Karakter Analizi: Ravenclaw

 

pm_house_pages_400_x_400_px_final_crest

Kısaca Ravenclaw Nedir?

Ravenclaw, Hogwarts’ın 4 binasından biridir. Kurucusu, Rowena Ravenclaw‘dır ve Ravenclaw diademi değerli hazinesidir. Bina rengi Mavi-Bronzdur ve simgesi kartaldır. Ravenclaw, mantığa ve yaratıcılığa önem veren bir binadır .

Bazı Ravenclawlara göz atalım…

1- Luna Lovegood

7613f14e2b2d762e1445e362bfbc2159

Lakabı LakLak Lovegood’dur.Ginny ile aynı dönemdir.Luna Lovegood’un patronusu yabani tavşandır. Belki asasını sağlama almak için sol kulağının arkasına sıkıştırmış olduğundan, belki Kaymakbirası tıpalarından yapılmış bir gerdanlık taktığından, belki elindeki dergiyi baş aşağı tutmuş olmasından ve belkide turp küpeleri olduğundan ayrıca onları takmaya bayıldığından buram buram çatlaklık kokar. Gözlerini normal insanlar gibi kırpmıyor, insanın gözlerine uzun uzun bakabiliyordu.

Sadece ölümü görebilenlerin gördüğü Testralleri görebiliyordu (Küçükken annesinin ölümünü gördü) Babası Dırdırcı Dergisinin editörüdür.

Luna, seherbazların Çürükdiş Komplosu’nun bir parçası olduğunu düşünür. Bu teoriye göre; karanlık büyü ve dişeti hastalığının bir bileşimiyle, Sihir Bakanlığı’nı içten yıkmaya çalışmaktadırlar. Harry bunu Slug Kulübünde Luna’yı davet ettiğinde Luna’dan duyar ve kahkahalara boğulur.

Luna, Hogwarts Savaşı’na katılmıştı ve Harry’i ölüm yiyen ve ruh emicilerden korumuştu.

2-Cho Chang

cho-cho-chang-16186170-1919-2560

Ravenclaw, takımının arayıcısydı. Bu yüzden Harry ile arasında, Quiddich’te bir kez rekabet olmuştu. Harry’nin ilk hoşlandığı kişiydi. Noel Balosuna, Cedric Diggory ile katılmıştı, ayrıca 3 büyücü turnuvasının 2. Turunda (Göl) Cedric Diggory’nin en çok özlediği kişi olarak esir alınmıştı. Turnuvanın sonunda Cedric’in talihsizce yaşamını yitirmesi onu büyük bir üzüntüye sokar. 

6. Senesindeyken, Harry ile çıkmaya başladı, ama büyük bir üzüntü ve duygu karmaşası içerisinde olduğundan bu ilişki pek uzun sürmedi. Patronusu kuğuydu.

3- Michael Corner

screenshot_2016-11-24-00-19-49

Harry ile aynı dönem bir Ravenclaw ve D.O. nun bir üyesiydi. Ginny Weasley ile bir süre buluşup çıktılar. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde, Hermione’nin kendisini geçmeye çalıştığına inanarak onu kendisine rakip olarak gördü.

D.O. antrenmanları sırasında Ginny ile birlikte calisiyor ve birbirlerine zarar vermeyecek şekilde çalışıyorlardı. Ron Weasley, kardeşini onunla çıkmasından dolayı sürekli kınıyordu.

5. Senesinde, Gryffindor ile yapılan Quidditch maçında, kaybetmeleri üzerine Ginny’e gücendi ve ilişkileri  sona erdi. Bundan sonra Ginny onu “Kötü Kaybeden” lakabıyla anmaya başladı. Harry’nin Cho Chang’den ayrılmasından sonra takımın yeni arayıcısı oldu.

Son senesinde, D.O. nun direnişi sırasında, bir öğrenciyi tutsaklıktan kurtarmaya çalıştığı için Alecto ve Amycus tarafından cezalandırıldı.

Harry D.O.’nun ona görevinde yardım etme teklifini geri çevirmek üzereyken Michael’ın “Bizi bu karmaşanın içinde mi bırakıp gideceksin” şeklindeki yakınması ve diğer grup üyelerinin tepkisi üzerine yumuşamıştır. Patronusu sincaptır.

4- Terry Boot

Terry Boot, Ravenclaw’lı Harry’nin yılından bir öğrencidir. Michael Corner ve Anthony Goldstein’la sıkı arkadaştır. Gilderoy Lockhart’ın düello klübünde Harry’nin ikinci yılında onunla tanışmıştır.

İhtiyaç Odası’ndaki bir D.O. toplantısından sonra Hermione’nin grup üyelerine dağıttığı, iletişim için kullandıkları büyülenmiş Galleonlardan etkilenir ve F.Y.B.S seviyesindeki Protean Büyüsü’nü yapabildiği için ona “Nasıl olur da Ravenclaw’da olmazsın, seninki gibi bir zekâyla?” diye sorar.

