Zümrüdüanka Yoldaşlığı

OrderfotoooZümrüdüanka Yoldaşlığı, J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Harry Potter serisinin kurgusal gizli bir örgütüdür. Lord Voldemort ve onun takipçileri olan Ölüm Yiyenler’e karşı mücadele eden, serinin beşinci kitabı olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’na da adını veren yoldaşlık Albus Dumbledore tarafından kuruldu. Daha sonra Ölüm Yadigarları serisinde son kez şekillenerek, üyelerde revizyona gitti.

 

Amacı
Albus Dumbledore tarafından Lord Voldemort’a karşı kurulmuş bir örgüttür. Amacı Voldemort’a karşı savaşmaktır. Örgütün karagahı Grimmauld Meydanı 12 Numara’dır. King’s Cross’a bir mil uzaklıkta, Londra’nın harap bir bölgesinde bulunan bu eski ev Fidelius Büyüsü ile gizleniyor.

Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri kişinin kendi isteğine bağlı olarak seçilir. Kişinin mümkünse tam bir eğitim almış ve reşit olması gereklidir. Kişinin kişisel ve fiziksel özelikleri, güvenilirliği, kabiliyetleri ve sağlık durumları önemlidir. Yoldaşlığa katılan kişiler asıl yoldaşlık üyelerinin verdiği görevlere hazırlıklı olmalıdırlar.

