Neden Hep Expelliarmus Büyüsü?

“Yüzüğü neden kartallarla götürmediler” sorusu Yüzüklerin Efendisi evreni için neyse, bu soru da Harry Potter evreni için o diyebiliriz. Serinin takipçilerinin bildiği üzere Harry, 3 Büyücü Turnuvasının sonunda ve serinin finalinde olmak üzere Voldemort ile iki defa düello yapmış ve ikisinde de Expelliarmus (rakibi silahsız bırakma) büyüsünü kullanmıştı. Peki başka seçenekleri neden kullanmadı? Neden bir Avada Kedavra göndermedi?

Sebebi Harry’nin Voldemort ile ilk yüz yüze gelişinde keşfettiği bir durumdur.

Harry 4. Sınıftayken 3 Büyücü Turnuvası’nın büyük bir felaketle sonuçlandığını hatırlarsınız. Labirent görevinin sonunda kupaya dokunduklarında Moody kılığındaki Barty Crouch JR kupayı anahtara çevirmiş olması yüzünden Cedric Diggory ile mezarlığa gitmişlerdi. Burada, Voldemort’un Harry’nin kanı sayesinde (“düşmanının kanı”) tekrar vücuda gelmesi ve Avada Kedavra ile Harry’yi öldürmeye çalışması sırasında Harry’nin yapabileceği tek bir şey vardı: düşmanını asasız bırakmaya çalışmak.

Avada Kedavra bir affedilmez lanettir. Son derece güçlüdür ve büyünün hedefinden kaçamayacak durumdaysanız genellikle ölürsünüz (eğer hortkuluk değilseniz mesela). Protego gibi kalkanlar sizi Avada Kedavra’ya karşı asla korumayacaktır. Expelliarmus, Harry’nin tek seçeneğiydi…

3 Büyücü Turnuvası sonrasında mezarlık sahnesinde Voldemort ve Harry.

Bunun yanı sıra Voldemort ve Harry’nin asaları ikizdir, yani aynı çekirdekten (bkz: anka teleği) yapılmışlardır. Bu nedenle bu tarz bir karşı karşıya kalmada asalarının kilitlenmesi anlaşılabilir bir şeydir. Hatta bu kilitlenme sebebiyle Harry mezarlıktan kaçabilmiştir. Kilitlenme sırasında Voldemort’un asasının en son yaptığı büyüler de ortaya çıkmış, Harry annesi ve babasının sesini duymuş ve görüntülerini görmüştür.

Mürver Asa’ya karşı aynı yöntemle kazanmasının sebebi de Voldemort kendisine karşı Mürver Asayı kullanmak istediğinde asanın gerçek efendisinin Harry olmasıydı.

Buradaki asıl vizyonsuzluk yadigarların yok edilmesidir. Tarihi değeri vardı onların anasını satayım.

Peki neden Mürver Asa’nın gerçek efendisi Harry idi? Tabi bu sorunun cevabı TRHogwarts içerisinde saklı bu yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Voldemort ve Harry Potter’ın final düellosu sırasında, Harry’nin Asa’nın sahipliği hakkında söylediklerini aktarırsak olay tamamen netliğe kavuşur sanıyoruz:

“sonuçta her şey bu noktaya varıyor, değil mi?” diye fısıldadı harry. “elindeki asa son efendisinin silahsızlandırıldığını biliyor mu? Çünkü biliyorsa… Mürver asa’nın gerçek efendisi benim.”

Üzerlerindeki büyülü gökyüzünün üzerinden kızıl ve altın sarısı karışımı bir parlama en yakın pencerenin pervazında belirdi. Işık ikisinin yüzüne de aynı anda vurdu, Voldemort’un yüzü alev alan bir bulanıklıktı artık. Harry umutlarını göğe doğru bağırıp Draco’nun asasını doğrulturken yüksek bir sesin haykırdığını duydu:

“Avada Kedavra!”

“Expelliarmus”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)