Kitaplar

Harry_Potter_ve_Felsefe_Taşı-horz

Felsefe Taşı
Harry_Potter_ve_Felsefe_Taşı
 • Yazarı: J. K. Rowling
 • Orijinal ismi: Harry Potter and the Philisopher’s Stone
 • Çevirmen: Ülkü Tamer
 • Kapak tasarımı: Mary GrandPré
 • Özgün dili: İngilizce
 • Dili: Türkçe
 • Türü: Fantastik
 • Yayınevi: YKY
 • Anadilinde basım tarihi: 2001
 • Sayfa sayısı: 274
 • ISBN: ISBN 975-08-0294-2
 • Önceki eser: Yok
 • Sonraki eser: Harry Potter ve Sırlar Odası
Harry Potter ve Felsefe Taşı (Özgün adı: Harry Potter and the Philosopher’s Stone), J. K. Rowling tarafından yazılmış ve genç büyücü Harry Potter’ın takdim edildiği Harry Potter serisindeki ilk roman. Özgün kitabı ilk defa 30 Haziran 1997’de Londra Bloomsbury Yayınları tarafından basılmıştır ve aynı isimle çekilen filmi uzun konulu film havasında yapılmıştır.

Roman Nestlé Smarties Hikâye Ödülü ve saygın Britanya Kitap ödülü dahil olmak üzere birçok ödüle layık görülmüştür. Harry Potter ve Felsefe Taşı 2001 boyunca 5 milyon kopya satmıştır.

Türkiye’de ise ilk defa Kasım 1999 tarihinde Dost Kitabevi Yayınları’ndan Mustafa Bayındır’ın çevirisiyle, daha sonra ise 1 Nisan 2001 tarihinde Yapı Kredi Yayınları tarafından Ülkü Tamer’in çevirisiyle basılmıştır.

Konusu;
Küçük yaşta ailesini kaybeden Harry Potter, anne ve babasının da mezun olduğu Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu müdürü Albus Dumbledore tarafından kapılarına bırakıldığı günden beri teyzesi, eniştesi ve kuzeni Dudley ile birlikte büyünün gerçek olduğundan dahi habersiz bir şekilde yaşamaktadır. Eniştesi, teyzesi ve kuzeni Harry’e çok kötü davranmaktadırlar ve Harry merdiven boşluğunun altındaki bir odada yaşamaktadır. Çok mutsuz bir çocukluk geçiren Harry’nin 11. doğum günü yaklaşmaktadır.

Bir gün Harry’ye Hogwarts’dan bir kabul mektubu gelir fakat büyücüleri birer ucube ve utanç kaynağı olarak gören eniştesi Harry’nin mektubu okumasına izin vermez. Fakat mektupların arkası kesilmez hatta giderek artan sayıda mektuplar gelmeye devam eder. Bir gün evin her yerinden mektup yağmaya başlar. Eniştesi evdekileri de alarak evden ayrılırlar ve çok uzak bir yere giderler. Denizin ortasındaki bir adada, küçük bir kulübede yaşamaya başlarlar. Bir akşam kulübeye Hagrid adında bir yarı dev gelir. Hagrid, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun anahtar sorumlusu ve bekçisidir. Hagrid, Harry’nin mektupları okuyamadığını öğrenir ve Harry’e her şeyi anlatır. Anne ve babası trafik kazasında ölmemişlerdir. Onlar büyücüdürler ve karanlık büyücü Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir. Harry de bir büyücü adayıdır. Harry, bugüne kadar tüm gerçekleri kendisinden saklayan teyzesi ve eniştesine çok kızar. Hogwarts Büyücülük Okuluna gitmeye karar verir. Okul öncesi alışverişi için Hagrid ile birlikte Diagon Yolu’na giderler. Buradan bir asa, uçan süpürge, büyücülük kitapları, haberci bir baykuş (karbeyazı rengindeki baykuşu Hedwig) gibi okulda ihtiyacı olacak şeyleri alırlar.

Okulun başladığı 1 Eylül günü Londra King’s Cross Tren İstasyonu’na gider. Okula gidecek Hogwarts Ekspresi’nin bulunduğu 9 3/4 peronundan trene biner.

Harry trende Ron ve Hermione adında iki arkadaş edinir.

Hogwarts’ta okula yeni başlayan çocukların kalacakları binalar ve sınıflar büyülü ve eski püskü bir şapka olan seçmen şapkanın seçimiyle belirlenir. Okulda dört bina ve sınıf vardır. Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin. Slytherin’den genellikle kötü büyücüler çıkmaktadır. Harry’nin okul süresince hep rakibi olacak Malfoy Slytherin’ne seçilir. Harry, Ron ve Hermione ise aynı binaya, Gryffindor’a seçilirler. Artık dersler başlamıştır. Harry ve arkadaşları değişik alanlarda büyücülük dersleri almaya başlarlar. Çok farklı maceralar onları beklemektedir artık. Harry Gryffindor’a seçildiği için daha ilk yılından “Malfoy” ailesinin düşmanı olmuştur.

Bir gün Harry ve arkadaşları okulda girilmesi yasak olan üçüncü koridora giderler. Burada üç başlı bir canavarın koruduğu “Felsefe Taşı” bulunmaktadır. Felsefe Taşı sahibine ölümsüzlük ve üstün güçler vermektedir. Harry’nin anne ve babasını öldüren kötü büyücü Voldemort da Felsefe Taşının peşindedir. Harry taşı bulur ve Voldemort ile ilk mücadelesini yaşar. Harry Voldemort’u etkisiz hale getirir.

Bu arada okulun sınıfları arasında çeşitli yarışmalar düzenlenmektedir. Gryffindor binası Harry’nin üstün başarıları ile Quidditch’te birinci olur. Artık okul bitmiş ve yaz tatili gelmiştir. Öğrenciler Hogwart Ekspresi ile yaz tatili için evlerine giderler. Harry bu durumdan pek hoşnut değildir, çünkü tatilini geçirebileceği bir ailesi yoktur ve şimdiden okulunu özlemiştir.

