri olan regülatörlerle oyuncuların daima yanındaydılar. Sualtı sahneleri mavi geri planlı büyük su tanklarında çekildi. Daniel Radcliffe çekimlerde suyun altında tam 41 saat 38 dakika geçirdi. Sualtı eğitimi sırasında Radcliffe boğulma sinyali verince ekip büyük telaşa kapıldı ve hemen su yüzüne çıktılar. 2 Kere hastalık geçirdi.
2Hermione, Ron ve Harry’nin Büyük Salon’da konuştukları sahnede, yani George ve Fred’in isimlerini kadehe atmadan önceki sahnede Hermione’nin elinde bir kitap olduğu görülüyor. Okuduğu kitabın ismini görmüyoruz fakat kapağından Harry Potter kitaplarının İngiltere baskısı olduğunu anlıyoruz.
Casual-Vacancy_09Profesör Dumbledore’un sahnelerinin çekimleri sırasında Michael Gambon’ın sokak kıyafetleri daima kostümünün altındaydı. Gambon sigarasını da çorabının içine sokarak saklıyordu.
V1wd9gSUTolga Safer Türk’tür, Victor Krum rolü için finalistlerden biriydi. Ancak rolü Londra’da okuyan Bulgar öğrenci Stanislav Ianevski aldı. Safer ise Krum’un hemen yanında yer alan diğer öğrencilerden biri olarak filmde rol aldı.
graveyardVoldemort’un babası Tom Riddle’ın anne babasının mezar taşında görülen isimleri Thomas ve Mary. Bu isimler kitapta geçmiyor; ancak film için yazar Rowling tarafından verildi.
RalhpwithEWVoldemort’u canlandıran Ralph Fiennes’in burnunu gizlemek için makyaj yapılmadı. Burun dijital ortamda yok edildi.
goblet-of-fireHarry’nin ikinci göreviyle yüzleştiği sahnede Deligöz Moody’nin saatinde ”28 Days Later…” filminden bir sembol bulunuyor. Deligöz’ü canlandıran Brendan Gleeson ”28 Days Later…”ın yıldızıydı.
3ZjmK4kÜçüncü görev için Üçbüyücü Turnuvası yarışmacıları arenaya girdiklerinde izleyiciler arasındaki Beauxbaton kızları Macarena dansını yapıyor.
005HPG_Emma_Watson_020Emma Watson, Hermione’nin baloda giyeceği elbiseye zarar vermemek için çok gerekmedikçe giysinin yanına bile yaklaşmadı. Ancak elbisenin gazabına uğradı! Balo çekiminde ”Cindrella anı”nı yaşayamadı ve merdivenlerden düştü.
Sonorous_GOF_Dumbledore_1İkinci görevden sonra Dumbledore sesini megafon gibi yükseltmek için asasını kullandığında son kitapta anlatılan Mürver Asa’yı görüyoruz.
141892059Finalistleri izlerken dokuzuncu sıradaki videoda yapımcılardan David Barron ”İşte bu kız Luna” diye bağırdı! Evanna Lynch, 15000 kızı ve 29 finalisti eleyerek Luna rolünü aldı.
Narcissa-and-Bellatrix-promo-pics-lucius-and-narcissa-malfoy-28195509-600-800Bellatrix Lestrange rolü için Helen McCrory seçilmişti. Ancak hamile olduğu için yerini Helena Bonham Carter aldı. McCrory daha sonra Narcissa Malfoy rolünü üstlendi.
tumblr_m3ipezlacM1qdm4v9o1_500Harry, Ron ve Hermione’nin, Harry’nin Cho ile öpüşmesini konuştukları sahnenin sonundaki kahkahalar gerçek. Yani üç oyuncu gerçekten gülme krizine giriyor ve yönetmen David Yates o kadar beğeniyor ki sahne çekimini tekrarlatmaya gerek duymuyor.
a-flair-for-danceBu filmde sihirli değnekle yapılan düellolar olduğu için bir dans koreografı olan Paul Harris ile çalıştı oyuncular. Değnek koreografı, oyuncuları karakterlere özgü değnek sallama metotları üzerinde çalıştırdı. Lucius Malfoy’un değnek sallama tarzı resmi ve asillere özgü görünüyor. Sirius Black’in Lucius ile aynı büyüde değnek sallama tarzı ise biraz daha sokak dövüşü tarzına uygun.
2007-07-18-hpdumbledoreFilmin tüm fragmanlarında yer alan Dumbledore’un ”Onunla savaşma Harry. Kazanamazsın!” repliği, filmde yok. Ayrıca DVD’lerde çıkarılan sahnelerde de bulamazsınız.
hp5Yedi kitabın içinde en uzun kitap olmasına rağmen Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filmi en kısa film oldu.
