Hogwarts Tarihi

Campus
Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük eğitimi veren kurgusal okul.

Kısa adıyla Hogwarts, İngiltere’de bulunur ve sihir aleminin prestijli okullarından biridir. 11. yüzyılda 1000’li yıllarda çağın en önemli 4 büyücüsü tarafından kurulmuştur. Dört okul binası da onların soyadlarını taşır: Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin.

Yedi yıllık eğitim sürecine başlayacak öğrencilerini on bir yaşından itibaren alır. Öğrenciler Hogwarts Express ile okula gelirler. Hogwarts, her yıl 1 Eylül’de açılmaktadır ve o gün her zaman bir pazartesiye denk gelmektedir. Her yıl 1. sınıfların hangi binaya gideceklerini belirlemek için bir seçme yapılır. Bu seçim “Seçmen Şapka” tarafından yapılır.

Hogwarts kampüsünün en şatafatlı yapısını oluşturan Hogwarts Şatosu’nun tüm karmaşık oda ve geçitlerini bilen biri yoktur. Katların arasında bulunan merdivenlerin her cuma değişmesi bu hareketli şatonun tamamıyla öğrenilememesinin nedenlerinden biridir. Fakat Çapulcu Haritası işaretlenemez yerler dışında tüm Hogwarts’ı göstermektedir. Çapulcu Haritası; Aylak (Remus Lupin), Kılkuyruk (Peter Pettigrew), Patiayak (Sirius Black) ve Çatalak (James Potter) tarafından yapılmıştır. Okulun kurulduğu dönemle ilintili olarak 18. yy mimarisinden etkilenen okulun içi, ünlü büyücü ve cadıların heykelleri, portreleri ve yine büyü dünyasıyla ilgili birçok nesneyle süslenmiştir.

Hogwarts’ta, şatodan başka bu şatonun çevrelediği bir göl, bir Quidditch sahası ve Bitkibilim (Büyücülük dünyasında bitkileri inceleyen bir bilim dalı) derslikleri bulunur. Okul, öğrencilere yasak olan Yasak Orman ile çevrilidir.

Okulun Latince sloganı “Draco Dormiens Nunquam Titillandus”un Türkçe çevirisi “Uyuyan Bir Ejderhayı Asla Gıdıklama”dır.

Öğrenci Seçimi
Hogwarts yeni kurulduğu zamanlarda kurucular öğrencilerini kendileri seçerdi. Fakat Godric Gryffindor kurucular öldükten sonra bu işin ne kadar zor olacağını fark etmiş ve kendi şapkasını onların yerine bu işi yapması için büyülemiştir. Dört kurucu da şapkanın içine beyin koymuştur. Yeni okul yılının açılış töreninde seçme işlemi Seçmen Şapka tarafından yapılır.
Seçmen Şapka
seçmen-şapkanın-gryffindor-diye-bağırması_618636Seçmen şapka Hogwarts’ın kuruluşundan itibaren, yeni öğrencileri, yetenek ve becerilerine göre bölümlere ayıran sihirli ve oldukça eski görünümlü bir şapkadır. Okulun dört kurucusunu temsilen, özellikleri farklı dört ana binası vardır;

Aslen Godric Gryffindor’a ait olan Seçmen şapka okulun ilk günü düzenlenen bir törende o yıla özel şarkısını okur ve yeni başlayan tüm öğrencilerin kafasına konulur. Şapkanın şarkısı her törende değişir. Zihinbend ile öğrencileri değerlendirdikten sonra ait oldukları binayı yüksek sesle söyler, bu değerlendirme yalnızca bir kez yapılır. Şapkanın kararını etkileyebilen tek kişi Harry Potter’dır, onun için Slytherin düşünülmesine rağmen onun isteğiyle Gryffindor’a yerleştirilmiştir. Ayrıca ikinci senesinde Harry Potter’a Sırlar odası canavarı Basilisk’i öldürecek olan Godric Griffindor’a ait kılıcı çıkartarak onu ölümden kurtarmıştır ve Neville Longbottom’ın Nagini’yi(Lord Voldemort’un yılanı ve aynı zamanda bir hortkuluk) öldürebilmesi de kılıcın şapkada belirmesiyle olmuştur.

