SPOILER – FC2 Detaylı İnceleme

2016 yılından bu yana büyüyen bir heyecan ile beklediğimiz Fantastik Canavarlar 2: Grindelwald’ın Suçları filminin gösterimi geçtiğimiz Kasım ayında yapıldı ve gişe rekorları kırmaya başladı.

Büyüzoolog Newt Scamander ve macerasını, TRHogwarts ekibi olarak bizlerde sizlere spoiler dolu bir yazı hazırladık, dileriz bu incelememizi beğenir ve yorumlarınızı bizlerle paylaşırsınız.

1. MACUSA’nın Rolü

İlk vizyona giren filmin son sahnelerinde Amerika’da MACUSA’nın yardımıyla yakalanan Grindelwald’ı Avrupa’ya transfer etmek için bir sahnede başkan Seraphina Picquery’nin gözükmesi acı olmuş daha fazla sahnelerde görmeyi MACUSA’nın öneminin vurgulanmasını isterdik.

2. Grindelwald’ın Etkisi

Grindelwald’ın en eşsiz yeteneklerinden biri insanları rahatça etkilemesidir, filmde transferi esnasında kaçmasına yardım eden ve insanları etkileyebilmesin diye aldıkları sesini kendisine geri kazandıran Abernathy sadık bir hizmetkar olarak ona yardım ediyor.

3. Kaçış Sahnesinin Mükemmeliği

İlk filmde en şikayetçi olduğumuz konular aksiyon sahnelerinin ve büyü kullanımlarının azlığıydı, bu ses Rowling’e gitmiş olmalı ki ilk sahnede başlayan harika bir kaçış aksiyonun içerisinde bulduk kendimizi, burada Grindelwald’ın Alman Seherbaz ve transfer sorumlusu Spielman’ı öldürmeden nasıl serbest bıraktığına hepimiz şaşırdık.

4. Canavarları Sevmiyor

1927 yılında Grindelwald’ın hapishane arkadaşı ve kaçmasına yardım eden sadık hizmetkarı evcil Antonio (Chupacabra) Spielman’ı ısırmış ve etkisiz kalmasına yardımcı olmuştur ama ona rağmen sayın Grindelwald kendisine “- çok şımarıksın” diyerek camdan fırlatmıştır. (İşini gördükten sonra resmen satmış hayvancağızı) 

5. Sihir Bakanlığı

Filmde kaçış sahnesinde görülen testrallerden sonra Sihir Bakanlığı’ni görmek harikaydı, ilk retro etkisinde sizleri duygulandıracak sahnelerden birisidir.

6. Leta ve Newt Karşılaşması

Leta’yı tam çözemedik ancak hem geçmişten gelen bir Newt hayranlığı var hemde abisi ile nişanlanmış ve birde yüzsüzlük yapar gibi devamlı adamı evlerinde yemeğe çağırmışlar. Bu işin içinden Ziyagil ailesi diyerek çıkabilirdik ancak Newt o kadar sadık bir aşık ki Tina cephesinde Leta ile olan duygularını sonlandırmış ve rotasını Tina’ya çevirmişti.

7. Theseus’un Ağabeyliği

Kardeşinin üzerinde bulunan ülke çıkış yasağını kaldırmak için bakanlıkta tüm ileri nüfusunu kullanan bir ağabeyi rolünde ama sanırım bunun altında yatan Leta ile olan ilişkilerini sezmesinden kaynaklanıyor yani Newt’in elinden sevdiğini aldığını biliyor ve bunun altında eziliyor gibiydi, ağabeylik duygularıda ayrıca çok sıcak geldi.

8. Tutuşmuş Komisyon

Newt’in ilk bölümdeki başarısını ve Grindelwald’ın yakalanmasının arkasındaki emeğini hepimiz biliyoruz, merak etmeyin bunun farkında olan bir tek biz değiliz, tüm sihir dünyası farkında olmalı Newt’in uluslararası dolaşma yasağını kaldırmak için;

Credence Barebone’u öldürmeyi teklif eden komisyona cevabı elbette hayır oluyor, şimdi sizin aklınızda bir soru “-Grindelwald dururken neden Credence’i öldürmek?” işte bunun cevabını bu yazıda asla bulamayacaksınız çünkü filmin kilit sorusu bu.