İlk Üyeleri
KarakterBaşarıları ve Operasyonları
Sirius BlackAzkaban'dan kaçmış ve Yeniden toplanan Yoldaşlık'ta görev almaya devam etmiştir. Esrar Dairesi içindeki savaşta, kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından öldürülmüştür. Harry'nin vaftiz babası ve James Potter'ın en iyi arkadaşıdır. Köpek şekline dönüşebilen kayıtsız bir animagustur. Öldükten sonra Harry'ye evini ve ev cini Kreacher bırakmıştır.
Edgar BonesVoldemort'a karşı ilk savaşta karısı ve çocuklarıyla beraber öldürülmüştür. Sihir Bakalığı Sihirsel Hukuk ve Uygulama Bölümü Başkanı Amelia Bones, Edgar Bones'un kardeşidir. Amelia Bones'un kızı Susan Bones, Harry Potter'ın döneminde bir Hufflepuff öğrencisidir.
Caradoc DearbornVoldemort'a karşı ilk savaşta kaybolmuştur. Ölüm Yiyenler tarafından öldürüldüğü düşünülmektedir.
Dedalus DiggleYoldaşlık üyesi olduğunu söylemeden önce Harry Potter ile pek çok kez karşılaşmıştır. Beşinci kitabın başında Harry Potter'ı Grimmauld Meydanı'na götüren ekibin üyesidir. Yedinci kitabın başında Hestia Jones'la birlikte Dursleylerin Privet Drive 4 numaradan ayrılmasına eşlik etmiştir. Daha sonra Ölüm Yiyenler Dedalus Diggle'ın evini yakmıştır fakat Dedalus zarar görmemiştir.
Elphias DogeDumbledore'un Hogwarts'ta okuduğu sırada sınıf arkadaşıdır. Dumbledore'un ölümünden sonra Gelecek Postası'nda açıkça Dumbledore'u savunan bir anı yazısı yazmıştır. Beşinci kitabın başında Harry Potter'ı Grimmauld Meydanı'na götüren ekibin üyesidir.
Aberforth DumbledoreAlbus Dumbledore un kardeşi. Hogsmeade'deki Domuz Kafası barının barmeni. Devamlı olarak Yoldaşlık'ı Hogsmeade'de olanlar hakkında bilgilendirmiştir. Yedinci kitapta, Harry Hogwarts'a giderken Ölüm Yiyenler tarafından yakalanmasını engellemiştir. Ayrıca Harry ve arkadaşlarına Malfoy Malikesinden kurtulmasına yardımcı olması için Dobby'i göndermiştir. Hogwarts Savaşında bulunmuştur.
Albus DumbledoreHogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun Müdürüdür. Yoldaşlığı kurmuştur. Voldemort'un dirilişinden sonra Yoldaşlık'ı tekrar toplamıştır. Zamanının en büyük büyücüsüdür. Ayrıca Voldemort'un korktuğu tek büyücü olduğu söylenir. Severus Snape tarafında öldürülmüştür, fakat ölümünü daha önce Snape ile planlamıştır.
Benjy Fenwickİlk Savaş sırasında Ölüm Yiyenler tarafında öldürülmüştür.
Arabella FiggBir Kofti'dir. Dumbledore tarafından Harry'i kontrol etmesi için Privet Drive'da bulundu.
Mundungus FletcherBir hırsızdır. Zamanında Dumbledore onu hapse girmekten son anda kurtarmıştır. Dumbledore'un bu iyiliğine karşı sihir dünyasının kirli işler tarafında neler döndüğü hakkında Yoldaşlığı bilgilendirmiştir. Yedinci kitapta Harry'nin Dursleylerden Kovuk'a taşınmasına yardımcı olmuştur fakat Voldemort yaklaşınca panikleyip cisimlenmiş ve Alastor Moody'i yalnız bırakıp Moody'nin Voldemort tarafından ölümüne sebep olmuştur.
Rubeus HagridHogwarts'ta Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinin öğretmeni, bekçi ve anahtar koruyucusudur. Voldemort'un saldırısı sonucu Godric's Hollow'daki yıkılan evden Harry'i çıkarmış ve Sirius'un uçan motosikletiyle Dursleylere götürmüşütür. Yeniden kurulan Yoldaşlık'a hizmet etmiştir. Yedinci kitapta Harry'nin Dursleylerden Kovuk'a taşınmasına yardımcı olmuştur.
Frank ve Alice LongbottomNeville Longbottom'un ebebeynleridir. Önemli seherbazlardandır. Voldemort'un düşüsünden sonra Bellatrix Lestrange başta olmak üzere bir grup Ölüm Yiyen tarafından yakalanmış ve Voldemort'un nerede olduğunu öğrenmek için Cruciatus Laneti ile işkenceye uğramışlardır. İşkence sonunda zihincel sağlıklarını kaybedip St. Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar hastanesine yatırılmışlardır.
Remus LupinBir kurtadamdır. İlk Yoldaşlık'ın üyesidir. Yoldaşlık yeniden toplandıktan sonra önemli üyelerinden biridir. Üçüncü kitapta Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersini vermiştir fakat Severus Snape'in Lupin'in kurtadam olduğunu ağzından kaçırmasından sonra istifa etmek zorunda kalmıştır. Beşinci kitabın başında Harry Potter'ı Grimmauld Meydanı'na götüren ekibin üyesidir. Yedinci kitapta Harry'nin Dursleylerden Kovuk'a taşınmasına yardımcı olmuştur. Voldemort yeniden yükseldikten sonra yeraltı kurtadamlar birliğine gitmiş ve hangi tarafta bulunacaklarını öğrenmiştir. Daha sonra Nymphadora Tonks ile evlenmiş ve Teddy Lupin adında bir oğulları olmuştur. Hogwarts Savaşı sırasında Antonin Dolohov tarafından öldürülmüştür.
Minerva McGonagallHogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu müdür yardımcısı, Biçim değiştirme öğretmeni ve Griffindor Binası sorumlusudur. Yeniden toplanan Yoldaşlık'ta bulunmuştur. Dumbledore'un fikirlerine büyük destek vermiştir. Hogwarts Savaşı sırasında şatonun savunulmasını yönetmiştir. Savaşın sonunda Kingsley Shacklebolt ve Horace Slughorn ile birlikte Voldemort'a karşı düello etmiştir.
Alastor "Deli-Göz" Moodyİlk savaş'tan beri Yoldaşlık üyesidir. Bir seherbazdır. Dördüncü kitapta Dumbledore'un isteğiyle Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersini vermeyi kabul etmiştir fakat Bartemius Crouch Jr. tarafından saldırıya uğramış, esir alınmış ve İmperius laneti ile kendisi hakkında bilgileri vermeye zorlanmıştır. Beşinci kitabın başında Harry Potter'ı Grimmauld Meydanı'na götüren ekibin üyesidir. Yedinci kitapta Harry'nin Dursleylerden Kovuk'a taşınmasına yardımcı olmuştur fakat Voldemort yaklaştığında Mundungus Fletcher panikleyip kaçınca yalnız kalmış ve Voldemort tarafından öldürülmüştür. Sihirli gözü Ölüm Yiyenler tarafından alınmış fakat daha sonra Harry Potter gözü geri almıştır.
Peter PettigrewLakabı Kılkuyruk'tur. Kayıt altında olmayan fare şekline girebilen bir Animagus'tur. James Potter, Sirius Black ve Remus Lupin'in yakın arkadaşıdır. Daha sonra Ölüm Yiyenlere katılmış ve James ve Lily Potter'a ihanet edip onların yerini Voldemort'a söylemiştir. Voldemort'un yeniden dirilmesine yardımcı olmuştur. Voldemort'un ona yardımlarından sonra ödül olarak verdiği sihirli el tarafından öldürülmüştür.
Sturgis PodmoreBeşinci kitabın başında Harry Potter'ı Grimmauld Meydanı'na götüren ekibin üyesidir. Esrar Dairesi'nin kapısında Kehanet'i koruyan üyelerden biridir. Daha sonra Bakanlık güvenliği tarafından Esrar Dairesi'ne girdiği için yakalanmış ve altı ay boyunca Azkaban'a gönderilmiştir. Fakat Harry, Ron ve Hermione onun Lucius Malfoy'un yaptığı bir İperius Laneti altında olduğunu iddia etmiştir. bir görünmezlik pelerinine sahip olduğu bilinir.
