Sadık Yoldaşlar: Neville ve Harry

Harry Potter, Hogwarts’ta pek çok harika açıdan dostlar edindi. Bunlar, onunla birlikte tehlikeye atılan, yıllarca karanlık yükseldiğinde dahi onu destekleyen ve Voldemort’la savaşta en yakın, en güvenilir müttefikleri haline gelen arkadaşlar.

Hogwarts’ın il gününden başlangıcından sonuna tüm rutinine, savaşa ve sonrasına dair Neville ve Harry arasında geçen gerçek dostluk öyküsüne ışık tutmak üzere incelemeye aldık!

Neville Longbottom’ın Hogwarts’ı savaşta savunan cesur kahramana dönüşmesi koca bir büyüydü. Ancak karakterinin hiç değişmeyen bir yönü de Harry’ye olan şiddetli sadakatiydi. Neville, Harry’i en başından beri destekledi ve Harry’nin en güvenilir arkadaşlarından biri oldu. İlişkilerini kutlamak için, Neville’nin, Harry için yaptığı cesaretten fazlası olan detayları inceleyelim:


“Seni uyarmak için bulmaya çalışıyordum. Malfoy’un seni yakalayacağını söylediğini duydum. Dediki sende bir şey varmış!”

Neville Malfoy’un sinsi planlarına karşı Harry’ı uyarmak için ayıplanma ve yakalanma riskini alıyor. Ve bu durumda sınırlı olmasına rağmen olanlar hakkında Harry’e azıcık bile alınmış görünmüyor. O, bir daha ki sefer eğer Harry kurallara uymazsa neler olacağını düşündüğünü açıkça söyleyecek ve karşısında duracak kadar iyi bir arkadaş. Neville’in Harry’e karşı olan sadakati her zaman her an yapabileceği gibi şikayet etmesine karşı daha ağır bastı.


“Basitçe -Biz inanıyoruz! dedi…”


Harry okuldaki ve büyücü dünyasındaki pek çok kişinin ona karşı durduğunu farkedince Neville onun yanında duran ilk kişilerden biriydi. Harry ve Seamus’un arasında geçen gerilim esnasında, Neville sakince ve acıkça Harry’e olan karşılıksız desteğini açıkladı. Bu anlamlı hareket Harry’nin sevgisini kazanması kadar bizim de sevgimizi kazandı.


“Harry yalnız değil” onlara doğru bir ses yükseldi. “Ben varken hala yalnız olamaz!”


Gizem dairesindeki savaşlarında Neville Harry’nin en değerli yol arkadaşıydı. Neville berbat bir şekilde kırılmış bir burna Bellatrix’ten gelen Cruciatus lanetine, ve Dolohov’dan gelen Tarantallegra uğursuzluk büyülerine karşı Harry’nin yardımına koştu. Bu savaştan sonra artık Neville’in değeri sorgulanamazdı. Neville onun yanındayken Harry gerçektende yalnız değildi.


“Harry, gerçekten çok üzgünüm. O adam, Sirius Black senin arkadaşın mıydı?”


Neville’in Harry’e karşı güveni o kadar tam ki Yasak Orman’da Harry’nin gerginliğini gördüğünde acımasız seri katil Sirius Black’i kurtardıklarını sorgulamaya zahmet bile etmedi. Endişeli arkadaşları için olan ilgisi, Sirius’un masum olduğuna inanmasına yetti ve Sirius öldürüldüğünde, Neville Harry’i yapabildiği kadar teselli etmeye çalıştı. Savaş sırasında en çok dikkat çeken şey Neville’in Harry için olan derin inancıydı.


“Ama onlardan biri merdiveni arkalarından bir çeşit lanetle engelledi… Neville merdivene doğru koştu ve havaya doğru geri uçtu.”


Savaşın bu noktasında Neville zaten çoktan yaralanmıştı. Yinede bir grup Ölüm Yiyen’in merdivenden kuleye doğru koştuğunu görünce tereddüt bile etmeden onların peşine düştü. İşte burada Neville bır kez daha Harry için tereddüt etmeden savaştı. Ve yaralanması, bu savaşta daha fazla direnmesini caydırmak için hiçbir şeydi.


“Olay şu ki, insanlar onlara karşı durduğu zaman yardımı oluyor. Herkese umut veriyor. Daha önce bunu yaptığında fark etiim Harry.”


Neville tamamen Carrow’lar tarafından tartaklanmıştı. Büyükkanesi Ölüm Yiyenler tarafından hedef alınmıştı. Ve domuz kafasına geldiği zaman tamamen dövülmüştü. Bütün bunların hepsine sadece Harry için değil Harry’nin savaştığı her şey için göğüs gerdi. Neville’e göre Harry demek her zaman umut ve cesaret demekti. Ve onun yokluğunda, Neville Harry’nin ruhunun Hogwarts’tan gitmediğine emin oldu.


“Hepimiz savaşmaya devam edeceğiz Harry, bunu biliyorsun değil mi?”


Harry belki Voldemort’un yükselişini seçebilirdi, ama Neville gücü yettiğince ona karşı bır orduyu yönetmeyi seçti. Ne olursa olsun, Neville Longbottom Harry için her zaman savaşacaktı. Neville’in gücü, cesareti, ve sadakati onu gerçek bir kahraman ve arkadaş yaptı.

…son olarak düşmanlarınıza karşı çıkmak için cesaret gerektirir, ama arkadaşlarınıza karşı çıkmak için daha büyük bir cesaret gerekir! (Dumbledore)

ÇEVİREN: CAN KUTLUK

KAYNAK YAZI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)