Johnny Depp Grindelwald’ı Anlatıyor

2 yılı aşkın süredir Hollywood dünyasının en sevilen isimlerinden üst sıralarda yer alan Johnny Depp Fantastik Canavarlar serisi hakkında E.W.’nin sorularını yanıtladı, çok güzel bir sohbet havasında geçen bu röportajı sizler için paylaşıyoruz. Bizler bir çok şeye şaşırdık sizler içinde aynısı olacağından şüphemiz yok.

İlk filmden önce en başa dönelim. Tüm bunlardan önce Harry Potter hayranı mıydın?

Çocuklarımın küçük olduğu yaşlarda kitapları okudum ve filmleri onlarla izledim. Kitaplar mükemmeldi. J.K. Rowling bir yazar olarak harika ve zor bir iş yaptı, yeni bir evren kurup onun kurallarını belirledi. İlk kitap ve ilk filmde bulunan detaylar muazzamdı. Çok fazla bilgi vardı ve ben şaşırdım. İyi edebiyat ve kendi başına harika yazılar vardı. Filmde çok arkadaşım vardı, Robbie Coltrane (Hagrid) harika bir arkadaş. Richard Griffiths (Vernon Dursley) harika bir arkadaşımdı, ruhu huzur bulsun. Bu yüzden oldukça aşinaydım ve çok etkilenmiştim.

Başlangıçta Rowling’le tanıştın mı?

Skype ile tanıştık. Çok uzun bir konuşma yaptık. Londra’ya geldiğimde tekrar bir araya geldik. İlk saniyeden itibaren eğlenceli ve olumlu bir deneyim oldu. Karakterlerinden birini oynama ve karaktere onu ya da Yates’i şaşırtabilecek olan bir şey getirme şansı, bu büyük bir meydan okuma ama gerçek bir kışkırtmaydı ve çok eğlenceliydi.

İlk olarak seni Gellert Grindelwald’u oynamaya götüren nedir?

Karakteri etkileyici ve karmaşık buldum. Benim içgüdüsel tepkim, o Finnegans Wake: Jack Jones romanının insan hali gibiydi.

İlk filmde Colin Farrell Percival Graves olarak gizlenmiş Grindelwald’u canlandırdı. Onun performansı seni etkiledi mi?

Etkiledi ve etkilemedi. Colin Graves gibi davranan bir Grindelwald’u canlandırdı. Colin’in düşünceye dalmış sessiz hallerinde benim canlandıracağım Grindelwald’un parçalarını gördüm.

Oynadığınız karakterlere el atmanızla, onlara bir şey katmanızla biliniyorsunuz. İlk filmde sizi sadece kısaca gördük ilk filmde karakter oluşumunda bir katkınız var mı?

Adamın kafamda bir görüntüsü vardı. J.K ve Yates bana bir derece güveniyorlar bu güzel bir durum. J.K ve ben gerçekten çok güzel konuşmalar yaptık. Benim bazı fikirlerim vardı ve sadece “Onunla ne yaptığınızı görmek için sabırsızlanıyorum” dedi. Bu benim için harika bir açık hediyeydi.

Karakterin konsepti iki film arasında hiç gelişti mi?

İlk filmde Grindelwald’a kısa bir giriş yaptık. İkinci filmde, filme almamız ve kullanmamız için Grindelwald’a daha fazla bir bakış açısı kazandıran bir dizi şey vardı ve bunların hepsi J.K’nın karaktere olan yaklaşımından kaynaklanıyordu. Bazen bazı şeyler o anda aklıma geliyor ve önemli olduğunu düşünüp aklıma gelen şeyi takip ediyorum. J.K ve David, senaryo ve diyaloğun dışında doğaçlama yapmama izin vermek açısından harikaydı.

Grindelwald’un gözleri iki farklı renk. Filmin oyuncularından birinin tarif ettiğine göre korkutucu gözleri var. Gözlerin farklı renk olmasının bir hikayesi var mı yoksa sadece ürpertici olması için mi konuldu?

Bu bir karakter seçimi. Ne demek istediğimi biliyorsan Grindelwald’u birden fazla olarak gördüm. Neredeyse iki kişi gibi hissettim. Tek vücutta bulunan ikizler gibi. Farklı olan göz onun diğer yarısı gibi. Her bir göz için farklı beyin var gibi.(Çift kişilikli demek istemiş.)