9. Gunnar Grimmson’a Küfürler

Newt’in bakanlığa Credence Barebone’u öldürmeyi reddettiği teklifi kabul eden Grimmson aslında bakanlıkta çalışan, Newt’in tam tersi yani Canavarları öldürmekten haz alan, psikopat, göbülden Grindelwald’a bağlı bir hizmetkar, Newt’in reddettiği görevi alarak yabancı birinin bu öldürme işini almasını engelliyorlar ve asıl işi aslında Credence’i iyice yalnızlaştırmak olarak Irma Dugard’ı öldürüyor.( Resmen paralel örgüt kurmuşlar bakanlıkta)

10. Gayrimenkul Danışmanı

İlerleyen detaylarda anlatacağımız Lestrange ailesinin kabrinin ve sülalesinin bulunduğu Paris’i mesken edinen Grindelwald kendine karargah seçerken çok ince bir noktada Harry Potter’a gönderme yapılıyor, sokağın ortasında durup kendine en güvenli yeri seçmek için gözlerini kapatan Grindelwald;

Seçtiği evde kendi halinde yaşayan 2 Muggle çiftin evini seçiyor ancak, bir de henüz daha yeni doğmuş bebekleri var. Evlerini ellerinden aldıkları bu Muggle aileyi gözlerini kırpmadan öldüren hizmetkarların ardından, evin içerisinde olan bu ufak bebeği hizmetkar Vinda Rosier gözünü kırpmadan öldürüyor. 

Bu sahne bizlerde Harry Potter’ın küçük yaşlarda Voldemort tarafından öldürülme teşebbüsü ile aynı sahneye gönderme algısı yarattı, sizlerinde bizlerle aynı fikirde olduğunu duyar gibiyiz?

Ayrıca Vinda Rosier isimli hizmetkar ise bizlere Bellatrix Lestrange’ı anımsattı Queenie Goldstein’a bir sahnede “-O’na gönülden bağlıyım.” diyordu. Tıpkı Bellatrix’in Voldemort’a olan bağlılığı gibi…

11. Her Zaman Çekimserdi

Ne zaman bu düşüncelere dalsak aklımıza hep Kingsley Shacklebolt’un dediği gibi “-İtiraf etmeliyiz ki adamın bir tarzı var” yani sayfalar boyunca dökebileceğimiz bir inceleme metni olabilir Dumbledore hem çözülmüş hemde çözülememiş bir çok yönüyle…

Harry Potter gibi ün peşinde, hırs peşinde koşmayan ve kendinden hariç herkesi düşünen bir garip Newt Scamander’ı kendine maşa seçmiş ve amaçlarını yönetiyor gibi geldi, kızmayın ama Dumbledore gerçekten o kadar iyi bir büyücü ki sanki büyücü istihbarat teşkilatı başkanı gibi ortaya çıkmıyor ama bütün işi o hallediyor resmen :)

Newt’i sağlıklı yönlendirmeleriyle onun bile haberi olmadan ilk bölümde Grindelwald’ın yakalanmasını sağlayan aslında Dumbledore olmuştu.

Bu bölümde kendisini yine Newt’i yönlendirirken buluyoruz.

Ancak bu sefer bunu aleni olarak kendisine söyleyerek yapıyor, Newt’i Paris’e gitmeye ikna ediyor ve Gridelwald’dan önce Tina’ya destek olması vurgusu ile Grindelwald’ın yeteneği olan insanları etkileme detayını burada açık olarak görüyoruz. Newt’in başının sıkışacağını biliyor ve kendi istihbarat teşkilatına mensup Nicholas Flamel’in güvenli evinin yolunu veriyor.