5ministrySihir Bakanlığı sahnesinde Harry’nin çığlığı filmde kullanılmadı. Çünkü Daniel’ın çığlığı fazlasıyla kulakları rahatsız ediyordu.
tumblr_likdp1DTQm1qhahvto1_500Sirius Black’in ölümü Sybil Trelawney tarafından önceden öngörülmüştü. Üçüncü kitap Azkaban Tutsağı’nda yazar Rowling’in satırları şöyle: Onüç akşam yemeğinde buluştuğunda, ilk kalkan ilk ölen olacak… Grimmauld Meydanı’nda Sirius’un evinde onüç kişi görüyoruz akşam yemeğinde. Sirius, Bayan Weasley ile tartışarak ayağa kalkıyor. Sihir Bakanlığı’nda Sirius’un ölümü Trelawney’in kehanetinin doğru olduğunu gösteriyor.
32916Büyük Salon’daki kahvaltı sahnesinde Pixie-Puffs isimli mısır gevreği kutusu görülüyor. Kutu, Sugar Puffs marka gevrekle aynı renklerde.
rsz_photo_22Sirius, Black aile ağacı hakkında konuşmak üzere odada Harry’nin yanına giderken kapının alt sol kısmında Starbucks logosu görülüyor. Siren -çift kuyruklu denizkızı- dekora uyum sağlasın diye stilize edilmiş, fakat bir taç giyiyor ve iki kuyruğu da Starbucks logosunu andırıyor.
peter7”Londra’ya nasıl gideceğiz?” ”Tabii ki uçarak!” diyaloğu Disney’in 1953 yapımı ”Peter Pan” filmindeki bir replikle aynı: ”Hiç Olmayan Ülke’ye nasıl gideceğiz?” ”Tabii ki uçarak!”
20090715_harrypotterandthepope_560x255Film tarihe Vatikan’dan aldığı 10 tam puanla geçti. Bugüne dek Rowling ve kitapları ile filmlerin kötü örnek olduğunu düşünen Papalık bu sefer filmi kutsadı…
ron-weasley-made-a-huge-mistake-lavender-brown-s-magic-goes-way-beyond-the-harry-potter-m-484081Jessie Cave, Ron’un kız arkadaşı Lavender Brown rolünü alabilmek için yaşıtı 7000 oyuncuyu geride bıraktı.
tom-riddle-future-lord-voldemort-hero-fiennesHero Fiennes-Tiffin, Tom Riddle’ın 11 yaşındaki halini canlandırdı. Hero, Ralph Fiennes’in yeğeni. Dayı Ralph, Lord Voldemort’u canlandırıyor. Yönetmen David Yates, küçük Hero’yo dayısı ünlü bir oyuncu olduğu için değil, hem gençliğini canlandıracağı dayısına benzediği için hem de genç oyuncudaki kaliteyi ve yeteneği beğendiği için seçtiğini söyledi.
robert_knoxMarcus Belby’i canlandıran Robert Knox, çekimler bittikten kısa süre sonra öldü.
0WyK2TIProfesör McGonagall’ı canlandıran Maggie Smith çekimler sırasında radyoterapi görüyordu. Smith, göğüs kanseri için tedavi oluyor.
Harry-Potter-Tour-Oxford-Lacock-530-1Köyün gece sahneleri akşam saat 5 ile sabah 5 arasında Lacock’da ve üç gecede çekildi. Köy halkından geceleri pencerelerini kalın battaniyelerle örterek karartmaları rica edildi.
tumblr_lohlf5LVZH1qmr448o1_r1_1280Draco Malfoy İhtiyaç Odası’na girdiğinde birinci filmden Fluffy’yi uyutan arp ile satranç oyununun şah taşı net olarak görülüyor.
Screen-Shot-2014-09-03-at-13.14.21Eleanor Columbus hala Susan Bones karakterini canlandırıyordu. Ancak sahnesi montaj sırasında kesildi.
a69fc553f49cce8a4161d32ba4316154Kitapta Slughorn, Ronald Weasley’in adını bir türlü aklında tutamaz ve ona sürekli yanlış isimlerle hitap eder. Filmde de aynısı yapılıyor. Kitapta bu yanlış isimler arasında Rupert da bulunuyor. Bu isim, Ronald Weasley’i canlandıran aktör Rupert Grint’e bir gönderme.
tumblr_nqo9hzrjYa1tfstgfo1_500Yazar J. K. Rowling senaryoyu okuduğunda bir satır dikkatini çekti ve yapımcıları uyardı. Satırda Dumbledore’un gençken bir kıza aşık olduğu yazıyordu. Rowling, Dumbledore’un eşcinsel olduğunu açıkladı ve tek gönül ilişkisinin de daha sonra bir değnek düellosunda yendiği Grindelwald olduğunu belirtti. Rowling, bu açıklamayı daha sonra final kitabının promosyon toplantılarından birinde halka da yaptı.