Hogwarts Binaları
Harry Potter serisinde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’unda kullanılan sistem, binaların isimleri okulun kurucuları olan Godric Gryffindor, Salazar Slytherin, Rowena Ravenclaw ve Helga Hufflepuff’un soyadlarından gelir. Okula yeni gelen her öğrenci Seçmen Şapka’nın yaptığı seçim sonucunda bir binaya yerleştirilir. Bu bina seçiminden sonra her öğrencinin nerede kalacağı, hangi yatakhanede uyuyacağı, kimlerle ders yapacağı belirlenir. Öğrencilerin yaptıkları binalarından puan düşürebilir ya da yükseltebilir. Sene sonunda en fazla puana sahip olan binaya Bina Kupası verilir.
Kurallar ve Tatiller
christmas_with_the_trioHogwarts her yıl eğitime 1 Eylül’de başlar ve dönem bir sonraki yılın Haziran ayında son bulur. Öğrenciler, kış ve bahar tatillerinde Hogwarts’ta kalma seçeneğine sahiplerdir. Kalede kalan öğrencilere ders yapılmaz ve öğrenciler Noel kutlamalarına katılabilirler. Paskalya haftasında da ders yoktur, fakat final sınavları yaklaştığından artan ödevlerden dolayı, öğrenciler zamanlarını ders çalışmaya ayırırlar. Bayramlar ve hafta sonları dışında öğrencilerin tatilleri yoktur. Ayrıca, öğrenciler üçüncü yıllarında tatil günleri Hogsmeade köyünü (ailelerinin izniyle) ziyaret edebilirler. Bir dönemde 4 bayram vardır. Bunlar; sene başındaki başlangıç bayramı, yıl sonu ziyafeti, Cadılar Bayramı ve Noel’dir. Üçbüyücü Turnuvası’ndaki Ateş Kadehi günü gibi özel günlerde de kutlamalar yapılabilir.
Dersler ve Öğretmenler
Biçim Değiştirme Biçim değiştirme esasen bir nesnenin özelliklerini değiştirme sanatıdır. Dersin öğretmeni Profesör McGonagall olup, “Değiştirme Sihirleri” (bazı nesnelerin yalnızca bir parçasını değiştirmek, örneğin bir insana tavşan kulakları vermek); “Kaybolma Sihirleri” (bir nesneyi tamamen yok olmasını sağlamak ve “Yanılsama Sihirleri” (boş havadan dışarı nesneler yaratmak) gibi konular dahil kuram tabanlı bir derstir. Cansız bir nesneyi canlı bir nesneye dönüştürmeyi mümkün kılar. Felsefe Taşında McGonagall bir kediye dönüşmüştü.

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Genellikle Karanlık sanatlar şeklinde kısaltılır. Bu ders diğer büyücüler tarafından yapılan büyüleri, tılsımları, lanetleri ve uğursuzlukları engellemeyi, Karanlık Sanatlara karşı koymayı, Karanlık yaratıklardan ve kötü büyülerden korunmayı sağlayan savunma yöntemlerini öğretir.

Dersin profesörü hep değişir. Voldemort iki kere bu dersin öğretmeni olmak istemiş, ama işi alamayınca derse uğursuzluk büyüsü koymuştur. Quirrell (Harry’e dokunmasıyla kuma dönüşmüş), Gilderoy Lockhart (Hafıza büyüsünün geri tepmesiyle hafızası silinmiş), Remus John Lupin (Kurt adam olduğu anlaşılınca okuldan ayrılmış) ve Alastor Moody’in (Sahte Moody olduğu ve Voldemort’un geri dönmesinde payı olduğundan Ruh emici öpücüğüne maruz kalmış) başına gelenlerden sonra okul müdürü Albus Dumbledore derse yeni bir profesör bulmakta epey zorluk çekmiştir. Sihir Bakanlığı’ndan olan Dolores Umbridge ise ilk senesinin sonunda Yasak Orman’da at adam sürüsünün saldırısına uğrayarak dersin uğursuzluğu konusundaki bitmez tükenmek bilmeyen söylentileri körüklemiştir. 6.sınıfta İksir hocası Prof. Snape bu dersin sorumlusu olmuştur. Dumledore’un neden böyle bir karar aldığı son kitapta ortaya çıkmıştır. Bu Snape’in Zaferi şeklinde Melez Prens’te anlatılır. Snape’in Dumbledore’ı öldürmesinden sonra kaçması dersi yine başsız bırakmıştır.

7. Sınıfta ise bu derse Ölüm Yiyen Amycus Carrow girmektedir. Hogwarts Savaşı sırasında Voldemort ölünce ders üzerindeki uğursuzluk kalkmıştır.