Sırlar Odası
Harry_Potter_ve_Sırlar_Odası_kitap_kapağı
 • Yazarı: J. K. Rowling
 • Orijinal ismi: Harry Potter and the chamber of secrets
 • Çevirmen: Sevin Okyay
 • Kapak tasarımı: Mary GrandPré
 • Özgün dili: İngilizce
 • Dili: Türkçe
 • Türü: Fantastik
 • Yayınevi: YKY
 • Anadilinde basım tarihi: 2001
 • Sayfa sayısı: 314
 • ISBN: ISBN 975-08-0295-0
 • Önceki eser: Harry Potter ve Felsefe Taşı
 • Sonraki eser: Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Harry Potter ve Sırlar Odası (Orijinal adı: Harry Potter and the Chamber of Secrets), J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin ikinci kitabıdır. İngiltere’deki ilk basımı 2 Temmuz 1998’de yapılmıştır. Yapı Kredi Yayınlarının 1 Mayıs 2001’de yayınladığı eseri Türkçeye Sevin Okyay çevirmiştir.

Konusu;
Harry’nin doğum günü Dursley’lerce kutlanmadan geçer.Yine de Dobby adındaki cin onu ziyaret etmiş ve okula dönmemesi için kandırmaya çalışmıştır. Dobby, evde hasar yarattıktan sonra Bayan Dursley Harry’yi odasına kilitler. Harry’yi uçan arabalarıyla gelen ve onu alıp evlerine götüren Weasley kardeşler kurtarır. Okul kitapları için alış veriş yaparken Harry ve arkadaşları yeni bir profesör ile tanıştırlar; Gilderoy Lockhart. Harry ve Ron 9 ¾ peronudaki Hogwarts trenine yetişemeyince yine okula gitmek için büyülü arabayı ödünç alırlar. Okuldaki ilk Quidditch çalışmasında Gryffindor’lular, Draco Malfoy’un Slytherin’in yeni Arayıcısı olduğunu ve babasının tüm takım için 2001 süpürgelerinden aldığını öğrenir veçok şaşırırlar. Çalışma Malfoy’un Hermione’yi Bulanık (Muggle aileden gelen) şeklinde çağırmasıyla kötüye gider. Kısa bir süre sonra Harry, Profesör Lockhart’a zorunlu olarak yardım eder ve ölüm konuşan kin dolu bir ses duyar.Harry, Ron ve Hermione Neredeyse Kafasız Nick’in partisine katılırlar. Geri dönerlerken Harry o kin dolu sesi tekrar duyar ve hademenin kedisini kara bir büyü yüzünden taşlaşmış olarak bulurlar. Duvarlardaki mesajda Sırlar Odası uyarısı vardır. Çocuklar, Profesör Binns’den Salazar Slytherin’in Muggle’lara karşı olan önyargısını, Sırlar Odası’nı ve onun mirasçısını öğrenirler. Ron bu mirasçının Draco Malfoy olduğunu düşünür ve Hermione de çoközlü iksiri içip Draco’nun arkadaşlarının kılığına girerek bir sonraki Quidditch maçından önce onunla konuşmayı önerir. Harry’nin kolu maç sırasında topun çarpması sonucu kırılır. Lockhart’ın büyüsüyle de iyileşmek yerine kemikler tamamen yok olur. Harry, revirde iyileşirken Dobby tekrar ziyaret edip uyarır.O gece Colin Creevey’e saldırdırırlar.Duello klübü toplantısında Malfoy,yılan görüntüsü yapar.Harry,yılana Justin’i bırakması için bağırdığı zaman herkes onun yılanlarla konuşabildiğini anlar. Çok geçmeden Justin’e de saldırırlar. Yen Yıl tatili sırasında Harry, Ron ve Hermione çok özlü iksiri denerler. Harry ve Ron, Dr aco Malfoy’un mirasçı olmadığını öğrenirler fakat Hermione yanlışlıkla kendini bir kediye dönüştürür. H arry, Mızmız Myrtle’ın odasında boş bir günlük bulur. Günlük bir zamanlar, Tom Riddle’a aittir; yani okulun 50 yıl önceki bir öğrencisine.Sonra günlük çalınır ve Hermione ile diğer kıza saldırılır. Daha kötüsü; Hagrid hapishaneye gönderilir ve Dumbledore’un müdürlük görevi askıya alınır. Harry ve Ron Yasak Ormana girerek Hagrid’e yardım etmek isterler. Orman’da dev bir örümcek olan Aragog’la karşılaşırlar.Aragog onlara Hagrid’in suçsuz olduğunu söyler. Harry duyduğu sesin borulardan geldiğini ve dev bir yılana ait olduğunu öğrenir. Ron’un kızkardeşi Ginny, Sırlar Odası’na götürülür. Bu yüzden Harry, Ron ve Profesör Lockhart onu bulmak için doğru borulara giderler. Harry, Tom Riddle yani Lord Voldemort ile karşı karşıya gelir. Voldemort, Ginny’yi de esir almıştır. Fakat Dumbledore’nun Anka Kuşu Fawkes’in yardımıyla Harry Voldemort’u yener.

Azkaban Tutsağı
HarryAzkaban
 • Yazarı: J. K. Rowling
 • Orijinal ismi: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
 • Çevirmen: Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
 • Kapak tasarımı: Mary GrandPré
 • Özgün dili: İngilizce
 • Dili: Türkçe
 • Türü: Fantastik
 • Yayınevi: YKY
 • Anadilinde basım tarihi: 2001
 • Sayfa sayısı: 314
 • ISBN: ISBN 975-08-0331-6
 • Önceki eser: Harry Potter ve Sırlar Odası
 • Sonraki eser: Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (Orijinal adı: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban), J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin üçüncü kitabıdır. İngiltere’deki ilk basımı 8 Temmuz 1999’da yapılmıştır. Kitabın filmi 31 Mayıs 2004’te vizyona girmiştir. Yapı Kredi Yayınlarının 1 Mayıs 2001’de yayınladığı eseri Türkçe’ye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu çevirmiştir.

