Hogwarts Binaları

CM9_vnUWIAAD28z

Asla uyuyan bir ejderhayı gıdıklama!
GryffindorHufflepuffRavenclawSlytherin
shield_01-5B1-5D
 • Başkan: Biçim Değiştirme Profesörü ve Müdür Yardımcısı Minerva Mcgonagall
 • Kurucu: Godric Gryffindor
 • Arma: Kırmızı bir alanın üstünde altın sarısı bir aslan bulunur. (Bu nedenle Gryffindor’un rengi altın sarısı ve kırmızıdır.)
 • Hayalet: Sir Nicholas de Mimsy-Porpington (Neredeyse Kafasız Nick)
 • Özellikleri: Gryffindor’lar cesaretleriyle bilinirler. (‘Yiğittir Gryffindor’da Kalan Çocuklar!)
 • Seçmen Şapka’nın Tanımı: Seni Gryffindor’a yollarım belki, Zamanla olursun aslanın teki, Yiğittir Gryffindor’da kalan çocuklar, Hepsinin yüreği, nah, mangal kadar.
 • Konumu: Gryffindor Kulesi’nin girişi yedinci kattadır. Giriş büyük bir pembe ipek elbise giymiş Şişman Kadın tablosunun arkasındadır. Eğer doğru parolayı biliyorsan ona söylersin, o da arkaya doğru açılarak yuvarlak girişi açığa çıkartır. Dinlenme odası rahat koltuklar, bir şömine ve birçok masa içerir. Şömine iletişim kurmak için dışarıyla bağlantılıdır fakat çok önemli bir olay olmadıkça Gryffindorlular aileleriyle iletişim kurmak için baykuş kullanırlar. Ayrıca salonda bulunan duyuru panosunda gerçekleşecek Hogsmeade gezileri, ikinci el kitap alım-satımları veya öğrencilerin bireysel Çikolata Kurbağası Kartları değişimleri veya benzeri değişimler yapılır.

  Kuleye çıkan iki merdiven vardır. Erkekler merdiveni üzerinde yedi yatakhane bulunur. (Her yıl için.) Kızların merdiveni üzerinde de yedi yatakhane bulunmaktadır.(Her yıl için.)

  Kızların merdivenlerinin üzerinde bir büyü vardır. Böylece eğer bir erkek onların merdivenlerinden yukarı çıkmaya çalışırsa birkaç adım sonra merdivenler düzleşir ve merdivenler kaydırak şeklini alır. Çıkan kişi de kayarak merdivenin başına döner.

 • Hogwarts: Bir Tarihe göre kurucular, kızların erkeklere göre daha güvenilir olduklarını düşünüyorlardı. Böylece kızların merdivenlerinde büyü varken erkeklerin merdivenlerinde bu büyü yok.

  Her yatakhane dışarıya bakan pencereler içeren yuvarlak bir oda olup dört direkli yataklar içerir.

 • Karşılanma: Tebrikler! Ben sınıf başkanı Percy Weasley, sizleri GRYFFINDOR BİNASI’na karşılamaktan mutluluk duyuyorum. Amblemimiz aslan, bütün yaratıkların en cesurudur. Bina renklerimiz kızıl ve altın rengidir. Ortak salonumuz Gryffindor Kulesi’nde saklıdır.

  Burası, kesinlikle, Hogwarts’ın en iyi binasıdır! En cesur ve en yürekli büyücüler buradan çıkar – örneğin: Albus Dumbledore!

  Sizi fazla tutmayacağım. Binanız hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için yapmanız gereken tek şey, ben onları yatakhanelerine götürürken Harry Potter ve arkadaşlarını takip etmek. Hogwarts’ta iyi zaman geçirmeniz dileğiyle – gerçi, aksi mümkün mü? Okulun en iyi binasına geldiniz.

