Mürver Asa’nın Gerçek Sahibi Kim?

wands1Ölüm Yadigarlarının en nadide parçası Mürver Asa; asaların en kudretlisi peki ya bu asanın gerçek sahibi kim?

İşte bu soruya cevap arıyoruz…

>> Peverell kardeşlerden en büyüğüne Antioch Peverell‘a ölümden yadigar kalır!
Tumblr_m4eabyXx1j1qcd6r7o2_r1_250

… en büyük kardeş, varolan bütün asalardan daha güçlü bir asa istemiş sahibi için her düelloyu kazanacak bir asa; Ölüm’ü fethetmiş olan bir büyücüye layık bir asa. Ölüm de nehri geçip kıyıdaki bir mürver ağacının yanına gitmiş, orada asılı bir daldan bir asa yapmış ve en büyük kardeşe vermiş!

>> Emeric isimli başka bir büyücü tarafından uykusunda öldürülen Antioch Peverell asasını yitirmiştir!

>> Ortaçağ İngiltere’sinin karanlık büyüler düellosu ile nasibini alan Emeric isimli kara büyücü asayı Egbert’e kaptırmıştır!

>> Bir yüzyıl boyunca asayı taşıyan Egbert, oğlu Godelot tarafından haince öldürüldükten Mürver Asa’yı oğluna kaptırmıştır ve hain emellerine alet etmiştir!

>> Godelot da ölür ve asa oğlu Hereward tarafından aynı kötü kader başına gelir diye korkuyla evlerinin mahzenlerinde saklanır!

>> 18. yüzyılın başlarında karanlık büyücü, fal ustası Barnabas Deverill, Hereward’ı öldürür ve asa Barnabas tarafından ele geçirilir.

>> Bir düelloda Loxias isimli bir karanlık büyücüye Barnabas tarafından asa kaptırılır ve acımasızca ölür!

>> Asanın yeni hakimi Loxias olur! Loxias’tan sonra asa Arcus ve Livius kardeşlerin eline geçer!

>> Arcus ve Livius arasında asının kimde kaldığı bilinmez, bu kişiler yaşlı orta Avrupa büyücüleridir.

>> 19 yüzyıl başlarında sonunda Victor Krum gibi ünlü büyücülerin asalarının yapımcısı Mykew Gregorovitch tarafından ele geçirilen asa; dükkanı ve atölyesi olan “Gregorovitch Zauberstäbe” içerisinde incelemeye ve keşfe alındı, asa çoğaltılabilinir veya yetenekleri çoğaltılabilir mi? diye çalışmalara başladı!
GregorovitchOllivander gibi bir asa ustasının rakibi olarak ün salmak ve en güçlünün güçlüsünü yaratmak istiyordu!

>> Bir akşam atölyesinden sesler geldiğini duyan Gregorovitch koşarak atölyesine indiğinde pencerede sarı saçlı mavi gözlü genç bir oğlan çocuğu görür bu Gellert Grindelwald‘dır ve asayı çalmıştır. Engel olamayan Gregorovitch asla Mürver Asa’yı çalanın kim olduğunu bulamayacaktır!
Young_Grindelwald_-_window_ledgeKara büyüye olan aşırı ilgisi ve fikirleri yüzünden altıncı sınıftayken okulu olan Durmstrang’den atılır ve Godric Hollow’da oturan akrabası Bathilda Bagshot’ın yanında kaldığı zamanlardan tanıdığı eski dostu Dumbledore’u bularak asayı İngiltere’ye getiren Grindelwald burada “Büyücü ve Cadıların iyiliği….” adı altında asayı kötü amaçları için kullanmaya başlar. Tüm zamanların kötü büyücüsü olarak kabul edilen Grindelwald, Lord Voldemort’a kadar gelen tüm zamanların en kötü büyücüsü adına kavuşur. Diğer yadigarların peşine düşerek ölümsüzlüğe kavuşmak isteyen Gallert tüm büyücü ve cadı dünyasına Muggle’ları bir tehdit olarak görür ve onları köleleştirerek etkisiz hale getirmek ister! Dumbledore ve Grindelwald çok gençtir, ölüm yadigarlarına kavuşmak için can atan bu ikiliden Dumbledore’a düşen Diriltme Taşı ile ölen anne ve babasını geri getirerek kardeşlerinin bakım yükünden kurtulmak istemiştir!

Hikayenin ikinci kısmında; Daha sonra Albus, Gellert ve Albus’un erkek kardeşi Aberforth Dumbledore arasında çıkan bir tartışmanın sonucunda, Albus ve Aberfort’un kız kardeşi Ariana’nın ölümünün ardından yolları ayrılır ve Grindelwald kaçar. İngiltere’nin dışında kendine yandaşlar bulur. Giderek güçlenir ve Karanlık Lord konumuna gelir. Dumbledore ise yanlışlarının farkına varmış ve karanlık yandan tamamen vazgeçmiştir. Grindelwald Dumbledore’dan korktuğu için İngiltere’ye gelemese de diğer Avrupa ülkelerinde dehşet saçar. Kendine kocaman bir ordu kurmuştur.

1945 yılı içerisinde Gallert artık Albus ile karşılaşması gerektiğini anlar ve gücünü, söylentileri susturmak için aynı zamanda zirveye tam olarak yerleşmek için düelloya tutuşmayı kabullenir! Düelloda yenilen Grindelwald kaçamaz kendi düşmanlarını kapattırdığı Nurmengard hapishanesine kapatılır!

Yıllarca Dumbledore’da kalan asanın akıbeti yok olur gider.