Lily ve James PotterHarry Potter'ı öldürmek isteyen Voldemort'u engellemeye çalışırken öldürülmüşlerdir.
Fabian and Gideon PrewettMolly Weasley'nin kardeşleridir. İlk Savaş sırasında öldürülmüşlerdir. İkisini öldürmek için beş tane Ölüm Yiyen'e ihtiyaç olmuştur. Bu Ölüm Yiyenler arasında Antonin Dolohov da vardır. Molly daha sonra Fabian'ın saatini Harry'ye hediye olarak vermiştir.
Severus SnapeHogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda 6. yıla kadar İksir 6. yıl Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersini vermiştir. Dumbledore öldükten sonra müdürlük görevini de yapmıştır. Eski bir Ölüm Yiyen'dir fakat Voldemort'un Lily Potter'ı öldürme planını öğrendikten sonra Ölüm Yiyenlere karşı Dumbledore'a casusluk yapmaya başlamıştır. Voldemort dirildikten sonra çift taraflı casusluk yapmaya devam etmiştir. Lily Potter'ın olduğu gibi onunda patronusu bir maral şeklini alır. Patronusunu kullanarak Dean Ormanı'nda Harry Potter'a Godric Gryffindor'un kılıcını vermiştir. Hogwarts Savaşı sırasında Voldemort'un yılanı Nagini tarafından öldürülmüştür.
Emmeline VanceBeşinci kitabın başında Harry Potter'ı Grimmauld Meydanı'na götüren ekibin üyesidir. 1996 yazında Ölüm Yiyenler tarafından öldürülmüştür.
KarakterBaşarıları ve Operasyonları
Yeniden oluşturulan yoldaşlık üyeleri
KarakterBaşarıları ve Operasyonları
Fleur DelacourDaha çok Bill Weasley ile evlendikten sonra Yoldaşlık'ta etkin olmaya başlamıştır. Yedinci kitapta Harry'nin Dursleylerden Kovuk'a taşınmasına ve Dobby'nin ölümünden sonra Denizkabuğu Kulübesi'nde Harry ve arkadaşlarının yaralarının bakımına yardımcı olmuştur. Üç Büyücü Şampiyonası'nın tek kadın şampiyonudur. Şampiyona'da ikinci görevi tamamlayamamıştır. Hogwarts Savaşı'nda bulunmuştur.
Hestia JonesBeşinci kitapta Harry'nin Dursleylerden kaçmasına yardımcı olmuştur. Yedinci kitabın başında Dedalus Diggle'la birlikte Dursleylerin Privet Drive 4 numaradan ayrılmasına eşlik etmiştir. Hestia, Dursleylerin Voldemort'a karşı harekette Harry'nin önemine aldırış etmemesine çok şaşırmıştır.
Kingsley ShackleboltBir Seherbaz'dır. Muggle başbakanı bilgilendirme ve koruma görevi vardır. Beşinci kitapta Sirius Black'i arayan ekibin başındadır. Kitabın sonunda Bakanlık'ta Ölüm Yiyenler'e karşı savaşmıştır. Yedinci kitapta Harry'nin Dursleylerden Kovuk'a taşınmasına yardımcı olmuştur. Kitabın sonundaki Hogwarts Savaşı'nda Yoldaşlık üyelerini organize etmeye yardımcı olmuştur. Savaşın sonlarına doğru Voldemort ile düello etmiştir. Voldemort'un ölümünde sonra Sihir Bakanı seçilmiştir.
Nymphadora TonksBir Metamorfmagus ve Seherbaz'dır. Beşinci kitapta Bakanlık'ta Ölüm Yiyenlere karşı savaşmıştır. Remus Lupin ile evlenmiş ve Teddy adında bir çocukla olmuştur. Teddy de annesi gibi bir Metamorfmagusdur. Dumbledore'un ölümünden sonra Hogwarts'a saldıran Ölüm Yiyenlere karşı savaşmıştır. Yedinci kitapta Harry'nin Dursleylerden Kovuk'a taşınmasına yardımcı olmuştur. Hogwarts Savaşı sırasında teyzesi Bellatrix Lestrange tarafından öldürülmüştür.
Arthur WeasleyBeşinci kitapta insanları Harry ve Dumbledore'un hikayesine inandırmaya çalışmıştır. Esrar Dairesi'nin kapısında koruma görevi sırasında Nagini tarafından ısırılmıştır. Yedinci kitapta Harry'nin Dursleylerden Kovuk'a taşınmasına yardımcı olmuştur. Hogwarts Savaşı'nda bulunmuş ve Pius Thicknesse'a karşı üçüncü oğlu Percy Weasley ile savaşmıştır.
Bill WeasleyGringotts Büyücü Bankası'nda lanet bozucu olarak çalışmıştır. Bu yüzden Yoldaşlık ve Cincüceler arasındaki bağlantı kurmaya çalışmıştır. Dumbledore'un ölümünden sonraki Hogwarts saldırısında kurtadam Fenrir Greyback tarafından ısırılmıştır. Yedinci kitapta Harry'nin Dursleylerden Kovuk'a taşınmasına yardımcı olmuştur. Hogwarts Savaşı'nda bulunmuştur.
Charlie Weasley1995 yazında yabancı Yoldaşlık üyeleri ile bağlantı kurmaya yardımcı olmuştur. Hogwarts Savaşı'nda bulunmuştur.
Molly WeasleyBeşinci kitapta Esrar Dairesi'nin korunması yardımcı olmuştur. Yedinci kitapta Yoldağlık'ın Kovuk'u karargah olarak kullanmasına izin vermiştir. Hogwarts Savaşı'nda bulunmuş ve Bellatrix Lestrange ile düello etmiş ve onu öldürmüştür.
KarakterBaşarıları ve Operasyonları
Önemli Üyeleri
KarakterBaşarıları ve Operasyonları
Sirius BlackHarry Potter'ın Vaftiz Babası olan Sirius Black,Black ailesinin son torunudur. Sirius Black (1959) Harry Potter'ın babası James Potter 'ın en yakın arkadaşlarından birisidir. Diğer arkadaşları Remus Lupin ve Peter Pettigrew'dir.Sirius arkadaşlarıyla birlikte "Çapulcu Haritası", nı yapmıştır. Sirius bir Animagus'tur.Takma adı Padfoot, yani Patiayak'tır.Aile üyelerinin tümü Slytherin binasında olmasına rağmen sadece o Gryffindor binasına seçilmiştir.Son kitapta Severus Snape'in anısında bu olaydan bahsedilmektedir. İşlemediği bir suç yüzünden Azkaban'a götürülmüş fakat kaçmayı becermiştir. Herkes tarafından katil olarak bilinen, Harry Potter'ın da anne ve babasının yakın arkadaşı olmasına rağmen onlara ihanet ederek yerlerini Lord Voldemort'a söylediğini düşündüğü, ancak gerçek ortaya çıktıktan sonra Harry'nin babası yerine koyarak bağlandığı bir Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyesidir. Sirius, Profesör Albus Dumbledore tarafından en çok güvenilen isimlerin başında gelir. Ancak Sirius gençliğinde okuldan arkadaşı olan Yoldaşlık Üyesi ve Ölüm Yiyen casusu Severus Snape'in neredeyse ölmesine neden olacağından dolayı aralarında büyük bir gerginlik vardır. Sirius, Black ailesinin son üyesi olarak Grimmauld Meydanı 12 Numara'daki evinin Zümrüdüanka Yoldaşlığı 'nın buluşma noktası olarak kullanılmasına izin vermiştir. Bu ev Sirius'un Bellatrix Lestrange ile yaptığı düelloda ölmesinin ardından isteği üzerine tek varisi olan Harry'ye kalmış ve o da evi yeniden Yoldaşlık üyelerinin kullanımına bırakmıştır. Bu evin sır tutucusu Dumbledore'da öldüğü için şimdilik yeni bir sır tutucu seçilene kadar ev artık yoldaşlık üyeleri için güvenli değildir.Sirius'un ölümüne Bellatrix'le yaptığı düello sebep olmuştur. Esrar Dairesi'nde Bellatrix'le düello yaparken göğsüne kırmızı bir ışık çakıp tülün arkasına düşmüştür.
Remus LupinJohn Remus Lupin, J.K. Rowling'in Harry Potter serisi'nde yer alan kurgusal karakter. Remus Lupin adını, mitolojide ikiz kardeşi Romulus ile birlikte kurtlar tarafından yetiştirilen Remus karakterinden almıştır.

