Kafa Karıştıran Teoriler

J.K Rowling Harry Potter’daki Dumbledore hakkında karanlık bir hayran teorisini doğruladı.

J.K. Rowling en sevdiği hayran teorisini ortaya çıkararak gündeme geldi. Albus Dumbledore’un aslında zaman yolculuğu yapan Ron Weasley olduğunu söyleyen komik olan teoriden, Harry’nin bir ölümsüz olduğu ve asla hayatını kaybetmiş ebeveynleri ile bir araya gelemeyeceğini söyleyen teoriye kadar, etrafta dolaşan bir sürü Harry Potter hayran teorisi var.

Bazısı ise, Dursley ailesinin on yıl boyunca bir hortkulukla olmalarından dolayı bu denli kötü olduklarını anlatacak kadar bunaltıcı. Bir teoriye göre, Ron bir hortkuluğu yok etmekle beş dakika harcadıktan sonra kötü olmuş, bu da Dursley ailesinin aynı şekilde etkilenmiş olabileceği anlamına geliyormuş. Hortkuluğun daha da karanlık olduğu yerde, teoriye göre, Harry bir hortkuluk ve bu da Dursley ailesini kötü niyetli yapıyormuş.

Hala favori hayran teorisini açıklamamış olan J.K. Rowling karanlık teorilerden sıkılmasa da, oldukça akla yatkın olduğunu söyledi. Bir hayran kendisine, en sevdiği hayran teorisini sorduğunda, yazar şöyle cevapladı; ” Dumbledore ölüm. Bu güzel bir teori ve uygun.” Bu teori, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda Sağ Kalan Çocuğun Üç Kardeşler hikayesini öğrenmesi ile ortaya çıktı.

Hikaye, çok derin olan nehrin karşısına geçmeye çalışan üç kardeş hakkında. Büyü ile bir köprü inşaa ettiler ama karşılarına Ölüm çıktı ve hayatlarını alacak kadar kızgındı. Ölüm onları zekaları için ödüllendirdi, görünüşte memnunlardı. En büyük kardeş dünyadaki en güçlü asayı istiyor, küçük kardeş Ölüm’ün övgüsünü alıp kendisini gizleyecek bir şey isteyip Görünmezlik Pelerini’ni alırken ortanca kardeş ise ölüme hükmetme gücünü istiyor.

Büyük kardeşler kendilerine verilen ödüller nedeniyle çabucak ölüyorlar, küçük kardeş ise yaşlanana kadar pelerini Ölüm’den kaçınmak için kullanıyor, sonra pelerini oğluna veriyor ve Ölüm’ü “eski bir dost” olarak anıyor. Hayran teorisine göre, Voldemort, kendisinin tahminince en güçlü büyücü olup, en büyük kardeşi temsil ediyor. Harry’nin ölmüş annesine takıntılı olan Snape ortanca kardeşi temsil ederken, Harry ise bebekken Ölüm’ü Yenen Çocuk ve Görünmezlik Pelerini’nin sahibi olarak küçük kardeşi temsil ediyor.


Teori boyut atlıyor ve tartışmalar, “Eğer onlar üç kardeş iseler, o zaman ancak Dumbledore Ölüm olabilir.” şeklinde devam ediyor. Harry’ye Görünmezlik Pelerini’ni veren o ve bir noktada Diriltme Taşı’nı ve asayı ele geçirdi. Daha da önemlisi, Voldemort son kitapta Harry’ye öldürücü büyüyü yaptığında, Harry King’s Cross’un araf versiyonuna “eski dost”u olan Dumbledore tarafından karşılanarak gelmişti. Bu, yazarın kendisi tarafından resmi onay verilmiş bir teoridir.

Sizde düşüncelerinizi aşağıda yorum olarak bizlerle paylaşır mısınız?

KAYNAK
ÇEVİREN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)