shield_huf
 • Başkan: Profesör Pomona Sprout
 • Kurucu: Helga Hufflepuff
 • Arma: Sarı bir alanın üstünde siyah porsuk. (Bu nedenle Hufflepuff’ın renkleri kanarya sarısı ve gece siyahıdır. Ayrıca kurucu Helga Hufflepuff istediği zamanlar porsuğa dönüşebiliyordu.)
 • Hayalet: Şişman Keşiş
 • Özellikleri: Hufflepuff denince akla gelen ilk tanım adalettir!
 • Seçmen Şapka’nın Tanımı: Belki de düşersin Hufflepuff’a, Haksızlığı hemen kaldırıp rafa, Adalet uğruna savaş verirsin, Her yere mutluluk götürmek için.
 • Konumu: Giriş yapılan portreye erişebilmek için Giriş Salonu’ndaki ana merdivenlerin sağındaki kapıdan geçmek ve kilerdeki bir fıçıya Helga Hufflepuff ritmiyle vurmak gerekir. Kişi yanlış bir şey yaparsa fıçıda sirkeye boğulur. Her ne kadar İksir Sınıfı’yla aynı seviyede olsa da İksir Sınıfı’ndan olabildiğince farklıdır. Diğer Ortak Salonlarda görebildiğimiz gibi Hufflepuff Ortak Salonu da bina renkleriyle bezenmiştir. Gryffindor Kulesi’nde olduğu gibi Hufflepuff Ortak Salonu da sarı renkli askılarla donatılmıştır ve içeride birçok konforlu koltuk bulunmaktadır. Ortak Salon her daim güneşli gibidir, dairesel pencerelerle dolu ve seraların, yeşil çimlerin görüntüsünü yakalar. Birçok tünel de bulunmaktadır. Hufflepuff çalışkanlığa, disipline, sadakâte ve arkadaşlık ilişkilerine değer veren binadır. Ambleminde porsuk bulunurken, renkleri kanarya sarısı ve gece siyahıdır. Bu binanın başkanı herboloji öğretmeni Pomona Sprout, hayaleti ise Şişman Keşiş’tir. Hufflepuff’un kurucusu Helga Hufflepuff’tır.
 • Karşılanma: Tebrikler! Ben sınıf başkanı Gabriel Truman, sizleri HUFFLEPUFF BİNASI’na karşılamaktan mutluluk duyuyorum. Amblemimiz porsuk genelde küçümsenen bir hayvandır, çünkü çok sakin bir yaşam sürer. Ama bu saldırılana kadardır. Porsuğu bir kere kışkırttınız mı, kendinden çok daha büyük hayvanlarla savaşabilir, buna kurtlar da dâhildir.

  Hufflepuff’lar güvenilir ve sadıktır. Boş konuşmuş gibi olmayalım ama, karşımıza çıkacak olursanız başınıza geleceklerden sorumlu değiliz. Kendimizi, arkadaşlarımızı ve ailemizi herkese karşı savunmayı iyi biliriz; tıpkı amblemimiz porsuk gibi. Gözümüzü hiçbir şey korkutamaz.

  Bu okulun en az karanlık büyücü çıkaran binası biziz.

  Ortak salonumuzun girişi mutfak koridorunun sağ tarafındaki fıçı yığınının arkasında gizlidir. Yerden iki yukarıdaki, ikinci sıranın ortasındaki fıçıya “Helga Hufflepuff” kelimesinin ritmiyle hafifçe vurursanız, kapak kendiliğinden açılacaktır. Olası davetsiz misafirleri püskürtücü önlemler sadece bizim binamızda vardır. Eğer hafifçe vurduğunuz kapak veya vuruşlarınızın ritmi yanlışsa, hatalı giriş yapan kişi sirkeye boğulur.

  Fıçıyı açtıktan sonra içine girin. Devamındaki geçidi takip ederseniz, bütün binalar arasındaki en rahat ortak salona ulaşmış olacaksınız. Daire şeklindedir, dünyevi bir havaya sahiptir ve alçak tavanlıdır. İçerisi her zaman güneşli gibidir. Yuvarlak pencerelerinden, dalgalanan çimler ve karahindibalar görünür.

  Burada çok rahat uyuyacaksınız. Alt kattaki yatakhanelerimiz fırtınalara ve rüzgâra karşı korunaklıdır. Kulelerde kalanlar gibi huzursuz geceler yaşadığımız görülmez.