Harry Potter'ın babasının en iyi arkadaşlarından biridir. Fenrir Greyback tarafından küçükken ısırılıp bir kurtadam olmuştur. Harry üçüncü sınıftayken onun Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocalığını yapmıştır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı]] 'nın bir üyesidir. Dumbledore'un güvendiği biridir. Peter Pettigrew, Sirius Black , James Potter ve Lily Potter onun Hogwarts'ta sahip olduğu tek arkadaşlarıdır. Üçü de onun kurtadam olduğunu öğrendiklerinde Lupin'in sandığının aksine onu bırakmamış hatta onu yalnız bırakmamak için birer animagus olmuşlardır. Lupin, James Potter, Peter Pettigrew ve Sirius Black ile beraber kendilerine "Çapulcular" dedikleri bir çete kurmuş ve Harry Potter'ın Hogwarts'taki 3. yılında ilk olarak kullandığı, Fred ve George Weasley tarafından bulunmuş ve Harry'ye verilmiş olan Çapulcu Haritası'nı oluşturmuşlardır. Çapulcu Haritası "yemin ederim ki hayırlı bir şey düşünmüyorum" cümlesi söylendiğinde Hogwarts haritasına dönüşen ve o anda Hogwarts arazisindeki herkesi gösteren bir parşömendir.

