Savaşın Potterkafası “Bana Alabed”

Halep’in sesi, savaşın ortasında kalmış umutların fidanı, 7 yaşında olan ve ayrıca sıkı bir Potterkafa “Bana Alabed” uzun süre önce Kraliçe Rowling ile Twitter üzerinden iletişime geçerek adını tüm sosyal medyada duyurmayı başardı!
7 yaşındaki Suriyeli kız çocuğu Bana Alabed, bombardıman altındaki Halep’ten yaşadıkları dramı paylaşarak tüm dünyaya sesini duyurmaya çalışıyor. Bana Alabed, savaşa dair yaşadıklarını Twitter hesabından paylaşıyor. İngilizce yazdığı mesajlara İngilizce öğretmeni olan annesi yardımcı oluyor. Bana’nın son paylaşımlarından biri Halep’teki evlerine düzenlenen bombardımanın ardından “bu gece bir evimiz yok, bombalandık, yıkıntılar içindeyim, ölümü gördüm, az kalsın ölüyordum.” oldu.


Çatışmaların sürdüğü Halep’ten gelişmeleri aktaran hesabı 200 binden fazla kişi takip ediyor. Hesabın silinmesi Alabed’in güvenliğiyle ilgili endişelere neden oldu. Hesabın silindiğini farkeden takipçileri Pazar günü #WhereIsBana (Bana nerede) hashtag’i açtı ve binlerce kişi Bana’nın nerde olduğunu soran tweetler atmaya başladı.

“Annesi de Güvende”

BBC’ye konuşan bir kaynak, hem Alabed hem de onun adına tweet atan annesinin güvenlikli bir yerde olduğunu söyledi.

Ünlü İngiliz yazar J.K. Rowling de hashtag ile birlikte Bana’nın birkaç fotoğrafını paylaştı. Rowling aileyle Fatemah’ın Harry Potter serisini bir kopyasını istemesinin ardından iletişim kurmaya başlamıştı.

Rowling, geçtiğimiz Cuma da Bana’nın yardım isteyen bir videosunu paylaşmıştı. Videoda küçük kız “Merhaba arkadaşlar,nasılsınız? Şu an kaçıyorum ve öldürülmekten korkuyorum. Lütfen kurtarın bizi. Teşekkürler” diyordu.

“Bu Bir Propaganda”

Suriye Devlet Başkanı Devlet Başkanı Beşar Esad ise iki ay önce Danimarka’da yayın yapan TV 2’ye verdiği mülakatta, Bana’nın tweetleri ile ilgili olarak, “Bu artık bir oyun, bir propaganda oyunu, bir medya oyunu” demişti.

Sosyal medyada da, Suriye’deki isyancı grupların bu ve benzeri sosyal medya hesaplarını propaganda için kullandıkları yönünde yorumlar yapılmıştı.

Evleri yıkılan aile komşularına sığınmak zorunda kaldı. Suriyeli Bana, ertesi gün sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında saldırıda hafif yaralandığını belirterek, açlıktan şikayet etti ve ölmek istemediğini söyledi. Suriyeli kız çocuğu yıkılan evinin fotoğrafını da paylaştı. Fotoğrafın altında “oyuncaklarım öldü, çok üzgünüm ama hayatta kaldığım için mutluyum.” yazdı.

Bana Alabed’in bombardımanda harabeye dönen evi;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)