Konusu;
Harry Potter, serinin 3. bölümünde yazın sonunda görmüş olduğu dev siyah köpek yüzünden kafası fazla karışmış halde okula başlar. Özellikle Sihir Bakanı Cornelius Fudge’ın kendisi hakkında söylediği şeyler onun bir çıkmazda olduğunu göstermiştir. Okulda devamlı olarak gördüğü Ruh Emiciler ve Ron’un Scabbers adlı faresindeki gariplikler her şeyin başlangıcıdır. Tüyler ürpertici Azkaban kalesinden nasıl olduysa kaçan ve yıllar önce Lord Voldemort’un gücünün zirvesinde olduğu dönem tek lanetle 13 kişiyi birden öldürebilen azılı katil Sirius Black’in Lord Voldemort’un hizmetkarı olduğu sanılmaktadır. Sirius Black anlaşılamayan bir şekilde Ron Weasley’nin faresini ele geçirmeye çalışmak için Hogwarts’a gelir. Çok geçmeden Black’in bir Animagus olduğu anlaşılır. Prof.Remus Lupin ile Bağıran Baraka’da buluşan, peşlerinden Harry ve arkadaşlarını getiren Sirius (animagus hali köpektir) Scabbers’in aslında bir animagus olduğunu itiraf eder. Scabbers 12 yıl önce Sirius Black’in karıştığı olayda öldü sanılan ve Lord Voldemort’un asıl hizmetkarı olan Kılkuyruk lakaplı Peter Pettigrew’dir. Pettigrew bütün o cinayetleri işlemiş ve fareye dönüşüp kaçarak kendine öldü süsü vermiştir. Sirius, olan biten her şeyi Harry’e anlatır ve Peter, sahibinden kurtularak asıl sahibi Lord Voldemort’a kaçmayı başarır. Olayların şokunu atlatmaya çalışan Harry kısa zaman önce vaftiz babası olduğunu öğrendiği ve anne babasına ihanet ettiğini sandığı için nefret ettiği Sirius Black’in masum olduğunu öğrenir. Sirius’un kendisiyle yaşama teklifi onu hayli mutlu eder. Bu sırada Harry’nin en sevdiği Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni Lupin’in Kurtadam özelliğini aileler öğrenir. Remus Lupin kontrolsüz şekilde dolunayda dönüşüm geçirmiş olması gerekçesiyle okuldan ayrılmak için istifa ederek Hogwarts’taki işini bırakır. Harry ve arkadaşlarına ise masum olduğuna kimsenin inanmayacağını ve ruh emicilerin onu buldukları anda saldıracaklarını bildikleri Sirius’u, Hipogrif (bir atın gövdesine ve bir kartalın kanatlarıyla başına sahip uçabilen sihirli bir yaratık) Şahgaga ile okuldan kaçırma görevi düşer. Kitap Sirius’un Hipogrif Şahgaganın sırtında semaya uçup uzaklara gitmesi ve Harry’nin yaz tatili için teyze ve eniştesinin evine dönmesiyle son bulur.

Ateş Kadehi
Harry_Potter_ve_Ateş_Kadehi_(kitap)
 • Yazarı: J. K. Rowling
 • Orijinal ismi: Harry Potter and the Goblet of Fire
 • Çevirmen: Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
 • Kapak tasarımı: Giles Greenfield (BK), Mary GrandPré (ABD)
 • Özgün dili: İngilizce
 • Dili: Türkçe
 • Türü: Fantastik
 • Yayınevi: YKY
 • Anadilinde basım tarihi: 2001
 • Sayfa sayısı: 660
 • ISBN: ISBN 975-08-0331-0
 • Önceki eser: Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
 • Sonraki eser: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (Orijinal adı: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban), J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin üçüncü kitabıdır. İngiltere’deki ilk basımı 8 Temmuz 1999’da yapılmıştır. Kitabın filmi 31 Mayıs 2004’te vizyona girmiştir. Yapı Kredi Yayınlarının 1 Mayıs 2001’de yayınladığı eseri Türkçe’ye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu çevirmiştir.

Konusu;
Harry, yaz tatilinin bir kısmını Dursley’lerde geçirdikten sonra arkadaşı Ron’un daveti üzerine yaz tatilinin geri kalanını Kovuk’ta geçirmeye karar verir. Kovuk’ta geçirdiği birkaç mutlu günün ardından Weasley ailesi ile birlikte (Molly hariç) Quidditch Dünya Kupasını izlemeye gider. Ölüm yiyenlerin muggle’ları terörize ettiği ve Voldemort’un kara işaretinin yapıldığı tantanalı bir gecenin ardından Harry Hogwarts’a geri döner.