Harry'nin üçüncü yılında Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü olduğu dönemde Dolunay çıktığında İksir profesörü Severus Snape tarafından hazırlanan kurtboğan iksirini alarak ve saklanarak bu özelliğini saklamaya çalışmıştır. Sirius Black ve Dumbledore'un ölümünden sonra Weasley'ler ile birlikte Harry'nin en çok güvenebileceği yetişkinin Lupin olduğu söylenebilir.

Nymphadora Tonks ile evlenmiş ve Teddy Remus Lupin adında bir çocuğu olmuştur.

Kurt boğan iksirinden önce Lupin her dolunayda canavarlaşıyordu. Dumbledore gerekli önlemleri alarak Lupin'in Hogwarts'ta okuyabilmesini sağladı. O geldiği yıl Şamarcı Söğüt dikildi ve onun Hogsmeade'deki Bağıran Baraka'ya ulaşabilmesi için Söğüt yanından girişi olan gizli geçit yapıldı. Her dolunayda Lupin okuldan bu geçit ile Bağıran Baraka'ya getirilir ve dönüşümünü tamamlaması sağlanırdı. Hogwarts'ta ders verdiği zamanlarda Böcürt'ler konusunu anlatırken karşısındaki kişinin en çok korktuğu şeye bürünen bu yaratıklar Lupin'i gördükleri zaman dolunay şekline dönüşürlerdi. Şamarcı Söğüt, dönüşümde Kurtadam ile kimsenin karşılaşmamasını sağlardı.

Kurtadama dönüşmek çok acı verir ve bu dönüşümde insanları ısırmak ister. Bağıran Baraka'da kimseyi ısıramayan Lupin kendini ve eşyaları ısırır, tırmalardı. Bundan dolayı çıkan sesleri, gürültüyü ve çığlıkları köylüler vahşi ruhlardan ötürü duyduklarını sanıyorlardı. Dumbledore da bu iddiaları destekliyordu. Lupin'in en çok korktuğu şey en iyi arkadaşlarını animagus olduğu için kaybetmekti. Kurtadamlar sadece insanlar için tehlikelidir. Bu yüzden en çok sevdiği arkadaşları uzun uğraşlar sonucunda animagus oldular.

Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin üçüncü öğretmenidir. Hogwarts Ekspresi'nde Harry ile aynı kompartmandaydı ve Harry'yi Ruh Emici'lere karşı korudu. James Potter’ın en iyi arkadaşlarından ve Çapulcu Haritası'nın dört yaratıcısından biridir. Kendi dönemlerinde; 5. sınıfta sınıf başkanlığı da yapmıştır. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma eğitiminde babadan oğula geçen sisteme inanır. Yıl sonunda ailelerden gelecek baskılardan korktuğu için istifa etmiştir.

Severus Snape "kazayla" ağzından kurtadam olduğunu kaçırmasıyla birlikte okuldan istifa etmesine rağmen Lupin Severus'a karşı hiçbir şey hissetmez. Bu yüzden de okulda ders verdiği dönemlerde yapmış olduğu Kurtboğan İksiri sayesinde de Dolunay dönemlerini acısız geçirdiğini de unutmaz.

Okuldaki döneminden sonra Dumbledore'un Kurtadamlar arasında bir casusa ihtiyacı olması üzerine yeraltında onlarla birlikte yaşamaya başladı. Çünkü Kurtadamlar, Voldemort tarafında yer alıyorlardı.

Önceleri kurtadamların büyücüler arasında yaşamasından dolayı taşıdığı izler yüzünden Lupin'i kabul etmeleri oldukça zor oldu. Çünkü kurtadamlar sadece yiyecek için normal insanların yanlarına yaklaşıyorlardı. Voldemort yönetiminde daha iyi bir hayatlarının olacağını düşündükleri için de destekliyorlar.

1997'nin başlangıcında Tonks ile evlenmişlerdi ve bir bebek beklemektedirler. Ancak Lupin bu olaydan son derece rahatsızdır. Doğacak bebeğin de bir kurtadam olacağı fikri onu üzmektedir. Bu yüzden de evliliğine pişmanlık olarak bakmaktadır. Kendi türündekilerin genellikle üremediğini söyler, doğacak çocuğunun onu bu özelliğini almasından veya almazsa da babasından utanmasından kaygılanır. Ancak Harry'nin bu düşüncesinden dolayı kendisine yönelik suçlamalarından etkilenen Lupin olayı kabullenmeyi ve mutlu olmayı başarmıştır. Doğan çocuk Lupin'in düşündüğü gibi bir kurtadam değildir bir Metamorfmagustur. Erkektir ve adı Ted olmuştur. Bu, Nymphadora Tonks'un babasının adıdır. Vaftiz babasının Harry Potter olmasını ister. Lupin Voldemort'tan korkmayan sayılı kişilerdendir. Onun adını korkmadan söyleyebilir. Bu onun korkusuz olduğunun ve Voldemort'la dahi savaşabileceği anlamına gelmektedir. Esrar dairesindeki savaşta tüm Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri devrilmişken Lupin halen ayaktadır. Voldemort, onu ve karısı Nymphadora Tonks'u öldürme görevini özellikle bizzat en güvendiği müriti olan Bellatrix Lestrange'a vermiştir. Ama Bellatrix bunu başaramayacağını anlayınca Hogwarts Savaşı'nda Nymphadora Tonks'u arkasından vurmuş ve onu öldürmüştür. Ancak Lupin'i öldürmeyi başaramamıştır. Lupin Hogwarts Savaşı'nda en büyük komutan olarak kulelerde savaşmıştır.