>> 1997 yılında Voldemort tekrar dirildiğinde Harry Potter ile aynı kökten asalara sahip olduğundan bir türlü düellolarda galip gelemez! Asaları kardeş olduğundan Harry Potter’a yaptığı ölüm büyüleri ters teper veya tutmaz bunun üzerine deli olan Voldemort araştırmak için Mr. Ollivander kaçırılarak Malfoy Malikanesi zindanlarında işkenceye maruz kalır.Harry-potter-versus-lord-voldemort

Mr. Ollivander’danHarry Potter ile Tom Riddle’ın asalarının kardeş olduğunu bu yüzden birbirlerine düellolarında güçlerinin denk düştüğünü öğrenir ve çözüm olarak Mürver Asanın peşine düşer! Bu yolda isim olarak Mr. Ollivander’dan isim olarak Gregorovitch’i öğrenir ve dükkanındaki atölyesinde onu ziyaret eder.

Gregorovitch’ten asanın Grindelwald tarafından çalındığını öğrenir ve onu oracıkta Voldemort tarafından öldürür!
Gregorovitch_siendo_amenazado_por_VoldemortVakit kaybetmeden Grindelwald’ın peşine düşen Karanlık Lord onu hapis tutulduğu Nurmengard hapishanesinde onu ziyaret eder ve asanın düello sonucunda Dumbledore tarafından ele geçirildiği bilgisine ulaşır!
4218395-2013-12-08Dumbledore’u öldürmek için onun bir yol bulması gerekmektedir, çünkü gücü Dumbledore ile düelloya yetmemekte aynı zamanda yaklaşamamaktadır! Aklına okul profesörü Snape ve Malfoy gelir.
4097728-9671175108-DumblDumbledore’u öldürmesi için Malfoy’a dönülmez yemin ettiren Voldemort. Amacına ulaşır işte o sahneyi hatırlayalım!

Filmden gördüğünüz üzere Dumbledore ilk olarak Malfoy tarafından silahsız bırakılıyor, daha sonra böylece asanın hikmeti gücü Malfoy’a geçiyor! Ancak Voldemort orada olmadığı ve şahit olmadığı için ince hesapları tutmuyor! Ölümü sonrasında Voldemort asayı Dumbledore’un mezarından çalmıştır.face2face-pg-horizontal

Mürver Asa’nın Sahibinin Severus Snape olduğunu düşünüp Nagini’ye Snape’i öldürtmüştür ama aslında asanın asıl sahibi ona elini bile sürmemiş olan Draco Malfoy ‘dur. Mürver Asa’nın gücünün Severus Snape üzerinde kaldığını sanıyor ve asanın ona itaat etmemesinden onun yaşamasını sebep göstererek onu öldürüyor!
1121e2be3355545a20c8a27e07fea181f64dcaea_hq

draco-harry-manorDaha sonra Ölüm Yadigarları serisinde Malfoy Malikanesinde Draco Malfoy’un asasını Harry zorla almıştır. İşte tam bu sahnede Albus Dumbledore 1 sene önce Astronomi Kulesinde Expelliarmus büyüsü ile etkisiz bırakarak habersizce Mürver Asa’nın sahibi olan Draco’dan bu hakkı Harry almış oluyor!

Hogwarts Savaşı boy gösterdiğinde Mürver Asa sahibi Harry Potter bütün hortkulukları yok ettikten sonra son hortkuluğun kendisi olduğunu biliyor ve kendisini öldürmesi için, Voldemort’un yanına savaşın sürdüğü esnada Yasak Orman’a gidiyor. Voldemort onu onurlu bir karşılama ile öldürüyor. Aslında öldürdüğü Harry değil o yüzden Mürver Asa hala Harry Potter üzerinde etkisi sürüyor. Harry Potter değil ölen Mürver Asa ile Voldemort kendini öldürmüş oluyor, Harry’nin içerisinde ki kendi hortkuluğunu öldürüyor. Harry’nin Mürver Asa’ya sahipliği devam ediyor.

forbidden-forest-avadaSavaş esnasında son hortkuluk olan Nagini, Neville Longbottom tarafından öldürülmesinin ardından bütün hortkuluklar yok olur. Mürver Asa’yı Harry Potter’a karşı, yani sahibine karşı kullanmaya çalıştığından asa itaatsizlik yapmaya devam ediliyor ve yeniliyor, böylece asa gerçek sahibi olan Harry Potter’a dönüyor.elderwand-harrydh2Kısa bir not düşmek isterim, ölü bir mürver ağacından yapılan bu asa özünde Testral kılı taşır. Testral Zümrüdüanka Yoldaşlığı serisinde karşımıza çıkan sadece ölümü daha önce görenlerin gördüğü bir yaratıktır.

Nihayetinde Mürver Asa’nın asıl sahibi Harry Potter’dır, bizim analiz ve teorimiz bu yönde sizlerin neler düşündüğünü merak ediyoruz elbette ama son sahnede Harry asayı kırdığında hepimizin hissettiği;
cmwns

2 thoughts on “Mürver Asa’nın Gerçek Sahibi Kim?

  1. Yanlış! Hikayenin en yayılmış hâli bu olsa da gerçek bu değildir. Harry’nin asanın sahibi olması saçma bir rastlantı değildir, mülver asanın açıklamasını okuyacak olursanız daima dönemim en güçlü büyücüsüne ait olmaya çalışır güçlü, zeki ve ölümü def etmiş büyücüye itaat eder. Son bölümde ruhunun sadece %2’sine sahip acı çeken bir insana değil. İstenen özelliklere sahip ölümü 2 kere yenmiş olan Harry’ye itaat eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)