shield_rav
 • Başkan: Profesör Filius Flitwick
 • Kurucu: Rowena Ravenclaw
 • Arma: Gök mavisi bir alanın üstünde bronz bir kartal. (Bu yüzden Ravenclaw renkleri gök mavisi ve bronzdur.)
 • Hayalet: Helena Ravenclaw, (Gri Leydi)
 • Özellikleri: Mantık oldum olası vazgeçmedikleri en büyük silahlarıdır!
 • Seçmen Şapka’nın Tanımı: Ravenclaw kısmetin belki, Oradakilerin hiç çıkmaz sesi, Mantıktır onlarca önemli olan, Öyle kurtulurlar tüm sorunlardan.
 • Konumu: Ravenclaw Kulesi Şato’nun batı yanına konumlandırılmıştır. Giriş, beşinci katta, tepede sıkıca sarmalanmış bir merdivenden gidilen bir kapıdır. Kapıda hiç kol ve anahtar girişi yoktur, ama konuşan, bronz, kartal şeklinde bir kapı tokmağı vardır. Tokmak bir soru sorar, eğer doğru cevap verirsen, tokmak cevaptaki kişiyi över ve kapı sallanarak açılır. Ortak oda, diğer ortak odalar gibi binanın renkleriyle dekore edilmiştir. (mavi ve bronz ipek duvar asmaları, ve yıldızlarla dekore edilmiş bir gece-mavisi halı). Ve duvarlar, zarif kemerli camlarla çevredeki dağların, Quidditch sahasının ve seraların mükemmel görüntüsünü görmeyi sağlar. Kitaplıklar, masalar ve sandalyeler, ve girişin karşısında, yatakhanelere giden başka bir kapı vardır. Bu kapının yanında, Rowena Ravenclaw’ın diademini taktığı beyaz mermer heykel bulunur.
 • Karşılanma: Tebrikler! Ben sınıf başkanı Robert Hilliard, sizleri RAVENCLAW BİNASI’na karşılamaktan mutluluk duyuyorum. Amblemimiz kartal, diğerlerinin tırmanamadığı zirvelere hızla uçabilir. Bina renklerimiz mavi ve bronzdur. Ortak salonumuz Ravenclaw Kulesi’nin tepesinde, sihirli bir tokmağı olan kapının ardındadır. Daire şeklindeki ortak salonumuzun kemerli pencereleri okul arazisine bakar: Gölü, Yasak Orman’ı, Quidditch sahasını ve Bitkibilim bahçelerini görür.

  Övünmek gibi olmasın, bu bina en zeki cadı ve büyücülerin yaşadığı binadır. Ortak salon girişlerini gizleyen diğer bütün binaların aksine, bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yoktur.

  Ravenclaw hakkında bilmeniz gereken bir diğer harika şey, bizim insanlarımızın hepsinin kendine has insanlar olmasıdır – hatta bazıları bizi eksantrik olarak tanımlar. Fakat büyük dehalar genellikle sıradan insanlardan farklıdırlar. Bazı diğer binaların aksine, Ravenclaw’da hoşunuza giden her şeyi giyebilir, istediğiniz her şeye inanabilir, ne hissediyorsanız onu dile getirebilirsiniz. Rutin dışına çıkan insandan rahatsız olmayız; aksine, onlara değer veririz!

  Diğer binalarla olan ilişkilerimize gelince: Eh, muhtemelen Slytherin’leri duymuşsunuzdur. Hepsi kötü değildir, fakat onları iyi tanıyana kadar gözünüzü dört açsanız iyi olur. “Ne pahasına olursa olsun kazanmak” gibi köklü bir gelenekleri vardır – yani özellikle Quidditch maçlarında ve sınavlarda dikkatli olun.

  Oh evet, bina hayaletimiz Gri Leydi’dir. Okulun geri kalanı onun hiç konuşmadığını zanneder ama Gri Leydi Ravenclaw’lar ile konuşur. Kaybolduğunuzda veya bir şey kaybettiğinizde çok yardımcı olur.

  İyi bir gece geçireceğinizden eminim. Yatakhanelerimiz ana kuleden uzanan çıkma katlardadır. Dört direkli yataklarımız gök mavisi kuştüyü yorganlarla kaplıdır. Cam aralarından giren rüzgârın ıslığı çok rahatlatıcıdır.

shield_sly
 • Başkan: Horace Slughorn’un emekliye ayrılmasına kadar bina başkanlığındadır. Emekliye ayrılmasından sonra Severus Snape’ın müdürlük ve ilerki zamanda kaçısından sonra yeniden Horace Slughorn.
 • Kurucu: Salazar Slytherin.
 • Arma: Yeşil alanın üstünde gümüş bir yılan. (Bu yüzden Slytherin renkleri gümüş ve yeşildir.) Yılan, kurucunun çatalağız olmasını ifade eder.
 • Hayalet: Kanlı Baron
 • Özellikleri: Binasına en hırslı, en disiplinli, en sinsi ve safkan büyücüleri tercih etmiştir.
 • Seçmen Şapka’nın Tanımı: Düşersin belki de Slytherin’e sen, Bir başkadır sanki oraya giden, Amaçları için neler yapmazlar Açıklasam bitmez sabaha kadar.