Remus Lupin Ölüm Yadigarların'nda okuldaki savaşta hayatını kaybetmiştir. Asıl nedeni ise tam Antonin Dolohov'u devirmiş başka bir Ölüm Yiyen'le savaşmaya giderken Antonin Dolohov onu arkadan Öldüren Lanet ile vurmuştur.
James PotterJames Potter (d. 1960 - ö. 1981), Safkan büyücü. Siyah saçlı, ela gözlü ve Harry gibi yuvarlak gözlüklü, zeki bir çocuktur. 1971 yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na başladı. Hogwarts'da üç yakın arkadaş edindi. Bunlarla Çapulcular Grubunu kurdu. Bu Kişiler Sirius Black (Patiayak), Remus Lupin (Aylak), Peter Pettigrew (Kılkuyruk), Kendi lakabı ise Çatalak'tı. Bu lakapların anlamı, Sirius'un animagusunun köpek, Lupin'in kurtadam (Remus animagus değildir), Peter'in animagusunun fare, kendisininkinin ise çatalboynuzlu geyik olmasıydı. Sirius, Peter ve James Remus ile beraber olabilmek için animagusa dönüştüler. James'in animagusa dönüştüğünde aldığı şekil "çatalboynuzlu geyik"tir.

Hogwarts'da Gryffindor öğrencisiydi. Çok yetenekli bir öğrenciydi. Kitaplarda da belirtildiği gibi sınıf başkanı olmasa da son yılında öğrenci başı olmuştur. Okul yıllarında Severus Snape'ten nefret ederdi. Bu nefreti karşılıksız değildi. Snape'de James'den nefret ederdi. Bu nefretleri daha okullarındaki ilk yılda başlamıştı. James ilk olarak Snape'i Hogwarts Ekspresi'nde gördü. Snape, Lily'e "Umarım Slytherin'e seçilirsin" derken James Sirius ile birlikte kompartımana girip küçümser bir ifadeyle "Slytherin mi?" dedi . Snape "Sen hangi binaya girmek istiyorsun?" deyince James hayali bir kılıç çıkarmış ve "Yiğittir Gryffindor'da kalan çocuklar!" diye haykırdı. Bunun üzerine Snape, "Zeka yerine kası mı tercih ediyorsun?" diye sordu. Sirius araya girip "Sende ikiside olmadığına göre sen nereye gireceksin?" dedi. James, Snape'ten nefret ettiği için onunla sık sık dalga geçerdi. Ve okulda ki tüm öğrencilerin içinde onu küçük düşürürdü. Bu küçük düşürmesinde en yakın arkadaşı Sirius Black de ona yardım ederdi. Remus Lupin bu olaylara katılmasa da sınıf başkanı olmasına rağmen bu olayları engellemedi. Peter Pettigrew ise bu olayları izlemekten zevk alırdı.

James Snape'e Sümsükus lakabını takmıştı. James ve Sirius okulun en çalışkan ve en yaramaz öğrencileriydi. James'in kardeşi gibi sevdiği Sirius'a güveni tamdı. Bu iki arkadaş en zorlu büyüleri bile öğrenci olmalarına karşı yapabiliyor ve bütün öğretmenleri şaşkına düşürüyordu. James kızlarla pek ilgilenir ve onlara gösteriş yapmayı severdi. Özellikle Lily Evans ile çok ilgilenirdi. Ancak Lily Evans ondan nefret ederdi. Okul sonrasında ise Lily Evans ile evlenmiş ve Harry Potter adlı bir çocukları olmuştur. Okulda Gryffindor Quidditch Takımında arayıcı pozisyonunda oynardı. Çok iyi bir oyuncuydu. Bu yeteneği Harry Potter'a da geçmiştir.

Okuldan sonra Lord Voldemort'a karşı olan Zümrüdüanka Yoldaşlığı 'na katılmıştır. Voldemort'un elinden üç kez kaçmayı başarmıştır. Seherbaz olmasa da seherbaz sayılabilir. Voldemort'a karşı duran en ünlü ve güçlü büyücülerin başında gelir. Godric's Hollow adlı kasabada Lily Evans ile yaşamaya başlamışlardır. Ancak Voldemort'un peşlerinde olduğunu anlayınca kendilerini Fidelius büyüsü ile saklamıştır. James sır tutucularının Sirius olmasını ister; ama Sirius, Peter sır tutucusu olursa bunun Voldemort'un kafasını karıştırcağını düşünür ve Sır Tutucuyu Peter yapar. Ancak Peter çift taraflı bir ajandır ve Voldemort'a Potterların kaldığı yeri söyler. Lord Voldemort buraya gelir ve ilk önce James'i öldürür. İlk başta Severus Snape'in isteği üzerine Lily'i öldürmek istemez, ancak Lily çok ısrar edince onu da öldürür. Ve Harry'i öldürmeye kalkar. Ancak Lily Potter ölmeden önce hayatını feda ederek yaptığı sevgi büyüsüyle Harry'e Voldomert'un dokunmasını engellemiş, bu nedenle ölümcül Avada Kedavra laneti geri tepmiştir. James Potter, Harry Potter'ın içinde sevgi olarak yaşamaktadır. Ve bu sevgi Harry'nin Patronus Büyüsünün Çatal Boynuzlu Geyik şeklini almasıyla da anlaşılır.