12. Newt’in Çiftliği

Londra’da kendi evinde o kadar iyi bir çiftlik kurmuş ki, Bunty isminde kendisine aşık onun için her şeyi yapabilecek başkışları ve hali tavrı olan bir yardımcısı bile var evde siz tatile çıkınca köpeğinize bakan üst kat komşusu değil bu bildiğiniz Newt’in evinde parmaklarını kaybedecek kadar iyi ilgi ile onun canavarlarına bakan zavallı platonik aşık: Bunty

13. Kurulanma Büyüsü


Yıl: 1927

Newt Scamander’ın suda yaşayan canavarı Kelpie’yi besledikten sonra sudan çıkarak kurulanma büyüsü ile kendini kurutuyor, aklımıza soğuktan donan Üç Büyücü Turnuvası mağdurları geldi; 


Yıl: 1994

14. Baldız-Bacanak Ziyareti

Anladığımız kadarıyla geçen sefer Muggle olan Kowalski’ye unutturma büyüsü yaramamış ve Queenie Goldstein ile aşk yaşamaya devam ediyorlar. Hatta Newt’i ziyarete gelecek kadar, aslında altında yatan neden ziyaret değildir, Britanya’da daha esnek kurallar nedeniyle evlenmelerinde bir sorun olmayacağını düşünen Queenie ve Kowalski arasında aile kurma çabaları var ama Kowalski büyücü yasalarının gaddarlığından o kadar haberdarki bunu istemiyor çünkü eğer evlenirlerse Queenie’nin başına iş açılacağını biliyor ve o yüzden yuva kuramıyorlar.

Bunun üzerine yaşadıkları tartışmadan ötürü Kowalski’nin onu düşünmesine rağmen Queenie onu terkediyor.

15. Paris Yolculuğu Şart

Dumbledore’un Grindelwald’ı durdurmak için Paris’e gitmesi gerektiği talimatını alan Newt bu düşünceye Canavarları’nı bırakmamak için soğuk bakıyordu ancak Queenie ve Kowalski’nin ziyaretleri sırasında Tina’nın Paris’te olduğunu öğrenmesi ile fikri değişir.

16. Bir Karışık Paris

Arcanus Sirki’nde tanışan Credence ve Nagini çok iyi dost olurlar ve sirklerde yıpranan Maledictus lanetiyle karşımıza çıkan Nagini bir miktar iyi rolde Credence’in ailesini bulmasına yardımcı olur. Onunla beraber gerçek ailesini aramaktadır. Sirkteki baskıdan sıkılan ve Grindelwald’ın çağrısı kendisine ulaşan Credence, Nagini’yi kaçmaya ikna eder ve sirki allak bullak ederek kaçarlar.

Burada Nagini’nin üstlendiği rol ailesinin izini arayan ve yokluğunu çeken Credence’in yanında olma hikayesi, Hermione Granger fedakarlığına o kadar çok benziyordu ki sizlere bu detayı vermeden geçemedik.

Tina’da, Yusuf Kama ile o sirkte karşılaşır ve Credence’i bularak Sihir Bakanlığı’na teslim etmek için görev başındadır. Yusuf Kama ise ailesinin intikamını almak ve babası Mustafa Kama’ya verdiği bozulmaz yemin için Credence’i öldürmeye çalışır. İç parçalayan hikayeleri sizleri üzecektir, anne tarafından kardeş olan Leta ve Yusuf birbirlerinin izlerinden haberdardır ve hikayenin kilit parçasıdır.

17. Bir Taşta İki Kuş

Dolaşma yasağı olan Newt hem Tina’yı hem Grindelwald’ı bulmak için Paris’e giderken yanında yoldaşı Kowalski’de hem ona yardım etmek hem Queenie’yi bulmak için yola düşerler ve yasa dışı olarak bir anahtar yardımıyla ülkeyi terkederek Paris’e giderler.

18. Queenie Paris’te

Kowalski ile yaşadığı tartışmanın ardından Paris’e kardeşi Tina’nın yanına giden Queenie onu bakanlıkta bulamaz ve kendisine yardımcı olacak kimseyi bulamayan Queenie yalnız kalır. Tina’nın bakanlıkta kaydının olmamasına şaşırdık bu bir gizli görev miydi? Yoksa Tina’nın yine kendi başına mı hareket etmesiydi anlayamadık ama dileriz yeni bölümlerde bu açığa kavuşacaktır.

