Seçmen Şapka

Hogwarts’ın meşhur Seçmen Şapka’sı, her okul yılının başlangıcında söylediği birtakım şarkılarda kendi kendisinin nereden geldiği hakkında bilgi vermektedir. Efsaneye göre bir zamanlar Seçmen Şapka, dört kurucudan biri olan Godric Gryffindor’a aitti, öğrencilerin bu kurucuların adlarını taşıyan binalara kurucuların öğrencilerde aradığı belirli tercihlerine uygun olarak yerleştirilmelerini sağlamak için dört kurucunun her biri tarafından ortaklaşa büyülenmişti.

Seçmen Şapka, pek çok cadı ve büyücünün ömrünce görüp göreceği en akıllı büyülü nesnelerden biridir. Abartısız olarak dört kurucunun da zekâsını taşımaktadır, konuşabilmektedir (kenarına yakın yerdeki bir yırtık vasıtasıyla) ve Zihnefend konusunda beceriklidir ki bu becerisi, onun Şapka’yı kafasına takan kişinin kafasının içine bakmasına, yeteneklerini ve mizacını sezmesine imkân tanır. Şapka, Şapka’yı kafasına takan kişinin düşüncelerine karşılık dahi verebilir.

Seçmen Şapka’nın bir yeteneği daha vardır ki bu yetenek, Hogwarts’ta bulunmuş herhangi bir kimseye nadiren açıklanmıştır. Şapka, sihirli bir geçittir, bu geçit yoluyla Godric Gryffindor’a ait bir başka eşya olan Gryffindor’un kılıcına erişilebilir. Bu kılıç, Gryffindor Binası’nın bir üyesi, Şapka’yı taktığı sırada yardım dilediği takdirde ortaya çıkması için Godric Gryffindor tarafından büyülenmiştir. Harry Potter Serisi boyunca iki kez bir silaha ihtiyacı olan bir Gryffindor’a yardım etmek üzere geçici bir sahipten ayrılarak geçitten geçmiştir.

Seçmen Şapka, herhangi bir öğrencinin bir binaya seçiminde hata yaptığını reddetmesi konusunda kötü bir nam salmıştır.  Bu sebepledir ki Slytherin’ler fedakâr ve özverili davrandıklarında, Ravenclaw’lar sınavlarında başarısız olduklarında, Hufflepuff’lar tembel olmasına rağmen akademik açıdan yetenekli olduğunu kanıtladıklarında, Gryffindor’lar korkaklık ettiklerinde Şapka, başlangıçta verdiği kararın arkasında kararlı bir şekilde durur. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda yine de Şapka, görevde bulunduğu yüzyıllar boyunca yaptığı seçimlerde birkaç hata yapmıştır.

ÇEVİREN: BELMA DEMİR

KAYNAK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)