Ayrıca dönem sonunda Draco Malfoy, Crabbe ve Goyle Harry’yi Hogwarts Expressi ‘nde pusuya yattıklarında Harry’ye yardım eden D.O. üyelerindendir.

Ayrıca dönem sonunda Draco Malfoy, Crabbe ve Goyle Harry’yi Hogwarts Expressi ‘nde pusuya yattıklarında Harry’ye yardım eden D.O. üyelerindendir.

5- Anthony Goldstein

Anthony Goldstein, Ravenclaw’lı, Harry’nin yılından bir öğrencidir. Terry Boot ve Michael Corner’la sıkı arkadaştır. İlk olarak Zümrüdüanka Yoldaşlığı ‘nda görülmüştür. Bu kitapta Ravenclaw sınıf başkanı olur ve Domuz Kafsı’ndaki Dumbledore’un Ordusu’nun ilk toplantısına Michael’a eşlik ederek katılır. Bir D.O. toplantısında Zacharias Smith’in Anthony’yi silahsız bırakma girişimleri Weasley ikizleri tarafından komik bir şekilde engellenmiştir. Anthony; Malfoy, Crabbe ve Goyle’un yıl sonunda, Hogwarts Ekspresi’nde kurdukları pusuda Harry’ye yardım eden birkaç D.O. üyesinden biridir.

Ölüm Yadigarları ‘nda, İhtiyaç Odası’na kapanan D.O. üyelerinden biri olarak döner ve Voldemort ve Ölüm Yiyenlerle girilen son savaştan önce Hogwarts’a döndüğünde Harry’yi coşkuyla karşılar.

Fantastik Canavarlar filmindeki Goldstein kız kardeşler ile uzaktan akrabalığı vardır.

Hogwarts savaşı sırasında, Molly Weasley, Anthony Goldstein ve Terry Boot.

6-) Padma Patil

images

Padma Patil, Ravenclaw’lı Harry’nin yılından bir öğrencidir. Ve tek yumurta ikizi olan Parvati Patil, Gryffindor’dadır.

Padma Noel Balosu’na Harry’nin eşi Parvati’nin ısrarıyla Ron ile katılmıştır. Harry, Parvati’ye Ron’a bir eş bulması için yalvarmıştır. Ancak Padma Ron ile eş olmaktan o kadar da mutlu değildir çünkü Ron onunla dans etmeyi reddedip bütün geceyi Hermione’nin eşi Viktor Krum’u kıskanarak izlemekle geçirir. Padma ve Parvati en sonunda ilgisiz eşlerini bırakarak Beauxbatons okulundan çocuklarla dans ederler.

Zümrüdüanka Yoldaşlığı ‘nda Padma, Ravenclaw sınıf başkanı olur ve kız kardeşiyle Dumbledore’un Ordusu’na katılır. İkizler aileleri tarafından Dumbledore’un ölümü üzerine Melez Prens ‘in sonundaki cenaze töreninin ardından okuldan alınırlar. Ama Ölüm Yadigarları ‘nda Voldemort ve Ölüm Yiyenler’e karşı son savaşa katılmak için geri dönerler.

7- Marietta Edgecombe

screenshot_2016-11-16-23-30-09

Marietta, Dumbledore’un Ordusu’na, Bakanlık’ın savunma büyülerini öğretme yöntemlerine karşı gelerek bunları gizlice öğrenmeye çalışan öğrenci grubu, isteği dışında Cho’nun baskıları üzerine katılmıştır. Bir keresinde Cho, kazara, beceriksizce yapılmış bir Expelliarmus büyüsüyle cüppesinin kol uçlarını hafifçe yakmıştır. Sonradan Marietta, Umbridge’in muhbiri olur ve gruba ihanet eder. Ancak bu cezasız kalmaz, Domuz Kafası’nda üyelerce imzalanan kağıt Hermione tarafından büyülendiği için Marietta’nın yüzünde mor sivilcelerden oluşan ve tüm yüzünü kaplayan bir “GAMMAZ” yazısı çıkmıştır. Umbridge, kızı D.O. hakkında önemli bilgiler vermeye zorlamış, ancak Marietta yüzünü göstermekten hatta konuşmaktan bile korkmuştur. Kingsley Shacklebolt gizlice kızın hafızasını bir büyüyle siler. Bu olay Harry ve Cho’nun ayrılmasına yol açar. Cho ise arkadaşının “bir hata yaptığı” ve “iyi biri olduğu” konusunda ısrar edip Marietta için durumun, annesi Bakanlık’ta çalıştığı için zor olduğunu söyleyerek yaptıklarını haklı göstermeye çalışır. Rowling, Ölüm Yadigarları çıktıktan sonra yaptığı bir konuşmada “GAMMAZ” yazısının sonradan silindiğini ama hala biraz iz bıraktığını söylemiştir.

8- Roger Davies

cchangrdaviesgofRavenclaw Quidditch takımının kaptanı ve kovalayıcısıdır. Noel Balosuna Fleur ile birlikte katıldı. Harry’nin üst dönemidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Share via
Send this to a friend