Hogwarts bu yıl önemli bir büyücülük turnuvasına ev sahipliği yapmaktadır. 19. yüzyılın başından beri düzenlenmeyen Üçbüyücü turnuvası Dumbledore’un çabaları sonucunda Hogwarts’ta düzenlenir. Ateş kadehi denen sihirli bir nesnenin her okuldan seçtiği bir şampiyon okulunu hayatı pahasına turnuvada temsil etmek zorundadır. Hogwarts’ı Cedric Diggory’nin, Beauxbatons’u Fleur Delacour’un, Durmstrang’i Viktor Krum’un temsil ettiği yarışmaya, Harry de garip bir şekilde ismi çıktığı için (Sonradan Deli Göz Moody kılığındaki Barty Crouch Jr.’ın şaşırtma büyüsü yaptığı ortaya çıkmıştır.)dördüncü olarak katılmak zorundadır. Balo gecesinde şampiyonlar baloyu eşleriyle dans ederek açacaklardır ve Harry Cho’ya balo için dans teklif eder. Cho ise Cedric’e söz verdiği için gelemeyeceğini söyler.Ron Hermione’nin onunla beraber baloya geleceğine kesin gözüyle bakmaktadır fakat Hermione ünlü Quidditch oyuncusu ve Durmstrang’ı temsil eden şampiyon Viktor Krum’la baloya katılınca Ron yanıldığını anlamıştır ve çok kıskanmıştır. Hem Harry hem de Ron baloya katılacak birini bulamadıklarını Gryffindor’un ortak salonunda konuşurlarken Parvati ve Lavender’ı görürler ve Harry parvatiye baloda onun eşi olmasını teklif eder, Lavender’in Ron’a eşlik edip edemeyeceğini sorar. Parvati de Harry ile birlikte gelebileceğini ve Lavender’ın başka birine söz verdiğini, ama kardeşi Padma’nın Ron’la gelebileceğini söyler. Üçbüyücü turnuvasının ilk görevinde ne olacağını bilmeyen Harry Deligöz Moody’nin kılığına girip Hagrid’i ilk görevde ejderhaların olacağını söylemesi için dürtükleyen Barty Crouch sayesinde öğrenir. Sonra bunun Fleur ve Viktor’un da bildiğini öğrenince haksızlık olmasın diye Cedric’e de söyler. İlk görevde ejderhayla savaşmak için Hermione’yle birlikte çağırma büyüsü çalışır. Görev esnasında ateşoku süpürgesini çağırır ve ejderhanın dikkatini dağıtıp uçarak ejderhaların yumurtasını alır. Alırken yaralandığı için puanı kırılır. Cedricle ikisi aynı puanla birinci olurlar. Daha sonra ikinci görevin yumurtanın içinde olduğu söylenir. Yine Barty Crouch’un Cedric’i dürtüklemesiyle Cedric sınıf başkanı banyosundaki deniz kızı tablosundan ikinci görevi öğrenir ve minnet borcunu ödemek için ikinci görevi nasıl bulacağını Harry’e söyler. Cedric Harry’e sınıf başkanlarının banyosuna yumurtayla beraber gidip banyo yapmasını söyleyinca Harry dalga geçtiğini sanır ama yine de banyoya gider. Gizemi çözer. İkinci görevde Hogwarts’ın arazisindeki göle gidip dalmak ve gölün dibindeki deniz halkından sevdiği kişiyi kurtarmaktır. Harry ne kadar araştırsada gölün dibinde bir saat nasıl kalabileceğini bulamaz. Görevden önceki gece Hemione’yi ve Ron’u Profesör Mcgonagall çağırır. Böylece Harry tek başına yine bir şey bulamaz. Görevden önceki gece Harry uyuyakalır ve (yine Barty Crouch’un dürtüklemesiyle) Dobby onu göreve 10 dakika kala uyandırır ve galsamotunu verir. Göle girmeden önce galsamotunu yutmasını söyler. Harry göle girmeden önce galsamotunu yutar ve birden solungaçları olur. Deniz halkının şarkısını duyar ve deniz halkının kasabasını bulur. Kasabanın meydanındaki heykelin çevresine Cho Chang, Hermione, Ron ve Fleur Delacour’un 7 yaşındaki kızkardeşi bağlanmıştır. Harry yerdeki enivri taşla Ron’un iplerini keserken Victor Krum Hermione’yi, Cedric Diggory ise Cho’yu alır götürür. Bunun üzerine Harry Ron ve Fleur’un kızkardeşini kurtarıp yukarı çıkar. Çıktığında Fleur’un suya girerken büyüyle ilgili bir sorunla karşılaştığını ve sudan çıkmak zorunda kaldığını öğrenir. Bunun üzerine kardeşini kurtardığı için Fleur Harry’e teşekkür eder. En yüksek puanı Cedric ve Harry alır. Üçüncü görevi bizzat açıkça söylerler. Üçüncü görev, Qudditch sahasındaki labirente girip labirentteki yaratıkları ve büyülü tuzakları geçerek labirentin sonundaki kupaya dokunmaktır. Dokunan 1000 galleonluk ödülün sahibi olup kupayı kaldıracaktır. Barty Crouch Harry’nin yaratıklardan ve birsürü beladan kurtulup Harry’i labirentin sonuna götürmeye yardım eder. Cedric ile Harry aynı anda kupaya ulaşırlar ve beraber kupaya dokunurlar. Dokundukları anda Barty Crouch’un anahtara çevirdiği kupa onları Voldemort’un olduğu mezarlığa götürür. Voldemort burada birsürü ölümyiyenle beraber 13 yıl sonra Harry’nin kanı ve Kılkuyruk’un yardımı sayesinde yeniden dirilir. Harry’nin kanı,babasının kemiği ve Peter Pettigrew’in etiyle dirildikten sonra Harry ile düello ederler. Ancak Harry ve Voldemort’un asası aynı anka kuşu tüyüne sahip olduğu için asaların kardeş olması durumunda ortaya çıkan Priori Incantatem yaşanır ve büyüler ortada kenetlenir. Düello esnasında Harry’nin asasının ucundan babasının ve annesinin hayaleti belirir ve kupaya dokunursa kurtulabileceğini söylerler. Sonra Peter Pettigrew’in lanetle öldürdüğü Cedric (kupaya dokunduktan sonra öldürülmüştür) belirir ve cesedini annesi ve babasına götürmesini ister. Bunun üzerine Harry Cedric’in cesedini alır ve kupaya dokunarak Voldemort’tan kurtulur. Kupa onu Quidditch sahasına geri götürür. Üç görevden oluşan turnuvayı Harry, Barty Crouch Jr.’ın yardımı sayesinde kazanır.

Harry trenle eve dönerken turnuvadan kazandığı galleonları Fred ve George’a hediye eder ve 6. kitapta bahsedilen Weasley Büyücü Şakaları dükkânının kurulmasına önayak olur.

Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Hp_zümrüdüanka_yoldaşlığı
 • Yazarı: J. K. Rowling
 • Orijinal ismi: Harry Potter and the Order of Phoenix
 • Çevirmen: Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
 • Kapak tasarımı: Mary GrandPré
 • Özgün dili: İngilizce
 • Dili: Türkçe
 • Türü: Fantastik
 • Yayınevi: YKY
 • Anadilinde basım tarihi: 2003
 • Sayfa sayısı: 1114
 • ISBN: ISBN 975-08-0645-X
 • Önceki eser: Harry Potter ve Ateş Kadehi
 • Sonraki eser: Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (özgün adıyla Harry Potter and the Order of the Phoenix), J. K. Rowling’in yazdığı Harry Potter serisinin beşinci kitabıdır. İlk basımı 2003’te yapılmıştır. Türkçeye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu tarafından çevrilmiştir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı serinin en uzun kitabıdır. 2007 yılında film ve Electronic Arts tarafından geliştirilen video oyunu uyarlamaları yapılmıştır.

Konusu;
Roman, Harry Potter ve onun kuzeni Dudley’ye ruh emicilerin saldırmasıyla başlar. Harry, ruh emicilere karşı bir muggle önünde büyü yaptığından dolayı suçlanır ve Sihir Bakanlığı’na mahkemeye çağrılır; fakat Harry mahkemede tüm suçlardan Dumbledore sayesinde aklanır. Dumbledore, Voldemort’un geri dönmesinden dolayı Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı tekrar toplar. Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Voldemort’a karşı kurulmuş gizli bir örgüttür. Harry ve Dumbledore’un Voldemort’un geri döndüğünü söylemelerine karşın Sihir Bakanlığı ve büyücü dünyası buna inanmamakta veya inanmak istememektedir.

Hogwarts’ı kontrol altında tutmak için, Sihir Bakanlığı okula Dolores Umbridge adında bir bakanlık üyesi atar. Dolores Umbridge, Hogwarts’ı yarı diktatörce yönetmeye çalışır. Öğrencilerin karanlık sanatlara karşı büyü öğrenmelerine karşı çıkarak Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersindeki büyü kısmını müfredattan çıkarır. Harry buna itiraz etse de işe yaramaz hatta bu yüzden ceza alır. Bunun üzerine Harry, Hermione ve Ron’un ısrarıyla Dumbledore’un Ordusu adıyla gizli bir grup kurar. Grubun amacı öğrencilerin Karanlık Sanatlara karşı büyü alıştırması yaparak kendilerini savunabilmelerini sağlamaktır. Harry, Voldemort’la arasında telepatik bir bağ olduğunu anlar ve Voldemort’un birçok faaliyetini görebilir; daha sonra Voldemort da bunu anlayacaktır. Romanın sonraki kısmında Harry ve arkadaşları Ölüm Yiyenlerle karşı karşıya gelirler. Bunlara yardıma gelen Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyelerinin de katılımıyla büyük bir düello başlar ve bu düelloda Sirius Black, Lucius Malfoy’u etkisiz hale getirirken, kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından arkasından vurularak öldürülür. Daha sonra Dumbledore’un da gelişiyle birçok Ölüm Yiyen yakalanır fakat bundan da önemlisi Voldemort’un geri döndüğü tüm sihir dünyası tarafından anlaşılır.

Dumbledore, Harry’e yıllar önce hakkında yapılan kehaneti anlatır. Kehanete göre Voldemort ile Harry’den birinin yaşaması için diğerinin ölmesi gereklidir.

Melez Prens
Harry_Potter_ve_Melez_Prens_kitap_kapağı
 • Yazarı: J. K. Rowling
 • Orijinal ismi: Harry Potter and the Half-Blood Prince
 • Çevirmen: Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
 • Kapak tasarımı: Mary GrandPré
 • Özgün dili: İngilizce
 • Dili: Türkçe
 • Türü: Fantastik
 • Yayınevi: YKY
 • Anadilinde basım tarihi: 2007
 • Sayfa sayısı: 594
 • ISBN: ISBN 975-08-0995-5
 • Önceki eser: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 • Sonraki eser: Harry Potter ve Ölüm Yadigârları
Harry Potter ve Melez Prens (Özgün adı: Harry Potter and the Half-Blood Prince), J.K. Rowling’in yedi kitaplık Harry Potter serisinin altıncı kitabı. Türkçe’ye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu tarafından çevrilmiştir. Harry Potter’ın Hogwarts’taki altıncı yılında geçen roman, Lord Voldemort’un geçmişini, Harry’nin son savaş için hazırlıklarını ve ergenlik döneminde gelişen romantik ilişkileriyle duygusal çatışmalarını konu alır.

Konusu;
Kitapta, Lord Voldemort Draco Malfoy’u Albus Dumbledore’u öldürmekle görevlendirmiştir. Eğer Draco beceremezse bunu Snape yapacaktır; bunu kendi evinde, Bellatrix’in yaptığı bozulmaz yeminde söylemektedir. Draco, ailesinin geçmişini öğrenir; babasının bir Ölüm Yiyen olduğunu, Voldemort’un en sadık yandaşlarından biri olduğunu ve bu görevin ailesinde soydan gelen bir gelenek olduğunu öğrenir. Harry, Melez Prens’in iksir kitabının yardımı ile bir ödül olarak kazandığı Felix Felicis, (Sıvı Şans), adlı iksiri içer ve Slughorn’dan hortkuluklar hakkındaki anısını alır. Bundan sonra Dumbledore hortkuluklar hakkındaki fikrinden emin olur ve bunları Harry’e anlatır. Harry, hortkulukları bulmak için kitabın sonuna doğru Dumbledore ile bir mağaraya gider. Sonunda Hortkuluk’un bulurlar ancak onu alabilmek için bir iksiri içmeleri gerekir. Dumbledore iksiri içer ve içtiği iksir yüzünden zayıf düşer. Harry madalyonu alır ve okula gitmelerini sağlar. Okula döndüklerinde üzerinde Kranlık İşareti gördükleri için hemen Astronomi Kulesi’ne giderler. Orada Dumbledore Harry’i dondurur ve o anda da Draco Malfoy ortaya çıkarak Dumbledore’un asasını uçurur. Diğer Ölüm Yiyenler de okula gelir ve Draco’yu, Dumbledor’u öldürmesi konusunda kışkırtırlar. O anda Snape gelir ve Avada Kedavra Laneti ile Dumbledore’u öldürür. Harry daha sonra bunun planlanmış bir şey olduğunu ve Dumbledore’un zaten öleceğini anlatacaktır. Melez Prens ise aslında Snape’tir.