J.K Rowling bir televizyon programında yaptığı açıklamada filmdeki en beğenmediği cast'ın James Potter castı olduğunu söylemiştir. Nedenini de şöyle açıklamıştır: "James öldüğünde 21 yaşındaydı ve Harry'e benziyordu saçları aynı onun gibi gür ve dağınıktı. Ancak filmde gördüğümde hayal kırıklığına uğradım. Çünkü 35-40 yaşlarında gösteriyordu ve benim hayalimdeki kadar yakışıklı değildi. Onu kesinlikle Sirius ile birlikte çok yakışıklı hayal etmiştim."
Lily PotterLily Potter muggle doğumludur.Harry Potter'in annesidir ve ölmeden önce Harry için cesurca hayatını feda ederek Harry'ye Lord Voldemort'a karşı sihirli bir koruma sağlamıştır. James'in eşidir ve Hogwarts'ta iken tanışmışlardır. Başta James'ten nefret etmesine rağmen, James kibirini bir yana bırakınca 7. sınıfta çıkmaya başlamış ve okul bittikten 2 yıl sonra evlenmişlerdir. Herkesin Harry'yi gördüğünde dediği bir cümleden ("Gözlerin aynı anneninkiler gibi.") yola çıkarak gözlerinin çok güzel olduğunu (Şaşırtıcı derecede yeşil ve badem şeklinde.) ve 6. kitaptan anladığımız kadar İksir dersinde çok yetenekli olduğu kesin olarak bildiklerimiz arasındadır. Okuldayken Horace Slughorn'un gözdesi, son derece yenetekli ve mugglelardan doğmadır. Bu yönünden ve başka yönlerinden Hermione Granger'a benzemektedir.

Onun bir cadı olduğunu çocukken Severus Snape keşfetmiştir. Ayrıca Snape ömrünün sonuna kadar Lily'e aşık kalmış (Lily'nin patronusu Gümüş Maral'dır ve çok güçlü duygular sonucunda patronus bir çeşit trans'a uğrayıp değişebilir. Severus Snape'in patronusu da Lily'e olan aşkından Kartal iken Gümüş Maral olmuştur.) ve Harry'i korumaya yemin etmiştir. Snape'in ölüm yiyen olmaktan vazgeçme sebebi de Lily'nin öldürülmesidir.
Nymphadora TonksNymphadora Tonks, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinde bir karakter. Kendisine Nymphadora denilmesinden nefret eder.

Tonks Harry Potter serisinin 5. si olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığında ortaya çıkan bir seherbaz aynı zamanda bir yoldaşlık üyesidir. Tonks bir Metamorfmagus'tur. Yani kendini değiştirebilme yeteneğine sahiptir. Örneğin farklı duygular yaşadığı zaman saç rengini değiştirebilmektedir. Metamorfmagus olduğu için çaba harcamadan ve çalışmadan Biçim Değiştirme Sınavları'ndan her zaman en yüksek notları alırdı. Ayrıca çok sakar olmasıyla tanınır.

Annesi cadı olan Andromeda Tonks'tur. Andromeda, Sirius Black'in en sevdiği kuzenidir. Babası ise muggle doğumlu büyücü Teddy Tonks'tur. Bu yüzden safkan Black ailesi tarafından kabul görmezler. Teyzeleri Bella ve Cissy onu asla kabul etmediler. Bizzat Voldemort, Bellatrix Lestrange'e hem Nymphadora hem Lupin'i öldürme görevini vermiştir.

Tonks Remus Lupin'e aşıktır. Remus Lupin Nymphadora'yı sevdiği halde onun iyiliği için onunla birlikte olmaz; çünkü kurtadam olduğu için hem onun hem de doğacak çocuklarının kurtadam olma tehlikesi olup onun da hayatını mahvetmekten korkar. Ama sonra bu tutumdan vazgeçer ve onunla evlenir. Teddy Lupin adında bir çocukları olur. Bu çocuk korkulduğu gibi bir Kurtadam değil, bir Metamorfmagus'tur. Teddy Lupin'in vaftiz babası Harry'dir.