Aritmansi Sadece birkaç öğrenci bu dersi alır. Neden derseniz, aritmansi çok sıkıcı ve karmaşık bir ders olarak okulda ün salmıştır. Genellikle zeki öğrenciler derse girip Profesör Vector’ün sıkıcı konuşmalarını dinlemeyi göze alırlar. Hermione de bunlardan biridir.

Sihirli Yaratıkların Bakımı Dumbledore sihirli yaratıkların bakımı dersi için Hagrid’e görev vermiştir. Hagrid olmadığı zaman Profesör Grubbly-Plank bu işi yapar. Hagrid bütün sihirli yaratıkların zararsız ve mükemmel olduğu görüşündedir. Harry, Ron ve Hermione Hagrid’i kırmak istemedikleri için Hagrid’in bu düşüncesine katılırlar. Hogwarts bekçisi yaratıklara karşı büyük bir sevgi beslemektedir ve bu dersin profesörlüğünü almakta pek gecikmemiştir. Patlar Uçlu Kelekerler, Hipogrif ya da Testraller olsun, Hagrid yaratıkların özelliklerini sıkıcı sıkıcı anlatmak yerine genellikle uygulamalı olarak göstermeyi tercih eder.

Kehanet Uçuk kaçık biri olan Profesör Trelawney tarafından Kuzey Kulesi’nde ve At Adam Firenze tarafından ilk kattaki mistik olarak tasarlanmış bir sınıfta öğretilen derstir. Bu derste sihirli kürelere, çay, kahve ve el fallarına bakarak gelecek hakkında kehanetler yapılır. Çoğu kişi tarafından gereksiz ve saçma bir ders olarak bilinse de günümüzde gerçek kehanetler vardır.

Bitkibilim Profesör Sprout’un seralarda yapılan dersidir. Asa kullanımı gerektirmese de derslerden kurtulup, sihirli bitkilerle uğraşmak bazı öğrencilerin hoşuna giden bir aktivitedir. Neville Longbottom bu derse karşı çok ilgili olmakla beraber, üstün yeteneğe sahiptir bu derste. Daha sonra bu dersin öğretmeni olur.

Sihir Tarihi Bir hayalet olan Profesör Binns tarafından öğretilir. Büyücü dünyasının, ünlü büyücü ve cadıların geçmişi anlatılır. Çok az öğrenci bu sıkıcı dersten zevk alır.(bkz.Hermione Granger)

Muggle Bilimleri Bu ders tamamen Muggle’larla ilgilidir. Büyücülere Muggle’ların yaşam tarzları ve alışkanlıkları hakkında bilgi verilir. Voldemort, görevinden istifa etmiş olduğu sanılan (kaybolduğu için böyle düşünülmüş olabilir) Muggle Bilimleri öğretmeni Charity Burbage’ı muggle yanlısı fikirleri yüzünden Avada Kedavra laneti ile Malfoyların malikanesinde öldürmüştür. Cansız bedenini de hortkuluku olan yılanı Nagini’ye akşam yemeği olarak sunmuştur. Draco Malfoy evinde olan bu olaydan çok etkilenmiştir.

İksir Karışık olmasından ve yoğun çalışma gerektirmesinden dolayı çoğu kişi tarafından önemli bir ders olarak görülür. Profesör Snape de dersi pek kolay yapıyor sayılmaz. Öğrenciler Snape gelip onları eleştirene kadar masalarında oturur, kazanlarında malzemeleri karıştırıp, kaynatıp iksirler yapmaya çalışırlar. Ders Hogwarts binasının hapishane kısmında gösterilir. Melez Prens kitabından bu yana iksir öğretmenliğini Horace Slughorn üstlenmiştir.

Astronomi Astronomi dersine Profesör Sinistra girer. Ders Hogwarts’ın en uzun kulesi olan astronomi kulesinde gerçekleşir. Öğrenciler astronomi dersinde gezegenleri ve yıldızları gözlemlerler. Ayrıca 6. filmin sonunda Dumbledore, Severus Snape tarafından Avada Kedavra laneti ile bu kuleden aşağı düşmüştür.

Tılsım Tılsım karışık büyüleri, lanetleri, kapsayan bir derstir. Kısa boylu sevimli biri olan Profesör Filius Flitwick tarafından öğretilir. Öğrenciler objeleri uçurmak, çağırmak gibi şeyleri öğrenirler. Bu derste koruma büyükleri de öğretilir. Hatta Profesör Filius 7. kitapta Hogwarts’ı korumak için şu büyüleri kullanmıştır (protego maxima – fionta duri – repello inimigotum – cave inimicium – protego totalum).