Ölüm Yadigârları
Harry_Potter_ve_Ölüm_Yadigârları
 • Yazarı: J. K. Rowling
 • Orijinal ismi: Harry Potter and the Deathly Hallows
 • Çevirmen: Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
 • Kapak tasarımı: Mary GrandPré
 • Özgün dili: İngilizce
 • Dili: Türkçe
 • Türü: Fantastik
 • Yayınevi: YKY
 • Anadilinde basım tarihi: 2007
 • Sayfa sayısı: 690
 • ISBN: ISBN 978-97-508-1298-9
 • Önceki eser: Harry Potter ve Melez Prens
 • Sonraki eser: Yok
Harry Potter ve Ölüm Yadigârları (İngilizce: Harry Potter and the Deathly Hallows), J. K. Rowling’in yazdığı Harry Potter serisinin yedinci ve son kitabı. İngilizce baskısı 21 Temmuz 2007 tarihinde yayımlandı. Kitap, Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu tarafından Türkçe’ye çevrildi ve Yapı Kredi Yayınları tarafından 9 Ekim 2007 günü saat 10:00’da piyasaya sürüldü.

Amerikan basımının kitap kapağını Mary GrandPré hazırlamıştır. Türkçe baskısında 690 sayfa olan kitap, İngiltere baskısında 608 sayfa, Amerikan baskısında 759 sayfadır. Kitap İngilizce baskının yayımlanmasının ardından ilk 24 saatte 11 milyon satmıştır.

Kitabın Türkçe başlığının “Harry Potter ve Ölümcül Takdis” olacağına ilişkin söylentilere rağmen kitap Türkçede “Harry Potter ve Ölüm Yadigârları” ismiyle yayımlandı.

Kitabın adının yayınlanmasından çok kısa bir süre önce J. K. Rowling kitap için üç başlık belirlediğini duyurmuştur. Son kitap başlığı, Harry Potter and the Deathly Hallows 21 Aralık 2006 tarihinde J.K. Rowling’in resmi web sitesinde Noel temalı bir adam asmaca ile halka duyuruldu, daha sonra kitabın yayımcıları tarafından kısaca doğrulandı. Eş zamanlı bir sohbette Rowling’e düşündüğü diğer kitap başlıkları sorulduğunda, Rowling Harry Potter and the Elder Wand (Harry Potter ve Mürver Asa) ve Harry Potter and the Peverell Quest (Harry Potter ve Peverell Görevi) kitap adlarından bahsetti.

Konusu;
Hortkuluk’lar Aranırken
Kitabın başlarında Bill ile Fleur’un düğünü olur. Fakat Ölüm Yiyenler düğünü basar; Harry, Ron, Hermione ve diğerleri Bakanlık’ın Voldemort tarafından ele geçirildiğini ve Sihir Bakanı Rufrus Scrimgeour’un öldürüldüğünü öğrenirler.

İlk önce Tottenham Court Road’a giderler. Bir kafeye oturarak olup bitenleri değerlendirirken iki Ölüm Yiyen’in saldırısına uğrarlar. Harry, Ron ve Hermione Hortkulukların peşine düşerler. İlk önce Grimmauld Meydanı 12 Numara’ya gider ve Kreacher (Black ailesinin ev cini) ile konuşurlar. R.A.B.’ın aslında Sirius’un kardeşi Regulus olduğunu öğrenirler. Regulus, Slytherin’in madalyonunu (Hortkuluk’lardan bir tanesi) Kreacher’a saklaması için vermiş, fakat Mundungus kolyeyi çalmış ve Dolores Umbridge’e vermek zorunda kalmıştır. Harry, Ron ve Hermione Sihir Bakanlığı’na kılık değiştirerek girerler ve orada, Ruh Emici’lerin gücünü kullanarak Muggle ana-babadan doğma büyücü ve cadıları tespit etmeye çalışan Umbridge’den, Hortkuluk’u çalarlar. Bu esnada da Muggle ana-babadan doğmakla suçlananların bir çoğunu kurtararak oradan kaçarlar.

Bakanlık’tan buharlaşarak kaçmaya çalışırken Ölüm Yiyen ve aynı zamanda Bakanlık’ta bulunan Yaxley Hermione’nin elini tutar yani onlarla birlikte buharlaşır, Hermione ondan elini zor kurtarır ve bu yüzden Sirius’un evi yerine bir ormana buharlaşırlar. Çünkü artık Yaxley ve diğer Ölüm Yiyenler Grimmauld Meydanı 12 numaraya girebileceklerdir. Mecburen orada kamp kurarlar ve kılıcı bulup Hortkuluk’u yok edene kadar orada kalırlar.

Harry ve Ron onlar çadırdalarken kavga ederler. Ron Harry’nin pek bir şey bilmediğini düşünmektedir. Ron gruptan ve oradan ayrılır. Bunun üzerine Harry ve Hermione tek başlarına Godric’s Hollow’a giderler. Voldemort’un yılanı Nagini(Bathilda Bagshot kılığında) ile karşılaşırlar. Hermione’nin yılana yaptığı Confringo Büyüsü yerden seker ve Harry’in asası kırılır. Kaçarlar. Harry Hermione’nin asasını alır. Bu arada Harry bir akşam çadırda nöbet tutarken Maral (dişi geyik (ceylan)) şeklinde bir Patronus gelir ve Harry onun peşinden giderek Gryffindor’un kılıcını bulur (bu arada o maralı Harry’ye yardım etmek üzere Snape yollamıştır). Kılıç bir buz kütlesinin arkasındadır, Harry buzu kırıp soğuk suyun içine girer ve tam boğulmak üzereyken Ron gelip onu kurtarır. Ayrıca, Ron Hortkuluk’u da yokeder. Böylece Ron, Harry ve Hermione tekrar barışırlar.