Çok özlü iksir ile 7 adet Harry’nin oynadığı sahnede ekip o kadar zorlanmıştır ki sahne neredeyse 90 defa çekilmiştir. Tabi en zorlanan Daniel Radcliffe olmuştur.
Filmde Tonks’un MRS. Weasley’e hamile olduğundan bahsettiği, bir sahneleri vardı. Fakat daha sonra bu sahne metrajı kısaltmak için çıkartıldı.
Üretim için yaklaşık 500 adet asa siparişi verilse de bir çoğu kırık olarak gelmiş ve sonlara doğru asa yetersizliği yaşanmıştır. Sebebi sadece üretici firmanın asaları kırık yollamasının yanında oyuncularında asalarını sık sık kırdığıdır, hatta bir çoğunun utancından bunu ekibe bildirmemiş ve gerçek çekimlerde ortaya çıkmıştır.
Bill Weasley’i oynayan ünlü aktör Domhnall Gleeson, gerçek hayatta Deli Göz Moody’e can veren Brendan Gleeson’un oğludur.
Son kitabı tek film olarak çekmeyi düşünen ekip daha sonra fanlardan alacakları içerik karışıklığı tepkilerinden dolayı Rowling’in de baskısı ile 2 parça film olarak çekilmeye başlanmıştır.
İlk olarak 1995 yılında çekilen Bravehearth (Cesur Yürek) isimli filmde bir araya gelen, Michael Byrne(Gellert Grindelwald), Brendan Gleeson(Alastor Moody), Peter Mullan(Ölüm Yiyen Yaxley), David O’Hara(Albert Runcorn) daha sonrasında Ölüm Yadigarları Bölüm 1 filminde bir araya geldiklerin çok şaşırmışlardır! Biz de öyle :)
İlk olarak 1995 yılında çekilen Bravehearth (Cesur Yürek) isimli filmde bir araya gelen, Michael Byrne(Gellert Grindelwald), Brendan Gleeson(Alastor Moody), Peter Mullan(Ölüm Yiyen Yaxley), David O’Hara(Albert Runcorn) daha sonrasında Ölüm Yadigarları: Bölüm 1 filminde bir araya geldiklerine çok şaşırmışlardır! Biz de öyle :)
Harry ve Hermione’nin Ron gittikten sonra cisimlendikleri ve bir süre oturup hortkuluklar hakkında konuştukları mağara Harry’nin daha önce Hortkuluk aradğı mağaradır.
Senaryoda olmayan bu sarılma sahnesinde Ralph Fiennes bu kısımda doğaçlama yapmıştır, işin garip yanı Tom Felton ise ne yapacağını bilememiştir.
Bellatrix ve Voldemort’un bir arada kareye girdikleri tüm sahnelerde Bella, Lord Voldemort’un sağında durarak en sadık hizmetkarı vurgusunu yapıyor.
Snape’in düello sahnesinde ekip bu düelloyu yapanın Daniel olmasını istemiştir, ancak yazarımız Rowling bunu reddetmiş kitaba bağlı kalarak McGonnagal karakterinin bu dönüm noktasının bozulmamasını istemiştir.
Son bölümde bu odada Ron’un Felsefe Taşı’nda kullandığı satranç taşlarından tutunda Gilderoy Lockhart’ın cinperilerine kadar yaklaşık 72 öğe saklanmıştır.
Julie Walters’ın Mrs. Weasley rolünde en sevdiği replik Bellatrix’e karşı kullandığı “-Kızımdan uzak dur, sürtük!” cümlesiymiş.
Filmin kıssadan hisseleri arasında yer alan önemli bir detay olan Hortkuluk kelimesi Fransızca olup ölümü aldatan veya ölümden kaçan anlamına gelir ki Voldemort’un bunu başaramaması ölüm ile baş edememesi bunun kaçınılmaz sona olan vurgusuymuş.
Bir oturuşta tüm seriyi aralıksız izlemek istediğinizde tamı tamına 18 Saat 20 Dakika sürüyor.
Alan Ricman, Bonnie Wright, Devon Murray, Emma Watson, Rupert Grint, Daniel Radcliffe, Geraldine Somerville, James Phelps, Oliver Phelps, Matthew Lewis, Robbie Coltrane, Tom Felton, Josh Herdman, Warwick Davis, Maggie Smith isimleri 8 filmde de oynamış ortak oyunculardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)