Uçuş Dersleri Uçuş Dersleri, öğrencilerin süpürgeleriyle uçmayı öğrendikleri derstir. Dersin öğretmeni olan Madam Hooch ayrıca Hogwarts’ta Quidditch hakemidir. Harry, ilk bölümde bu derste Malfoy, Neville’nin Hatırlatıcısını aldığı için Harry onu uçarak kovalamıştır. Malfoy’un attığı hatırlacıyı 15 metre pike yaparak yakalayan Harry’i gören Profesör McGonagall onu 1. sınıfta olmasına rağmen Gryffindor Quidditch takımına almıştır.

Not Sistemi ve Sınavlar
Sıradan Büyücülük Düzeyi J.K. Rowling ‘in Harry Potter serisinde geçen birinci seviye sınavlara verilen isimdir. Bu terim yerine SBD kısaltması kullanılabilmektedir. Bu sınavların ardından 7. sınıfın sonunda FYBS – Feci Yorucu Büyücülük Sınavları gelmektedir.

SBD ‘ler büyücülük öğrencileri için çok önemli sınavlardır. Çünkü bu sınavlardan alacakları sonuçlara göre bir sonraki yıl girecekleri dersleri belirleyecek ve meslek seçimi yapacaklardır. Bu sınav 5. sınıfta yapılır.

Dereceler
SBD ‘lerden alınabilecek dereceler:

Geçer Notlar
O: Olağanüstü
B: Beklenenin Üstünde
U: Uygun
Zayıf Notlar
Z: Zayıf
F: Felaket
İ: İfrit

Hogwarts'ın Gizemleri

tumblr_static_tumblr_static_marauder_s-map-biggerGizli Geçitler
Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okulundaki bütün gizli geçitleri bilen kimse yoktur. Fred ve George öğrenciler arasında gizli geçitleri en iyi bilenlerdir. Merdivenlerin ve geçitlerin devamlı değişmesi kimsenin bilmemesinin bir nedenidir. Bu geçitlerin hepsi Çapulcu Haritasında gözükmektedir, bu haritada kale içerisinde katlarda kim nerede yürüyorsa izlenebilmektedir. Bu muhteşem bir şey, bunu nasıl yaptıkları konusunda Rowling aydınlatmalı!


789099409_c62c9f0c56İhtiyaç Odası Hogwarts’ta bulunan ve genç büyücülerin büyü adına tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri aletlerin bulunduğu oda. Hogwarts’ın 7. katındaki boşkafa Barnabas’ın ifritlere bale öğrettiği goblenin arkasındaki boş duvar ihtiyaç odasının girişidir. Hermione bu oda hakkında şunları söylemiştir: “Yalnızca büyücülerin gerçekten ihtiyaçları olduğunda ortaya çıkar.” Dumbledore’un Ordusu olarak tüm büyücüler burada çalışmışlardır. Oda dışarıdan görünmezdir ve etrafı camlarla kaplıdır. Ginny Weasley burada çok güçlü bir büyücü olduğunu keşfetmiştir. Ayrıca öğrencilerin çoğunun patronus’u bu odada görülmüştür. Daha sonra Cho Chang’in ekibe dahil ettiği bir arkadaşı tarafından Dolores Umbridge’e odanın yerini söylemesi sonucu oda bulunmuştur ve D.O adı sebebiyle Albus Dumbledore suçlanmış ve Azkaban’a yollanması kararlaştırılmıştır. Ancak Dumbledore bundan anka kuşu sayesinde bir çeşit cisimlenmeyle kurtulmuştur. (Normalde Hogwarts arazisinde cisimlenme yapılamaz ancak müdürün ayrıcalığı vardır.) Daha sonra bu odada Draco Malfoy diğer eşi Borgin&Burkes’te bulunan Kaybolan Dolap’ı tamir ederek ölüm yiyenleri şatoya almıştır. Son kitapta ise bu oda okuldaki yeni düzene karşı olan öğrencilerin yaşam alanı haline gelmiştir. Neville odayı ilk keşfeden ve oraya yerleşen öğrencidir. Ayrıca Aberforth’un barından bu odaya bir geçit bulunur ve Harry, Ron ve Hermione oradan okula girerler. Harry hortkuluklardan biri olan Rowena Ravenclaw’ın tacını bu odada bulmuştur ve Crabbe’in yaptığı bir büyüyle oda yanmıştır, hortkulukları bile yok edebilen bu ateş tacı da yakmıştır. Bu yangın esnasında Harry, Draco Malfoy’un da hayatını kurtarmıştır.