19. Ailesinin İzinin Peşinde

Credence’in ailesi adına ilk ipucunu yakaladığında, Grimmson tarafından Irma isimli cüce yok edilir, ailesinin kim olduğunu öğrenemeden ellerindeki tek bulguyu kaybeden Credence sinirden saldırsa bile Grindelwald’ın isteğini yerine getiren Girmmson kaçacak bir yol bulur ve gözden kaybolur.

20. Önce Tina!

Paris’e geldiğinde Tina’yı bulmak için geçmişi izleme büyüsü ile Yusuf Kama’nın peşinde olan Newt ve Kowalski onu bulurlar ve onları Tina’ya götürmelerini isterler Yusuf Kama’nın amacı Tina’yı gözaltında tutarak Credence ulaşmasını ve onu bakanlığa teslim etmesini engellemek ve babası Mustafa Kama’ya verdiği sözü tutarak onu öldürmektir.

21. Kavuşma

Yusuf Kama’yı bir seherbazı zorla alıkoyma suçundan bakanlığa şikayet edecekleri tehdidi ile Tina’ya ulaşan Newt ve Kowalski çok mutludurlar ancak Kama’nın niyeti onlara karşı kötü bile olmasa yinede onları hapsetmek zorundadır. Ancak Kama’nın gözündeki sihirli parazit hastalığı nedeniyle kriz geçirmektedir ve Newt ona yardım edecek amacını öğrenmek isteyecektir.

22. Zouwu Almadan Gitmek Olmaz

Yusuf Kama’yı güvenli bir eve (Dumbledore’un ona verdiği kartın götürdüğü ev Nicholas Flamel’in evi) götürmek için yola koyulur ancak sirkin dağılmasının ardından sahipsiz kalan Zouwu isimli Fantastik Canavar’ı koleksiyonuna katmak isteyen Newt onu yönetir ve diğer canavarların yanına ekler. Artık bir Zouwu sahibidir.

23. Tüyler Diken Diken: Hogwarts!

Hogwarts’ın tepeler ardından ilk görüldüğü sahnede hepimizin tüyleri diken diken oldu ancak bunu ekonomik kullanmak için elimizden geleni yapsak bile az sürdü. 

Sihir Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Torquil Travers (Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi Başkanı) ve seherbazları ile Hogwarts’ta Dumbledore’u ziyarete gelerek minnet dilerler. 

24. Tanıdık İsimlere Özlem

Sihir Bakanlığı yetkilileri içeriye dalmadan önce Dumbledore’un McLaggen soyisimli ukala bir öğrenciye ders verdiğini görüyoruz bu soyadını Melez Prens serisinde Slug Klübü’nde duymuştuk. Cormac Mclaggen’in atası olan bu genç içeriye dalan sihir bakanlığı yetkililerin üzerine yürüyerek terbiyesizliklerini yüzlerine vuruyor.

Ayrıca içeriye giren yetkililerin peşinden onları durdurmaya çalışan genç McGonnagal huzurlarınızda… Dumbledore okul müdürü değil o yıllarda ancak McGonnagal hala ona bağlı.

25. Leta ve Newt’in Tanışması

Genç Leta, kimsesiz ve yalnız olduğu için onunla uğraşanlardan kaçarken Newt’e rastlar ve o sırada Newt bir yavru kuzgunun ilk yardımını yapmaktadır, burada kuzgun olarak işlenen canlı bizlere çok tanıdık geldi. Lestrange ailesinin sembolü olan kuzgunu Bellatrix Lestrange boynunda bir kuzgun kafası sembolü taşıyarak bizlere göstermişti.

Sizler için hazırladığımız detaylı incelemenin 1. bölümünün sonuna geldik, beğenilerinizi bizimle paylaşırsanız devamını getirmeyi zevkle isteriz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)