Ölüm Yadigârları
Harry, Ron ve Hermione Xenophilius Lovegood’un (Luna Lovegood’un babası) evine gider ve onunla görüşürler. Xenophilius onlara 3 sihirli nesneden söz eder: Mürver Asa (güçlü bir asa), Diriltme Taşı (öldükten sonra tekrar dirilten taş), Görünmezlik pelerini. Bu 3 nesnenin ortak bir adı vardır: Ölüm Yadigarları. Harry bu nesnelerden birinin kendi görünmezlik pelerini olduğunu, Diriltme Taşı’nın ise Dumbledore’un verdiği Snitch’in içinde olduğunu ise daha sonra fark eder. Mürver Asa ise Dumbledore’un mezarındadır, fakat Voldemort gidip asayı alır.

Harry, Ron ve Hermione saklandıkları bir yerde “Voldemort”un adını andıkları için yanı başlarında biten ölüm yiyenler tarafından yakalanırlar çünkü ölüm yiyenler o isme tabu koymuşlardır ve ismin söylenmesi sonucunda koruyucu büyüler kırılarak bir tür sihirsel düzensizlik ortaya çıkar. Yakalandıktan sonra Malfoy’ların evine götürülürler. Dean Thomas, Luna Lovegood, Bay Ollivander ve cincüce Griphook da orada esirdir. Bellatrix Hermione’ye işkence yaparak kılıcı nereden bulduklarını, kılıcın gerçek olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Bu sırada Harry daha önce Hagrid’in ona hediye ettiği ve boynundan hiç çıkarmadığı kesesinin içine koyduğu (Sirius’un ona verdiği) aynayı çıkarır ve aynada mavi (tıpkı Dumbledore’un gözlerine benzeyen) bir göz görür ve ondan yardım ister. Daha sonra (orada büyücülerin buharlaşması imkânsızdır) ev cini Dobby gelir ve Harry, Hermione, Ron, Luna, Dean, Olliavendar ve cincüce Griphook’u (kendi canı pahasına) kurtarır. Dobby, Onları Bill ve Fleur’un evine buharlaştırır ve buharlaşma sırasında Bellatrix’in Harry’ye attığı gümüş bir hançer ona gelir ardından da ölür. Bu arada onlar Bill’lerdeyken Remus Lupin onları görmeye gelir. Tonks’un bir bebeği (erkek) olduğunu söyler ve Harry’den vaftiz babası olmasını ister.

Harry, Bellatrix Lestrange’in kılıç işini bu kadar büyütmesinden şüphelenir. Çünkü aslında aldatmaca olan sahte kılıç Bellatrix’in kasasında saklanmaktadır, eğer bu kılıç Harry, Ron ve Hermione’deyse onların kasaya girmiş olmaları gerektiğini düşünür ve kasaya girmeleri ihtimali onu çılgına çevirir. Sürekli başka ne aldın diye sorması işi iyice açığa vurur. Diğer Hortkuluk’un yani Hufflepuff’un Kupasının Gringotts’ta Bellatrix’in kasasında olduğunu tahmin eder. Hermione ve Ron’la birlikte Gringotts’a giderler ve Hortkuluk’u bulup yok ederler. Kasadan çıkmak üzerelerken cincüce Griphook onların gizli işler çevirdiğini, hırsız olduklarını söyler ve bu yüzden oradaki devasa ejderha ile kaçarlar.

Harry, Voldemort’un gözlerinden onun bankaya gidip Cincücelerin çoğunu öldürdüğünü görür.

Voldemort, Harry’in Hortkuluk’ları aradığını anlar. Hortkuluk’larının nerede olduklarını ve ne kadar güvende olduklarını hesaplamaya çalışır. Tam o sırada Harry Voldemort’un gözlerinden görmeye başlar ve son Hortkuluk’un Hogwarts’ta olduğunu öğrenir fakat nerede olduğunu öğrenememiştir. Okula gittiğinde Hortkuluk’un nerede olduğu açığa çıkacaktır: Ravenclaw’ın tacı (diademi).

Hogwarts Savaşı
Savaştan Önceki Olaylar
Haziran 1996’da Sihir Bakanlığı, geçmişte birçok sorun yaratan Lord Voldemort’un döndüğünü resmen açıklamıştır. Ardından, gelen baskılarla Sihir Bakanı Cornelius Fudge’ın yerine Rufus Scrimgeour gelmiştir. Bundan sonra Britanya Sihir Dünyası’nda kendine Ölüm Yiyen diyen Voldemort yandaşları, devlerle birlikte birçok muggle’a zarar vermiş, Ruh Emiciler Azkaban’dan kaçıp Ölüm Yiyenler’e katılmışlardır. Haziran 1997’de Severus Snape – daha sonra anlaşılacağı sırada yine Dumbledore’un emriyle- Albus Dumbledore’u öldürmesiyle Ölüm Yiyen karşıtları büyük bir kayıp vermiştir. 1 Ağustos 1997’de Rufus Scrimgeour hükümeti düşmüş, yerine Voldemort’un kuklası durumundaki Pius Thicknesse geçmiştir. Ardından muggle doğumlulara sert muamele yapılmış, Harry Potter’a Albus Dumbledore’u öldürme suçlamasında bulunulmuştur. Asıl neden, Voldemort’un Harry’yi bir kehanet nedeniyle öldürmek istemesidir. Harry’nin Hogwarts’ta olduğu haberini alan Ölüm Yiyenler, Hogwarts’ı 2 Mayıs 1998’de kuşatmıştır.