chamber_of_secrets_by_lovelyhufflepuff-d5tgxi6Sırlar Odası Okulun kurucularından olan Salazar Slytherin’in, okulun en altında inşa ettiği bir çeşit gizli bölümdür, Mızmız Myrtle’ın tuvaletinden girilir ve çataldili konuşmak gerekir ama 7. kitapta gördüğümüz gibi çataldilinde “Açıl” kelimesinin söylenişini taklit etmek de işe yarar, Sırlar Odası’nda sadece Slytherin’in varisine itaat eden bir basilisk bulunmaktadır. Bu basiliskin gözlerine bakanlar ölür fakat 2. kitapta hiç ölüm olmamıştır çünkü herkes bir şekilde gözlerin yansımasını görmüştür. Colin kamerasından, Hermione ve Penelope Clearwater Hermione’nin aynasından, Mrs. Norris sudaki yansımadan görmüştür. Neredeyse Kafasız Nick zaten bir ölü bir daha ölemezdi. Nick’in içinden gözleri gören Justin Finch-Fletchey da bu nedenle ölmemiştir. 7. kitapta Ron, Harry’nin çataldili konuşmasını taklit ederek “Açıl ” demiştir ve Sırlar Odasına girip birkaç tane basilisk dişi almışlardır. (Hortkulukları yok edebilen nadir şeylerden biri basilisk zehridir) ve o dişlerle, bir hortkuluk olan Hufflepuff’ın kupasını Hermione yok etmiştir.

Konum ve Bahçe
Hogwarts yazar tarafından İskoçya’da kenarıda kalmış dağlık bir alandaki şato olarak düşünülmüştür. Bu şatoya çok yakın Hogsmeade adı verilen sihirli bir köy bulunmaktadır (tek büyücü köyü). Bu okul; geniş, meyilli çimenlik araziye, çiçek ve sebze P tarlarına, Yasak Orman adı verilen sık bir ormanlık araziye, seralara ve Quidditch sahasına sahiptir.

Yasak Orman 7092550-400x400Hogwarts’ın batısında bulunan geniş ve karanlık bir ormandır. Sihirli Yaratıkların Bakımı dersi haricinde tüm öğrencilere yasaklanmıştır. Buraya izinsiz giren öğrenciler cezalandırılır. Bu ormanda at adamlar, troller, akromantulalar (Aragog), tek boynuzlu atlar ve testraller yaşar. 5. kitapta Hagrid’in üvey kardeşi Grawp da bu ormanda saklanmış ve bakılmıştır.

Göl804a47163641 Şatonun güney tarafında yer alan gölde çok sayıda sihirli yaratık yaşar. Hogwarts birinci sınıf öğrencileri okula ilk geldiklerinde kayıkla bu gölden geçerler. Gölde deniz halkı ve dev mürekkep balığı yaşar(deniz halkı dev mürekkep balığına düşmandır). Ayrıca Üçbüyücü Turnuvası’ndaki ikinci görev bu gölde yapılmıştır.

Hagrid’in Kulubesi article-0-0047342400000258-507_468x367Yasak ormanın kenarındaki bahçede bulunan tahtadan bir kulübedir. Felsefe Taşı filminde çokca sahnesi vardı, Yasak Orman’a çok yakındır. Hagrid burada yaşar. Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinide genelde bu klübe etrafında işlemiştir. Kitaplarda tahtadan bir kulübe olarak tanımlasa da bu kulübe, ilk 5 filmde taştan gösterilmiştir.

Quidditch Sahası MTS_jester_bex-982989-pitch_resourceQuidditch maçlarının ve antrenmanlarının yapıldığı alandır. Bu sahada 50 fit yüksekliğinde 6 çember bulunur. Stadyum şeklinde olan bu yapının etrafında seyirciler için oturma yerleri de vardır.

Hogwarts Ekspresi
Glenfinnan_ViaductHogwarts Ekspresi, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okuluna gitmek isteyen öğrencilerin kullandığı trendir. Londra tren istasyonu’nda 9 3/4 (dokuz üç çeyrek) peronundan kalkar. Bu peron 9. ve 10. peronların arasındadır. Perona girmek için büyücüler hızlıca koşup 9 ile 10. peron arasındaki duvardan geçerek diğer tarafa ulaşabilir. Hogwarts Ekspresi sadece öğrencilerin Hogwarts’a gidiş ve dönüşlerinde hareket etmektedir ve başka bir yerde de kullanılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)