Remus Lupin'e aşık olduğu için nadir gerçekleşen olaylardan birini yaşar ve Patronus'u kurtadam şeklini alır. Tonks ve Lupin tam mutluluğu yakalamışken Lupin ve Tonks savaş sırasında ölür. Kocasını ararken Bellatrix Lestrange ile karşılaşan Tonks, Bellatrix Lestrange'nin yaptığı oyunlar sayesinde Hogwarts'taki savaşta teyzesi tarafından öldürülür. Gornuk ve Griphook adındaki cincüceler ile biri Harry Potter'ın binasından yakın arkadaşı Dean Thomas olmak üzere iki muggle ile beraber kaçarken Bellatrix Lestrange tarafından öldürülmüştür.
Kingsley ShackleboltKingsley Shacklebolt Harry Potter serisinde, Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyesi olan bir Büyücüdür. Kingsley, bakanlıkta çalışan üst düzey bir seherbazdır. Siyahidir ve kulağına altın bir küpe takar. Tok ve güven veren bir sesi vardır. Seride ilk kez Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında, Harry'yi Privet Drive'dan almak için gelenler arasında görünmüştür. Harry ve arkadaşları Esrar Dairesi'nde tuzağa düşürüldükten sonra onları kurtarmak için gelen Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyelerinden biridir. Kitapta Esrar Dairesi'ndeki çarpışmada iki tane Ölüm Yiyen'e karşı savaştığından söz edilir. Ölüm Yadigarları kitabında Bill ve Fleur'ün düğünü sırasında bir vaşak olan patronusunu gönderip Sihir Bakanlığı'nın düştüğünü ve Ölüm Yiyenler'in gelmekte olduğunu “Bakanlık düştü. Scrimgeour öldü. Geliyorlar.” sözü ile belirtir. Önceden uyararak düğündeki misafirleri kurtarmıştır. Hogwarts Savaşı sırasında Voldemort'a karşı Minerva McGonagall ve Horace Slughorn ile birlikte savaşmıştır. Sonradan Sihir Bakanı olur.
Alastor MoodyAlastor "Deli-Göz" Moody ilk olarak Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabında adı geçmiştir. Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi'ne girmek üzere görevlendirilmiştir.(Ancak derslere çok özlü iksirle ona benzeyen ve kendisini bir sandığa kapatan Barty Crouch girmiştir.) Kitapta eski bir seherbaz olduğu söylenmiştir. Yüzündeki yaraları ile çok dikkat çekicidir. Ağzı küçük bir kesik biçimindedir ve yüzü sanki tahtadan oyulmuş gibidir. Azkaban'a en fazla Ölüm Yiyen koyan seherbaz olarak bilinmektedir. Bir gözü anormal olduğu ve görünmezlik pelerini dahil çok fazla şey görebildiği için ona Deli-Göz Moody de denir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyesidir. Son kitap olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda Harry'yi kaçırma eylemi sırasında Voldemort'un Avada kedavra laneti yüzüne gelmiştir. Bunu Fleur ve Bill söylemiştir. Ardından çok büyük yükseklikten yere düştüğü için lanetle ölmese bile yere çakılarak ölmüştür. Remus Lupin ve Bill Weasley cesedi bulmak için yola çıkmışlardır fakat cesedi bulamamışlardır. 5. kitap olan Zümrüdüanka Yoldaşlığı 'nda da yoldaşlık üyeleriyle beraber Harry ve arkadaşlarını kurtarmaya gelmiştir. Çok güçlü bir büyücüdür. Ölüm Yiyenler onun büyü gücünden daima korkmuşlardır. Evan Rosier ile düello ederken burnundan büyük bir parçası kopmuştur.
Aberforth DumbledoreAberforth "Abe" Dumbledore Albus Dumbledore'un kardeşidir. Domuz Kafası barının sahibidir ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'ndadır. Patronus'u keçidir. Kendisi Kendra ile Percival Dumbledore'un oğludur. Ağabeyi Albus Dumbledore ve kardeşi Ariana Dumbledore ile yaşamaktadır. Her zaman kardeşine iyi davranmıştır. Fakat ağabeyini pek sevmemektedir. Babası Percival öldüğünde çok üzülmüştür ki annesi Kendra'yı Ariana yanlışlıkla öldürmüştür. Albus hiç kardeşine bakmıyor diye annesinin cenazesinde Albus'un burnunu kırmıştır. Ayrıca ağabeyinin arkadaşı olan Elphias Doge'dan da nefret etmektedir. Sonra Gellert Grindelwald adında birisi Godric's Hollow'a Ölüm Yadigârları'nı araştırmaya gelmişti. Ağabeyi de Grindelwald gibiydi. Aynı amaçları vardı. Fakat Grindelwald ile kendisi arasında bir tartışma çıkmıştır. Bu tartışma üçlü kavgaya dönüşür ve düello yaparlar. Sonra Ariana gelir üçünden birinin Öldüren Lanet'i onu öldürmüştür. Hangisi bilinmiyordur. Ariana öldükten sonra Aberforth Albus'la hiç konuşmamaya karar verir ve Hogsmade'e taşınmıştır. Orada Domuz Kafası adında bir bar açmış ve orada yaşamaya karar vermiştir. Daha sonra Albus'tan ayrı olarak Zümrüdüanka Yoldaşlığı'na katılmıştır. Ağabeyi Severus Snape tarafından öldürüldüğüne ne çok üzülmüş, ne de çok sevinmiştir. Son savaşta yer almış ve Augustus Rookwood'u yenmiştir.
KarakterBaşarıları ve Operasyonları
KONUYA AİT DİĞER GÖRSELLER
    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)