Kuşatma
Hogwarts Şatosu, etrafı tamamen surlarla ve büyük burçlarla çevrili bir şato olduğu için savunması gayet güçlüdür. Buna karşın şatonun içinde Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Dumbledore’un Ordusu, Ravenclaw ve Hufflepuff’lı reşit öğrenciler, Gryffindor’lu öğrencilerin yarısı ve rejim karşıtı diğer yetişkin büyücüler vardır. Lord Voldemort’un ise sadık Ölüm Yiyenler’inin yanında Slytherin’li bazı öğrenciler ve Sihir Bakanlığı vardır. Ayrıca Ruh Emiciler, devler ve dev örümcekler de Saf Kan Rejim Yandaşlarındandır.

Şatoya Hücum (1.Evre)
Savaş büyük bir gümbürtüyle Ölüm Yiyenler’in (Saf Kan Rejim Yandaşları (Voldemortçular) şatoyo saldırmasıyla başlar. Devler şatonun asırlık surlarını un ufak ederken Hogwarts’lı direnişçiler (Saf Kan Rejim Karşıtları (Dumbledorecular) ellerinden geldiği kadar savunma yapmaktadır. Lord Voldemort savaşın ilk bölümüne katılmaz. Buna karşın Ölüm Yiyenler çok iyi bir ilerleme kaydederler. Surları büyük oranda aşarlar ve şatonun içlerine kadar girerler. Buna karşın direnişçiler önemli başarılar elde edemezler. Savaşın ilk yarısı büyük bir tahribat içinde geçer ve şato çok zarar görür. Savaşın ilk yarısında direnişçilerin zayiatı çok büyük olur. Nymphadora Tonks ve Fred Weasley Bellatrix Lestrange tarafından öldürülür ve Colin Creevey ve Lavender Brown da hayatlarını kaybedenler arasındadır ve Savaşın ortasında en önemli büyücülerden ve savaşın kumandanlarından biri olan Remus Lupin öldürülür. Öldüren kişi ise Antonin Dolohov’dur. Ölüm Yiyenler buna çok sevinmiştir. Çünkü çok önemli bir Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyesi ölmüştür. Buna karşın Ölüm Yiyenler önemli derecede kayıplara uğramazlar. Bu sonuç karşısında Voldemort barış teklif eder ve Harry Potter’ın kendisine teslimini ister. Ancak yine hayır cevabını alır. Fakat bu sefer Harry Potter kendisi teslim olmaya gider çünkü çok önemli bilgiler edinmiştir ve kendisi uğruna daha fazla insanın hayatını kaybetmesini istemez. Bundan dolayı teslim olur. Bu olay sonrasında ise Hogwarts direnişçileri teslim olur ve Ölüm Yiyenler şatoya girerler

Meydan Muharebesi (2.Evre)
Harry Potter teslim olmaya Ölüm Yiyenler’in karargahı Yasak Orman’a gider. Lord Voldemort ve sadık destekçileri orada Voldemort’un talimatlarını beklemektedir. Harry Potter birden karşılarına çıkınca korkarlar ama sonra sevinirler. Kısa bir bakışmanın ardından Harry’yi Voldemort Avada Kedavra lanetiyle öldürdüğünü zanneder fakat Harry ölmez. Çünkü aslında Harry Potter’da Voldemort’un Hortkuluklarından biridir fakat Voldemort da bunun farkında değildir. Harry’nin annesini ve babasını öldürdüğü gece Harry’yi de yanlışlıkla Hortkuluk yapmıştır. Avada Kedavra lanetiyle sadece Hortkuluk’u yok eder. Harry ölmüş numarası yapar ve sonra Hogwarts direnişçilerine gösterilmek üzere şatoya götürülür. Direnişçiler Harry’nin cesedini görünce şaşırırlar ve son umutlarını da böylece kaybetmiş olurlar. Bu durumda teslim olurlar ancak o sırada Yasak Orman’dan At-Adamlar taarruza geçer ve Ölüm Yiyenler’e saldırmaya başlarlar. Bu saldırıyla büyük bir savaş başlar ve savaşın ikinci kısmını da bu oluşturur. Hogwarts direnişçileri de bu savaşa katılırlar. Savaş sürüp giderken Neville Longbottom, gizlice Voldemort’un sadık yılanı Nagini’yi öldürür. Böylece Voldemort’un üzerindeki Hortkuluk kalkanı da kalkmış olur ve Voldemort’un son Hortkuluğu da yok olmuş olur. Büyük bir gazaba uğrayan Karanlık Lord Rejim Yandaşları yavaş yavaş eriyip gitmektedir. Molly Weasley de Bellatrix Lestrange’ı öldürünce Voldemort en iyi yandaşını kaybeder. Son olarak Harry’nin ortaya çıkmasıyla her şey açığa çıkar. Harry ölmemiştir ve şimdi Voldemort’la düello edecektir. Aralarında çok manalı bir konuşma geçer. Ardından büyüler çarpışır ve aslında Harry Potter’a ait olan ama düello sırasında Voldemort’ta bulunan Mürver Asa sahibine karşı kullanılamadığı için Avada Kedavra Laneti geri teper ve Voldemort kendini öldürmüş olur. Bundan sonra Saf Kan Rejimi yıkılmış, Ölüm Yiyenler Azkaban Hapishanesi’ne gönderilmiş ve Harry Potter’da Sihir Düyasının yarı-fiili olarak manevi başarı elde etmiş olur. 19 yıl sonra Harry Potter ve Ginny Weasley evlenmiş ve 3 tane çocukları olmuştur (Albus Severus, James Sirius ve Lily Luna). Ron Weasley ise Hermione Granger ile evlenmiş ve 2 çocuğu olmuştur (Hugo, Rose). Neville Longbottom ise Hogwarts’ta Bitkibilimi Profesörü olmuştur ve Hannah Abbott ile evlenmiştir. Luna Lovegood ise ünlü bir Doğabilimci olmuştur.

1 thought on “Kitaplar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)