Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun Tarihi

“Kimdir Hogwarts’ın kurucuları ve nasıl inşa ettiler binayı?”

Hogwarts 2 büyücü ve 2 cadı tarafından bulundu.

10. yüzyılın bir kısmında, yaşamış olan en harika büyücü ve cadılardan dördü kurdu Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nu.

İsimleri Godric Gryffindor, Rowena Ravenclaw, Helga Hufflepuff ve Salazar Syltherin’di.

Seçmen Şapkanın bize anlattığına göre, bunu yapmalarındaki ortak sebep olan “dünyanın en iyi büyü okuluna yapma” arzusuna sahip olmalarıydı ve yaptıklarında ise her biri kendi kişiliğini ve eğitimini vermek istedikleri yeteneklerini temsil eden kendi binalarını kurdular.

  • Gryffindor; öğrencileri cesaret ve kahramanlık ile şekil aldı,
  • Ravenclaw; zeka ve bilgelik ile,
  • Hufflepuff; sadakat ve adil oyun ile ve,
  • Slytherin; muziplik ve kurnaz olma değerleri ile…

Hogwarts İskoçya’da kuruldu, Muggle gözlerden uzağa…

10.yüzyıl büyüye karşı düşman olan mugglelar tarafından zulme uğrayan cadılar ve büyücüler için tehlikeli bir yıldı. Bu yüzden Hogwarts, İskoç’ların yüksek tepelerinde bir yerlere kuruldu ve muggleların geçmesini imkansız yapan sayısız büyü ve sihirle korumaya alındı. Devasa bir okul yerine, oradan geçen herhangi bir muggle yalnızca onları tehlike ile uyaran işaretler ve kalıntılar görebiliyordu.

“Kale kendi başına kocaman ve karışıktı”

Hogwarts eski büyünün uzun bir hikayesine sahip ve Albus Dumbledore bile bütün sırlarını bilmediğini söylüyor.

Kesinlikle, Hogwarts’ın dizaynı ve yapısının birçoğu sır olarak cevapsız kalıyor. Kurucular görünmezlik büyüsünü uyguladı mı? İhtiyaç Odası nereden geliyor? Neden okulu karanlık ve tehlikeli bir ormanın yanında kurdular?

“İsmi çok edebi”

Bu Rowena Ravenclaw’ın bir gölden bir kayalığa sebep olan siğili bir domuzu hayal ettikten sonra Hogwarts ismi ile geldiğini söyleyen popüler bir büyücü teorisidir. Yine de bunun gerçekten doğru olup olmadığı bilinmiyor.

“Kurucuları arkadaşlardı, ama Hogwarts’ın vizyonu üzerine kavga ettiler”

Tıpkı Çapulcular ya da Harry, Hermione ve Ron gibi, Hogwarts’ın kurucuları da aslında arkadaşlardı.

Ama bu durumun zamanla değişmesi belirgin hale geldi ki bazı kurucular Hogwarts’ın vizyonuna dair istekleri hakkında farklı fikirlere kapıldılar. Tabi ki bahsi geçen bu kurucu Salazar Syltherin’di. O muggle doğumlu büyücüleri istemedi ve sadece safkan öğrencilerin Hogwartsa katılmasına izin verilmesi gerektiğine inandı. Diğer kurucular buna katılmadı özellikle Godric Gryffindor. O bu zamana kadar, Syltherin’in en sıkı arkadaşıydı. Tartışmaları, muhtemelen, bir düello olarak sonuçlandı, Salazar okulu geride bıraktı ve kendi yolunu çizerek gitti, ama öncesinde….

“Sırlar Odasını kurmadan önce…”

Hikaye Sırlar Odası’nın diğer kuruculardan sakladığı sırları tuttuğu bir oda şeklinde gidiyor ve yalnızca Syltherin’in gerçek varisi okula gelinceye kadar kapalı kalacaktır oda; Muggle doğumlu büyücüleri yok ederek okulu saflaştıracak koca yılan olan Basilisk’i salacak ve Sırlar Odası’nın mührünü bozabilecek olan öğrenci…

“Trajedi Rowena Ravenclaw’ı da takip etti”

Rowena Ravenclaw kendi zamanın en harika cadısıydı; zekasıyla ve bilgisiyle ün almış bir örnekti ve bu durum takanın bilgisini artırdığını söylenen büyüleyici diademini takmadan önceydi. Nasıl da uzun gölgeler toplayan bir cadı, kızı Helena’nın kaçmakta zorlandığı.

Annesinin mevkii ve gücünü kıskanarak, diademini çalarak ona ihanet etti onu güçlü yapacağına inanarak ve Hogwarts’tan kaçtı.

Bu ihanet Rowena’yı utandırdı ve hiç kimseye, kurucu arkadaşlarına bile anlatmadı diademin kaybolduğunu.

Ölüm döşeğindeyken, Helena’yı bulması için bir genç gönderdi, böylece kızını son bir kez görebilecekti. Uzun zamandır Helena için deli olan genç adam, Arnavutluk’ta onu bir tuzağa düşürdü…

Ama onun tekliflerini reddedince sonu ölüm oldu. Gerçek ismi bilinmiyor, ama siz onu ölüm sonrası takma adı ile tanıyabilirsiniz, Kanlı Baron.

Rowena Ravenclaw kısa süre sonra öldü. Efsane odur ki ölüme yol açan kırılmış bir kalpti…

“Daha keyifli haberlerde….”

Helga Hufllepuf ile devam edelim, mutfaklarda ev cinlerine iş vermekle ve herkese adilce, zulüm edilmeden muamele gördükleri bir yer vermekle sorumlu olan kurucu ile. O da yemekle ilgili olan büyülerde çok iyiydi ve tarifleri hala ziyafetleri için Hogwarts’ta kullanılıyor.

“Godric Gryffindor’un Mirası günümüzde yaşıyor -şapkası üzerinden”

Godric Gryffindor cesaret ve kahramanlık değerleri ile lütuflandı ve J.K. Rowling tarafından zamanının en iyi düellocusu olarak tanımlandı hem bir asayla, hem de bir kılıçla. Böylece mirası Gryffindor kılıcı üzerinde yaşıyor, Harry Potter’in hortkulukları yok etmek için kullandığı kutsal emanet. Görüyorsunuz ya, kurucular yaşlandıkça, bir problem ile yüzleşiyorlardı; öğrenciler onlar gittikten sonra doğru Binaya sınıflandırıldıklarından nasıl emin olacaklardı? Şu noktaya kadar, bu karar yalnızca ve yalnızca onlar tarafından yapılıyordu. Peki ya sonrası için çözüm neydi? Godric’in şapkası. Kurucular Godric’in şapkasını çıkarmasını ve böylece dördününde ölümlerinden sonra öğrencilerden emin olacakları seçimin en iyi yönteminin bu olacağına karar verdiler…

KAYNAK

Çeviri: Sümeyye Lena Çiftçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)