Rowling Salazar Slytherin Adına Nereden Esinlendiğini Açıkladı

Gün geçtikçe kraliçe Rowling bizlere Harry Potter evreninden yeni kurgusal bilgiler vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Slytherin binası kurucusu Salazar Slytherin’in adının nereden geldiğine dair aldığı bir tweet üzerine açıklamada bulundu.


Beklenmedik bir cevap veren kraliçe bu isme faşist diktatör António de Oliveira üzerinden esinlendiğini söyledi. Ülkenin sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi hayatını kontrol eden, milliyetçi, fazlasıyla tutucu, gelenekçi ve katı muhafazakar kimliğiyle tanınan, en çok da İspanya’nın faşist diktatörü General Francisco Franco’ya benzetilen, otoriter-aşırı sağcı rejim Estado Novo’nun (Yeni Devlet) kurucusu ve de lideridir. 36 yıl boyunca Portekiz Cumhuriyet’i üzerinde özgürlük haklarını kısıtlama, muhalifleri susturmak için özel güvenlik teşkilatı kurması (Nedense Basiliskgeldi aklıma) gibi adımları ile tanınır.

Bu güzel haberlere ileride daha fazla nail olmayı umut ediyor, Rowling’i yakın takipte kalmaya devam ediyoruz. Yeni güzel bilgiler ile sizleri haberdar etmeye devam ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)