Donald Trump’ın karşılaştırmasını yapacak. Adil mi? 

Donald Trump karşılaştırmalarını hiç görmüyorum. Bana göre, Grindelwald’da neredeyse çocuksu bir şey var. Onun rüyası, sihirbaz dünyasının güçlü ve üstün durmasıdır. Bu büyüleyici bir unsurdur, çok güçlü ve çok tehlikeli olan belirli bir vizyona sahip bir hayalperest olan birinden daha tehlikeli bir şey yoktur ve bunu gerçekleştirebilir. Ama hiçbir karakter uyanır ve gider, ” bugün mümkün olan en kötü şeyleri yapacağım ve cehennem gibi kötü olacağım.” Grindelwald’ın garip bir şekilde sevimli bir karakter olduğuna inanıyorum.

Grindelwald şu anda Dumbledore hakkında ne düşünüyor?

Sanırım sadece bekliyor. Kaçınılmaz karşılaşmaları için sabırsızlanıyor. Sanırım eski günlerden kalan çok fazla kalıntı var. Oldukça bağlılar, biliyor musun? Birini sevdiğin,önemsediğin zaman arenada ona karşı durman,savaşman çok kişisel bir durum ve bu olayı tehlikeli ve zor bir hale getiriyor.

Dumbledore’un cinselliğine ve filmde ne kadar olması gerektiğine dair çok fazla odak noktası var, ancak Grindelwald hakkında çok az spekülasyon var. Karakterinizin cinselliğini ve tasvirinde bunun ne kadarının belirgin olduğu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence önce bunu hissetmek için izleyiciye bırakılmalıdır ve zaman geldiğinde … Dumbledore’la durumu daha yoğun hale getirecektir. Sanırım Scamander’ı kıskanıyor. Dumbledore Scamander’ı bir şekilde çocuğu olarak görüyor ve onu koruyor. Sadece bu bile Grindelwald’un Scamander’ı vahşi ve ebedi bir şekilde yenmek istemesi için yeterli bir sebep.

Filme dahil olmanla ilgili tartışmalar vardı. Yönetmen, stüdyo ve Rowling seni destekleyecek açıklamalar yaptı. Bu senin için nasıl bir duyguydu ve hayranlar söylemek istediğin bir şey var mı?

Sana karşı dürüst olacağım. J.K’nin insanlardan gelen tüm bu çeşitli tepkilerle karşılaşması sonucu kötü hissettim. Ama sonuçta, gerçek bir tartışma var. Gerçek şu ki, yanlış suçlandım, bu yüzden beni defalarca yanlış şeylerle suçladıkları için The Sun gazetesini dava edeceğim. J.K kanıtları gördü ve bu nedenle yanlış suçlandığımı biliyor ve bu yüzden beni halka açık bir şekilde destekledi. İşleri hafife almıyor. Gerçeği bilmeseydi beni desteklemezdi. Yani gerçekten bu kadar.

Hayranların bilmesini istediğin başka bir şey var mı?

Bir kaç şey. Bir aktör olarak sadakatin ana şey olduğunu hissediyorum. Yazarın vizyonunu güçlendirmek ve aynı zamanda yönetmenin vizyonuna bağlı olmak benim işim. Ve sonra vizyonum için doğru olan var. Bu arabanın anahtarlarını teslim etmek büyük bir sorumluluk. Yoğun bağlılığım sadece JK ve David Yates’e değil, aynı zamanda filmleri izleyen insanlara ve hayatlarını JK’nın yarattığı bu muazzam, inanılmaz dünyaya yatıran insanlaradır. Sahip olduğum sorumluluğu bilerek karakterin içine girdim ve karakteri canlandırdım. İzleyicileri, bekledikleri ve bilmedikleri dünyaya büyük saygı göstererek beklemeyecekleri bir yolculuğa çıkarmak iyi bir şey. Potter hayranları inanılmaz derecede etkileyici bulduğum şeylerin alimleri gibi. Dünyayı içeride ve dışarıda biliyorlar. Onlara daha önce görmedikleri bir şey vermeyi umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)