  Slytherin hırsa, kurnazlığa, liderliğe, becerikliliğe, kural tanımamazlığa ve en önemlisi büyücülerin safkan olmasına önem verir. Ama safkan olmaları onlara ayrı bir avantaj sağlamaz. Sadece övünürler. Ambleminde yılanı kullanan bina, renk olarak da yeşil ve gümüşü benimsemiştir. Kurucusu ise Salazar Slytherin’dir. Severus Snape ve Horace Slughorn Slytherin’in eski başkanlarıyken, Kanlı Baron binanın hayaletidir. Öğrencilerinin neredeyse hepsi safkandır. Ama yarım kanlar ve çok nadiren muggle doğumlu büyücüler ve cadılar da alınmaktadır. Slytherin ortak salonu ve yatakhanesi, Hogwarts Gölü’nün altındaki bir zindanda yer almaktadır. Sert taşlardan yapılmış uzun ortak oda yer altındadır ve tavandan sarkan yeşilimsi ışıklarla aydınlanırlar. Odada çoğu şey siyah deridir ve pencereleri gölün derinliklerine bakar. Korkutucu heykellerle doludur. Öğrencileri gölün derinliklerine bakan pencerelerinden gölün dibindeki ilginç yaratıkları, dev balığı ve gemi enkazını görmekten haz alır. Öğrencileri yeşil ipek kumaşlar ile ve gümüş işlemeli süslü yatak örtüleri olan eski tip dört direkli yataklarında uyur.

  Bu binada yetişen öğrencilerin hemen hemen hepsi karanlık büyülerle ilgilenir. Voldemort da Hogwarts’ta okuduğu sırada bu binaya seçilmiştir. Ayrıca efsanevi Merlin de bu binadandır.

 • Konumu: Slytherin ortak salonu alçak tavanlı, yeşil lambalar, sandalyeler ve her yerdeki kurukafalarla zindan gibi görünür. Gölün altına kurulmuştur.
 • Karşılanma: Tebrikler! Ben sınıf başkanı Gemma Farley, sizleri SLYTHERIN BİNASI’na karşılamaktan mutluluk duyuyorum. Amblemimiz yılan, bütün yaratıkların en bilgesidir. Bina renklerimiz zümrüt yeşili ve gümüştür. Ortak salonumuz zindanlardaki gizli bir kapının ardındadır. Birazdan göreceğiniz gibi, pencereleri Hogwarts gölünün derinliklerine bakar. Salonumuzun sualtındaki gizemli bir gemi enkazı atmosferine sahip olması hoşumuza gider.

  Öncelikle bazı söylentileri giderelim. Slytherin binası hakkında bazı efsaneler duymuş olabilirsiniz – hepimiz Karanlık Sanatlar’a ilgi duyuyormuşuz, sadece büyük-büyükbabası ünlü bir büyücü olan insanlarla konuşurmuşuz, bunun gibi saçmalıklar. Evet, kökenleri çok eski cadı ve büyücülere uzanan öğrencileri alma eğilimimiz olduğu doğru, ama bugünlerde Slytherin binasında en azından bir ebeveyni Muggle doğumlu olan birçok öğrenci bulabilirsiniz.

  Diğer üç binanın pek fazla dile getirmediği, az bilinen bir bilgi duymak ister misiniz? Merlin bir Slytherin’di. Evet, Merlin, tüm zamanların en ünlü büyücüsü! Bildiği her şeyi bu binada öğrendi!

  Biraz da kendimizden bahsedelim. Okulun en havalı ve farklı binası biziz. Kazanmak için oynarız, çünkü Slytherin onuru ve gelenekleri bizim için önemlidir.

  Amblemimizdeki yılan gibiyiz: Gösterişliyiz, güçlüyüz ve çoğunlukla yanlış anlaşılırız.

  Çünkü Salazar Slytherin seçtiği öğrencilerde ne arardı bilir misiniz? Büyük işler başarabileceğinize dair bir ışık. Kelimenin gerçek anlamıyla büyük olma potansiyeliniz var; bu binaya bu yüzden seçildiniz.

  Yeşil ipekten perdeleri olan, yatak örtüleri gümüş iplikten nakışlarla süslenmiş, dört direkli tarihi yataklarda uyuruz. İyi uyuyacağınıza eminim; göl suyunun pencerelere çarparak çıkardığı sesi dinlemek çok rahatlatıcıdır.

1 thought on “Hogwarts Binaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)